Ak chcete zo záhrady vyťažiť maximum, v januári nezabúdajte na KOMPOST
6. 1. 2025, 18:00

Zdroj: Jarmila Szabóová
Dobre vyzretý kompost predstavuje zdroj prírode vlastných živín. Pôdu nielen hnojí, ale zlepšuje aj jej štruktúru. Aby však naplno plnil svoju funkciu, v januári si vyžaduje vašu pozornosť.
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová
Galéria k článku
Používaním kompostu zlepšíte úrodnosť pôdy, podporíte zdravý rast rastlín a prispejete k trvalo udržateľnému hospodáreniu.
Dobre rozložený kompost je neoceniteľným prínosom pre pôdu v záhrade, ako aj pre pestované rastliny. Ťažkú ílovitú pôdu, ktorá na pestovanie väčšiny zeleninových druhov nie je vhodná, prevzdušní. A nielen to, zlepší aj jej priepustnosť, takže tu nebude voda stáť. Naopak pridaním kompostu na ľahkej piesočnatej pôde vďaka jeho štruktúre zabráni stratám vody zadržaním vlhkosti.
Zdroj: shutterstock
Kompost dodáva pôde dôležité živiny, ako sú dusík, fosfor a draslík, pričom ich uvoľňuje postupne, čím poskytuje rastlinám dlhodobý prísun výživy.
Neopomenuteľne prospešná je organická hmota na udržanie mikrobiálneho života v pôde. Kompost otiž obsahuje prospešné baktérie a huby, ktoré zlepšujú rozklad organickej hmoty a celkové zdravie pôdy. Zároveň láka dážďovky a iné pôdne organizmy, ktoré prispievajú k jej úrodnosti. Neutralizuje pH pôdy, čím vytvára priaznivé podmienky pre pestovanie rastlín, a zlepšuje štruktúru pôdy tak, že pomáha predchádzať erózii spôsobenej dažďom alebo vetrom.
Kompost a klimatická zmena
Potrebuje vzduch
Na rozkladných procesoch v kompeste sa významne podieľajú rôzne druhy baktérií, ktoré spolupracujú na postupnom rozklade organického materiálu. Pre ich správnu činnosť je kľúčové udržiavať vyvážené podmienky – dostatok kyslíka, vlhkosti a správny pomer zeleného a hnedého materiálu.
Aj v zime je dôležité dbať na správnu starostlivosť o kompost, aby ste zabezpečili jeho efektívny rozklad a zabránili nežiaducim problémom. Prevracanie kompostu pomáha zabezpečiť dostatok kyslíka, ktorý je nevyhnutný pre mikrobiálnu aktivitu. Pravidelným premiešavaním zlepšíte cirkuláciu vzduchu, čím podporíte rozklad organickej hmoty a zároveň zabránite vzniku zápachu, ktorý by mohol vzniknúť pri nedostatku prevzdušnenia.

Zdroj: canva
V januári by ste mali prevracať kompost len vtedy, ak to umožňujú poveternostné podmienky. Ak je kompost zamrznutý alebo pokrytý snehom, prevracanie nie je efektívne, pretože nízke teploty výrazne spomaľujú rozkladné procesy. V miernych zimách alebo počas oteplenia je však tento krok vhodný a prospešný.
Zdroj: shutterstock
Okrem posypania šmykľavých chodníkov v zime, popol môžete využiť aj na úpravu pH kyslého kompostu. Reakciu v ňom znižujú napríklad citrusy alebo ihličie, ktorého je v zime požehnane. Pri dávkovaní buďte opatrní, na jeden meter kubický kompostu nepridajte viac, ako 3 kg popola. Dbajte aj na kvalitu popola, nevhodný je z lakovaného či inak chemicky ošetreného dreva.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.