Úžitková záhrada
Ak ste počas jesene nestihli zrýľovať či poorať, môžete sa do toho pustiť práve teraz. Hoci jarné rýľovanie má oproti jesennému pár nevýhod. Život v pôde nemá toľko času na regeneráciu, ako keď rýľujeme na jeseň. Pri oraní dochádza totiž k prevráteniu hornej vrstvy smerom dole. Pri jarnom rýľovaní sa môže stať, že organizmy, ktoré boli v spodnej vrstve sa z tej zmeny nestihnú spamätať a uhynú.
Pôdu zlepšite kompostom či zeleným hnojením.

Ešte asi 3 týždne pred výsadbou je dobré poprášiť pôdu dusíkatým vápnom. Pôsobí ako prevencia proti škodcom a burine. Do záhonov môžete vysiať zeler, brokolicu, hlávkový šalát, reďkovku, cibuľu, mrkvu, či kaleráb. Výsev je potrebné chrániť netkanou textíliou proti mrazom. Cesnak pred vysadením namočte do sírnatého roztoku aspoň na 6 hodín a následne sceďte a nechajte usušiť. Pôsobí to ako ochrana proti hubovým chorobám a škodcom. Zvyšný roztok môžete použiť ako postrek na ochranu ovocných stromov voči rôznym patogénom.

Marec je zároveň vhodným obdobím pre výsadbu ovocných stromov. Dôležitá je, okrem iného zálievka a to nie len do výsadbovej jamy, ale aj po vysadení.

Staršie sadenice jahôd vyčistite, okopte a pohnojte. Skoré výsevy chráňte pred mrazmi netkanou textíliou. Výsevy pod sklom pravidelne zalievajte a vetrajte. Ak to teplota umožní, ovocné dreviny ošetrite proti prezimujúcim škodcom aplikáciou predjarných postrekov

Keď začínajú rastlinky mladých paprík tvoriť prvý pravý lístok, môžete ich pikírovať. Prepikírovaným paprikám doprajte dostatok svetla a teplotu asi 22 °C cez deň a okolo 15 °C v noci.
