Ako chutia ŽALUDE? Zabudnutá pochúťka našich predkov
2. 12. 2022, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Profimedia
Vedeli ste, že sú jedlé, chutné a navyše aj zdravé? Ochutnajte žalude!

Žalude, plody dubov, patrili kedysi k súčasti stravy našich predkov. Potom sa na ne zabudlo, je to však veľká škoda! Obsahujú 37 % škrou, podobne ako zemiaky, preto ešte pred príchodom zemiakov tvorili ich náhradu. Obsahujú navyše rastlinné oleje, sacharidy, tuky a bielkoviny, vitamíny skupiny B, vápnik, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík a ďalšie minerály. Žalude pomáhajú pri hnačke, žalúdočných problémoch, pôsobia protizápalovo.
Zdroj: Shutterstock
Sušené žalude vydržia dlhšie
Zemiaky však aj po príchode na našej územie neboli obľúbené, ľudia im totiž neverili. Mali zafixované, že všetko, čo rastie pod zemou, je zlé. A tak s konzumáciou žaluďov neprestávali. Až neskôr, keď sa zemiaky udomácnili, ľuďom bolo pohodlnejšie konzumovať to, čo si dopestovali než to, čo museli zbierať v lesoch. Starí Gréci a Japonci jedli žalude v obdobiach hladomoru.
Nejedzte ich neupravené. Radšej!
Síce závisí od druhu ale väčšina žaluďov obsahuje taníny. Hlavne dub letný a dub zimný. Tie pôsobia trpko a spôsobujú stŕpnutie jazyka, preto ich nekonzumujte hneď po zbere. Taníny je možné odstrániť napríklad dlhším premývaním a máčaním vo vode. Ide približne o dobu 48 hodín, kedy najmenej 3x denne vymieňajte vodu. Minimálne dovtedy, kým nebude voda číra.
Zdroj: shutterstock
Najlepšie sú po prvých mrazoch
Druhou možnosťou ako odstrániť taníny zo žaluďov je pridanie do vody, v ktorej ich máčate, kúsok droždia. Kvasinky dokážu triesloviny rozložiť, a tak stačí žalude premyť len dva až trikrát. Či sa triesloviny zo žaluďov vytratili zistíte tak, že ich ochutnáte. Ak nie sú horké a trpké, taníny sú preč.
Využitie je celkom pestré
Ich pražením sa z nich stáva náhrada kávy. Zo žaluďov je možné pripraviť si placky, kašu a dokonca aj múku. Po prvých mrazoch sa stávajú najstráviteľnejšími. Zo žaluďovej múky je možné pripraviť cekom úspešne bezlepkový chlieb. V Južnej Kórei sa z nich pripravuje želé s názvom dotorimuk. Okrem toho sa zo žaluďovej múky pripravuje aj dotori guksu, kórejské rezance.
Zdroj: shutterstock
Náhrada kávy
V 17. storočí sa šťava extrahovaná zo žaluďov podávala na alkoholovú opicu. Indiáni pripravujú zo žaluďov polievky a v gastronómii sa využívajú ako vhodná príloha k lososovi, morským plodom a morským riasám. Múka zo žaluďov je veľmi dobrá je v perníkovom ceste či v brownies, pretože má orieškovú príchuť.
Pripravte si múku
Žalude sparte, olúpte a poriadne umyte v štyroch až šiestich várkach vrelej vody. Vždy ich nechajte máčať asi pol hodiny. Opakujte, kým voda prestane byť hnedá, je to signál, že sa vyplavil horký tanín. Potom žalude usušte a na panvici opatrne upražte dohneda. Nakoniec ich pomeľte v mlynčeku na kávu. Zo zmesi môžeme piecť alebo si z nej variť bezkofeínovú kávu.
Zdroj: shutterstock
Žaluďová múka je bezlepková