Na negatívny dopad MRAZU na OVOCNÉ dreviny myslíte skôr, ako bude neskoro!
13. 2. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Mrazivé zimné počasie a hladná zver môžu byť pre ovocné stromy v záhrade fatálnou kombináciou. Aby ste ich zachránili, chráňte ich skôr, ako budete musieť naprávať škody.

Slnečné počasie počas dňa a mrazivé noci sa často prejavia na kondícii ovocných drevín. Slnečné lúče zohrievajú kmene a v cievnych zväzkoch dochádza k čiastočnej obnove prúdenia miazgy. Následne pri nočných mrazoch miazga zamŕza, čím sa zväčší jej objem a nastane pnutie. V dôsledku toho vzniknú mrazové trhliny.
Ako tomu predísť?
Tomuto javu môžete predísť natieraním kmeňov a hrubších kostrových konárov roztokom vápenného mlieka. Keďže biela farba odráža slnečné lúče, obmedzuje prehrievanie kmeňa a konárov. Zmierňuje dôsledky teplotných výkyvov počas dňa a v noci. Náter zároveň pôsobí dezinfekčne.
Zdroj: Shutterstock
Kmene ovocných stromov ochráni vápenné mlieko.
Použite roztok vápenného mlieka, v koncentrácií 2 kg haseného vápna na desať litrov vody. Pred nanesením farby kmene očistite od machu a lišajníkov. Dôležité je, aby ste ich natreli skôr, ako sa začnú zväčšovať teplotné rozdiely medzi dňom a nocou.
Mladé stromčeky a kry môžete ochrániť aj tak, že ich prikryjete bielou netkanou textíliou, jutovinou alebo použite slamené či bambusové rohože. Ak však chcete zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, lepšie je kmene tesne neomotávať, ale textíliu napnúť na tri či štyri koly rozostavené okolo kmeňa.
Aké sú preventívne opatrenia v ovocnom sade, ktoré ušetria čas i námahu, zistíte na ďalšej strane! ►►►
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pri výbere ovocných druhov myslite aj na ich odolnosť voči mrazu.
Nezabudnite na prevenciu
Poškodenia zimnými mrazmi v ovocnom sade eliminujete najmä výberom vhodných odrôd, čo ušetrí kopec energie a hlavne zaručí bohatšiu a perspektívnejšiu úrodu. Držte sa najmä týchto odporúčaní a opatrení:
- Vyberajte dostatočne odolné druhy vhodné do konkrétnych klimatických podmienok. V mrazových kotlinách sa vyhýbajte druhom citlivejším na mráz.
- Voľte vhodný podpník. Na praskanie kôry sú najcitlivejšie teplomilné druhy, ako sú marhule, broskyne, ale aj čerešne.
- K praskaniu kôry dochádza väčšmi na slabo rastúcich podpníkoch jabloní než na silnejšie rastúcich. Najmenej náchylné sú plánky.
- Skoré odrody sú väčšinou odolnejšie, lebo do zimy majú dostatok času na vyzretie dreva. Pri neskorom dozrievaní plodov sa čas na vytvorenie zásobných látok skracuje.
- Nezabúdajte na prebierku plodov. Nadmerná úroda stromy vyčerpáva a znižuje ich mrazuvzdornosť.
- Dbajte na správnu starostlivosť počas celej vegetácie. Vhodný rez, dostatočná závlaha a vyrovnaná výživa značne prispievajú k odolnosti drevín.
Ako po zime ošetriť mrazové poškodenia? Čítajte na ďalšej strane! ►►►
Ako po zime ošetriť mrazové poškodenia?
Skoro na jar (pri kôstkovinách v čase pučania) poškodenú, prasknutú kôru hladkým rezom zrežte až po zdravé drevo a ranu dezinfikujte sírnatým prípravkom, napríklad Sulkou. Ranu zatrite štepárskym voskom, stromovým balzamom alebo špeciálnym prípravkom, ako je napríklad Pellacol. Ak je poškodenie príliš veľké (kôra je prasknutá po celom obvode konára), je lepšie, ak ho zrežete do zdravého dreva, lebo začne postupne usychať. Možná záchrana je jeho silný spätný rez a odstránenie kvetných púčikov.