Reklama

V akej zrelosti zberáte PAPRIKU? 3 obľúbené spôsoby, ako ju spracovať do ZÁSOBY

Hlavná sezóna papriky sa začína v  auguste a pokračuje v septembri.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Kapie, hrubostenné či ihlanovité papriky rôznych tvarov a farieb, patria na letný stôl už dlhé roky. Hlavná sezóna papriky sa začína v auguste a pokračuje v septembri. Vtedy sa ceny v obchodoch pohybujú na najnižšej úrovni.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako na dokonalú papriku? Stačí spraviť tieto 3 veci!

    V tomto období si môžete vychutnať nielen čerstvú papriku, ale si aj nejaké to kilečko zavariť na neskoršie použitie. A to aj v prípade, ak nemáte možnosť dopestovať si papriku doma.

    Technická či botanická?

    Mnoho začínajúcich záhradkárov rieši, kedy presne majú papriky pozberať. Keď sú zelené, červené, menšie alebo väčšie? Odpoveď je jednoduchá. Z pohľadu pestovateľa existuje technická a botanická zrelosť. V technickej už môžete papriky konzumovať. Ak ich ešte necháte zrieť, dospejú do botanickej zrelosti – odrodovo sa vyfarbia a dozrejú v nich semená.

    Zdroj: Shutterstock

    Výber zberovej zrelosti preto záleží na účele pestovania.

    • V technickej sú papriky šťavnatejšie a  chrumkavejšie, vhodné na jedenie nasurovo. Sú trvácnejšie a lepšie znášajú prepravu.
    • V botanickej sú nielen farebnejšie, ale často aj sladšie a hodia sa na nakladanie, zaváranie alebo pečenie.

    Zdroj: Shutterstock

    Prvé plody zberajte v konzumnej zrelosti. Opatrne ich odlamujte s celou stopkou, aby sa nepoškodila rastlina ani plod.

    Obľúbené spôsoby spracovania papriky >>>

    Paprika v hlavnej úlohe

    Zdroj: Wittekova Laura Spolocnost7plus

    Najbežnejšie konzervačné látky sú soľ a ocot.

    Sterilizácia: Pri rýchlom spracovaní čerstvej papriky sa zachováva podstatné množstvo vitamínov. Obsah vlákniny a minerálnych látok sa nemení. Výhoda je aj to, že každý si môže upraviť nálev podľa vlastnej chuti tak, že konzervačné prísady a korenia sa použijú v rôznom pomere.

    Zdroj: shutterstock

    Ak chcete celý proces urýchliť, papriku očistite a nakrájajte na menšie časti. Tie sušte v sušičke pri teplote okolo 40 °C.

    Sušenie: Na sušenie sa najviac hodí koreninová paprika vyzretá do botanickej zrelosti, z ktorej sa vyrába mletá červená paprika. Sušia sa aj tenkostenné odrody štipľavých paprík. Tie sa môžu tiež mlieť na práškovú papriku, ale dobre sa uchovávajú aj celé vysušené plody. Z nich sa podľa potreby odrezávajú kúsky, ktorými sa ochucujú jedlá.

    Zdroj: shutterstock

    Načo mraziť papriku? V takejto forme je vhodná do vývarov či na prípravu plnenej papriky. Dobre poslúži aj pri príprave paprikášu.

    Mrazenie: Najčastejšie sa mrazia celé plody, z ktorých sa vybrali semená. Vhodné sú špicaté širokoplodé, ktoré sa vkladajú do seba, zabalia sa do mikroténového vrecúška a vložia do mrazničky. Platí zásada, že keď papriku vyberiete z mrazničky, nenechajte ju rozmraziť – získala by vodnatú konzistenciu a nedalo by sa s ňou pracovať.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.