Ak majú listy ostružín zvláštne škvrny, postrek nepomôže. Môžete ale skúsiť toto!
29. 7. 2021, 18:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:23)

Zdroj: Petra Števková
V posledných rokoch sa záhradkári stretávajú na svojich černiciach s hrdzou ostružinovou. Na spodnej strane listov sa objavujú žltooranžové škvrny, ktorými sa toto hubové ochorenie rýchlo šíri. Viete, aké škody môže hrdza ostružinová napáchať a čo proti nej funguje?
Zdroj: Petra Števková
Zdroj: Petra Števková
Zdroj: Petra Števková
Galéria k článku
Podľa odborníka na ovocie, Ing. Jakuba Mankoveckého, hrdza černicová nezvykne spôsobovať hospodársky významné škody, preto sa ochrana proti nej zvyčajne nevykonáva. Huba postihuje iba listy, takže plody sú normálne konzumovateľné. Niektorí naši čitatelia však prišli o minuloročnú úrodu práve v čase, kedy sa im na listoch objavili žltooranžové škvrny. Černice tento rok ešte nedozreli, no hrdza sa na listoch opäť objavila a záhradkári sa boja, že by mohli prísť o úrodu znova.
Zdroj: Petra Števková
Hrdza ostružinová
K hrdzi ostružinovej sa vyjadril aj náš ďalší odborník, Ing. Peter Gajdoštín. Podľa neho žltooranžové škvrny avizujú, že ostružiny boli napadnuté hrdzou ostružinovou, ktorú vyvoláva huba Kuehneola uredinis. Prezimuje v infikovaných konárikoch, na ktorých sa na jar objavujú fialovočervené zdureniny. V týchto miestach pokožka neskôr praská a uvoľňujú sa žlté spóry, infikujúce spodné strany listov ostružín. Za daždivého počasia sa hrdza môže na listoch rýchlo rozšíriť. Silno infikované listy predčasne opadávajú, čo môže mať negatívny vplyv na úrodu.
Zdroj: Petra Števková
Hrdza ostružinová
Ako proti hrdzi ostružinovej bojovať?
Žltooranžové škvrny na listoch sú v skutočnosti kôpky výtrusov, ktorými sa ochorenie rýchlo šíri. Ideálne podmienky pre to je daždivé počasie. Úrodu môže ovplyvňovať predčasné opadávanie listov. Spóry týchto húb nie sú pre človeka síce toxické, ale môžu u citlivejších ľudí vyvolať alergiu.
Zdroj: Petra Števková
Hrdza ostružinová
V boji proti hrdzi ostružinovej kombinujeme mechanickú ochranu s chemickou. Pri jarnom reze odstraňujeme z rastlín výhonky s ložiskami huby. S preventívnymi postrekmi ohrozených porastov treba začať krátko po vypučaní a v 10-dňových intervaloch pokračovať až do začiatku kvitnutia. Proti hrdzi ostružinovej nie sú registrované žiadne prípravky. Zahraničná odborná literatúra odporúča prípravky na báze mancozebu – Dithane, Novozir alebo na báze metiramu – Polyram či Baycor alebo Bayleton.
Zdroj: Petra Števková
Hrdza ostružinová
Ďalšou prevenciou je výsadba ostružín na slnečné miesto, kde aj po daži dokáže rastlina rýchlo vyschnúť. Skúsiť môžete aj roztok pripravený zo škorice, ktorá pôsobí ako prírodný fungicíd. Podobný účinok má aj hydrogénuhličitan draselný, čiže jedlá sóda. Prírodným fungicídom je aj síra.