Záhrada v marci. ZOZNAM úkonov, ktorým sa záhrada poteší
3. 3. 2023, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Prvé teplé slnečné lúče, čoraz dlhšie dni, postupne rozmŕzajúca pôda a svieži jarný vzduch. To všetko so sebou prináša marec – prvý jarný mesiac, ktorý láka von všetkých záhradkárov. Aké práce a povinnosti na vás v tomto období čakajú?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Úžitková záhrada
Ak ste počas jesene nestihli zrýľovať či poorať, môžete sa do toho pustiť práve teraz. Hoci jarné rýľovanie má oproti jesennému pár nevýhod. Život v pôde nemá toľko času na regeneráciu, ako keď rýľujeme na jeseň. Pri oraní dochádza totiž k prevráteniu hornej vrstvy smerom dole. Pri jarnom rýľovaní sa môže stať, že organizmy, ktoré boli v spodnej vrstve sa z tej zmeny nestihnú spamätať a uhynú.
Pôdu zlepšite kompostom či zeleným hnojením.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
záhrada - práca v záhrade - rýľ - rýľovanie
Ešte asi 3 týždne pred výsadbou je dobré poprášiť pôdu dusíkatým vápnom. Pôsobí ako prevencia proti škodcom a burine. Do záhonov môžete vysiať zeler, brokolicu, hlávkový šalát, reďkovku, cibuľu, mrkvu, či kaleráb. Výsev je potrebné chrániť netkanou textíliou proti mrazom. Cesnak pred vysadením namočte do sírnatého roztoku aspoň na 6 hodín a následne sceďte a nechajte usušiť. Pôsobí to ako ochrana proti hubovým chorobám a škodcom. Zvyšný roztok môžete použiť ako postrek na ochranu ovocných stromov voči rôznym patogénom.
Zdroj: shutterstock
Ak chcete mať istotu, že vaše rastliny neohrozia napríklad háďatko alebo vlnovník, je lepšie cesnak pred výsadbou namoriť.
Marec je zároveň vhodným obdobím pre výsadbu ovocných stromov. Dôležitá je, okrem iného zálievka a to nie len do výsadbovej jamy, ale aj po vysadení.
Zdroj: Shutterstock
Spôsob, akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas, ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti.
Staršie sadenice jahôd vyčistite, okopte a pohnojte. Skoré výsevy chráňte pred mrazmi netkanou textíliou. Výsevy pod sklom pravidelne zalievajte a vetrajte. Ak to teplota umožní, ovocné dreviny ošetrite proti prezimujúcim škodcom aplikáciou predjarných postrekov
Zdroj: Shutterstock
Po troch či štyroch rokoch je najlepšie jahodový záhon zrušiť a založiť nový, na inom mieste.
Keď začínajú rastlinky mladých paprík tvoriť prvý pravý lístok, môžete ich pikírovať. Prepikírovaným paprikám doprajte dostatok svetla a teplotu asi 22 °C cez deň a okolo 15 °C v noci.
Zdroj: shutterstock
Priesady paprík zavlažujte opatrne. Medzi jednotlivými zálievkami musí substrát jemne preschnúť. Neznáša totiž zamokrenie.
Čo vás čaká v okrasnej záhrade, sa dočítate na ďalšej strane
Okrasná záhrada
Trvalky, ale aj vodné rastliny v jazierku môžete rozsadiť, alebo presadiť. Záhony husto rastúcich snežienok hneď po odkvitnutí rozdeľte. Pokiaľ už nehrozia mrazy, odhrňte nakopcované ruže a z drevín odstráňte suché a prestarnuté konáre. Vzniknuté rany zatrite stromovým balzamom, alebo štepárskym voskom. Minuloročné súkvetia trvaliek a tráv zrežte.
Ak si chcete na Veľkú noc robiť aranžmány s použitím mladej trávičky, je najvyšší čas vysiať veľkonočnú trávu, prípadne si nájsť peknú trávu v záhrade, či prírode a pripraviť si ju do košíčka, alebo inej vhodnej nádoby aj s hlinou, aby ste ju mohli polievať a podporiť jej rast.
Ak máte od jesene uskladnené hľuznaté begónie, je čas ich začať preberať. Umiestnite ich na vrstvu rašeliny na tmavé miesto pri teplote okolo 18°C. Keď sa objavia prvé puky, je čas ich vysadiť do záhonu.
Z hladiny rozmrznutého jazierka odstráňte napadané lístie a nečistoty, z trávnika vyhrabte lístie a plsť.
Zdroj: Shutterstock
Odstránenie rias a nečistôt z jazierka zamedzí vzniku škodlivín.
V miestnosti, kde máte uskladnené balkónovky z minulého roka, začnite častejšie vetrať a tak ich postupne otužovať. Do zálievky pridajte hnojivo, aby zosilneli.