Reklama

Ako dopestovať chutné a šťavnaté BROSKYNE? 8 užitočných rád pre bohatú úrodu + TOP ODRODY

Broskyňa je teplomilný druh, ktorý je schopný rodiť aj v chladnejšej oblasti za predpokladu, že dostane požadovanú starostlivosť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Znižujú hladinu cholesterolu, čím pomáhajú znížiť riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Draslík obsiahnutý v broskyniach zase pomáha čistiť močový mechúr a tak slúži na udržovanie normálnej funkcie obličiek a pečene.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    BROSKYŇOVÝ DÁŽDNIK: Jednoduchým trikom zabránite kučeravosti

    Tým, že broskyne obsahujú vyššie množstvo vody a vlákniny, môžete ich konzumovať, i keď chudnete – ich sladká chuť zaženie hlad a zároveň uspokojí túžbu po sladkom. Obsahujú aj vitamíny C, A, K, betakarotén, minerály ako draslík, horčík, selén. Tieto chránia pokožku pred UV žiarením. Recept starých mám na spáleniny je uvariť broskyne a vychladnuté ich aplikovať na spálenú pokožku.

    Pestovateľské podmienky

    Na pestovanie broskýň sú vhodné oblasti do nadmorskej výšky 200 až 250 m s priemernou teplotou 9 až 10 °C, pričom júnové teploty majú dosahovať až 20 °C, priemerné ročné zrážky 500 až 700 mm. Vyžadujú pôdu dostatočne hlbokú, priepustnú, hlinitopiesočnatú alebo piesočnatohlinitú, výhrevnú, nezlievavú, s hrudkovitou štruktúrou a podzemnou vodou najmenej 1,5 m pod povrchom. Pôdna reakcia má byť neutrálna. Na pestovanie však treba zvoliť chránené miesto. Rovnako ako višne, aj broskyne rodia na jednoročnom dreve, čomu sa prispôsobuje aj vedenie rezu. Broskyne je možné rezať počas roka až dvakrát. Prvý termín je skoro na jar. Na začiatku kvitnutia môžete na stromoch ešte vykonať doplnkový spôsob rezu na reguláciu násady plodov. Druhý vhodný čas na rez je v auguste po zbere úrody, pričom by ste ho mali stihnúť do polovice septembra. Ako správne postupovať, sa dozviete v nasledujúcom článku.

    Zdroj: Shutterstock

    V čase kvitnutia a zakladania plodov treba pri pretrvávajúcom suchu zaliať jednorazovo asi piatimi litrami vody.

    Prečo vykonávať letný rez

    Funguje ako prebierka nových nepotrebných výhonkov, ktoré odstránením umožnia svetlu preniknúť do hlbších partií koruny. Dopomôže udržať požadovaný tvar koruny, ako aj udržať dobrý zdravotný stav stromu, čím sa v konečnom dôsledku predĺži aj životnosť samotnej výsadby. Vďaka správne načasovanému a vykonanému rezu strom rastie v harmonickej rovnováhe bez narušenia rodivosti.

    8 užitočných rád pre bohatú úrodu broskýň

    • Broskyniam vyhovuje otvorená kotlovitá koruna s tromi, maximálne so štyrmi základnými kostrovými konármi.
    • Broskyňový strom dlhšie vydrží, keď na ňom každoročne necháte čo najmenej starého dreva.
    • Každý rok robte pravidelný prísny rez. Na kostrových konároch skracujte rodivé jednoročné výhonky o polovicu až o dve tretiny celkovej dĺžky.
    • Staré, suché a poškodené drevo odstraňujte až po zdravé. Strom je správne orezaný, ak mu odstránite 60 až 70 percent kvetných pukov.
    • Termín rezu je veľmi dôležitý: čím neskoršie, tým lepšie. Ideálne je, keď režete v teplejšom počasí v období kvitnutia.
    • Letný rez je veľmi vhodný, najmä v období, keď minimálna hrúbka letorastu dosahuje hrúbku ceruzky. Rezom skracujte tieto letorasty asi o jednu tretinu až polovicu dĺžky.
    • Nezabudnite, že práve letným rezom pomáhate stromu vytvoriť rodivý obrast čo najbližšie ku kostrovému konáru, ktorý potom prinesie úrodu.
    • Čo sa týka závlahy, nepodceňujte ju najmä počas suchého leta. Nedostatok vody dá strom jasne najavo listovými chlorózami. Nezabudnite, že výhodnejšie je im predchádzať ako ich liečiť.

    Jednoduchý trik, ktorým zabránite kučeravosti broskýň, vám prezradíme na nasledujúcej strane >>>

    Nezabúdajte na vlahu

    Predpokladom bohatej úrody je nielen správne vykonaný a načasovaný rez, ale aj dostatok vlahy najmä v čase tvorby plodov. V čase dlhotrvajúceho sucha dbajte na doplnkovú závlahu, s ktorou môžete dodať stromu aj živiny. Broskyňa je totiž na vlahu náročná. Najkritickejšie je obdobie kvitnutia, tvrdnutia kôstok a intenzívneho rastu plodov pred zberom. V čase kvitnutia a zakladania plodov treba pri pretrvávajúcom suchu zaliať jednorazovo asi piatimi litrami vody. Rovnakým množstvom zalievajte v čase tvrdnutia kôstok, ak teploty vystúpia nad 25 °C a zrážky sú nedostatočné. V čase dozrievania plodov pri teplotách nad 30 °C potrebuje strom každý deň 10 litrov vody. Dávky prispôsobte priebehu zrážok a teplôt a takisto typu pôdy. Nižšia zálievka je vhodná na ťažších pôdach, predídete tak „uduseniu“ koreňov a praskaniu, predčasnému opadaniu a nižšej násade plodov. V priebehu júna sa robí prebierka plodov – nechávajte ich po jednom vo vzdialenosti približne 10 cm od seba. Takto rozmiestnené majúvhodné podmienky na dobré vyzretie.

    Zdroj: Shutterstock

    Kučeravosť listov je spôsobená hubou Taphrina deformans a vyskytuje sa pravidelne každý rok v jarnom období. Dôležitá je každoročná preventívna ochrana. Ak sa choroba na strome už vyskytla, napadnuté listy sa nedajú zachrániť.

    Kučeravosť broskýň

    Je spôsobená hubou Taphrina deformans a vyskytuje sa pravidelne každý rok v jarnom období. Neexistujú odrody, ktoré by boli proti nej úplne odolné. Preto treba zasiahnuť prípravkami na báze medi a síry. Ak je napadnutie silnejšie, treba aplikovať kontaktný fungicíd, ktorý spoľahlivo zabráni vzniku infekcie. Pretrvávajúce daždivé počasie vyžaduje o 10 dní postrek zopakovať. Mali by ste to urobiť tesne pred objavením prvých lístkov, keď sa šupinky púčikov začínajú otvárať. Teplota pri aplikácii prípravku musí byť nad 7 °C. Ak sa choroba na strome už vyskytla, napadnuté listy sa nedajú zachrániť.

    Jednoduchý trik, ktorým zabránite kučeravosti broskýň

    Nad nízke broskyne vo výške 2 až 2,5 m urobte v mesiacoch február a marec „broskyňový dáždnik“. Zhotovte konštrukciu, na ktorú natiahnete priesvitnú fóliu alebo iný vhodný materiál. Tak znemožníte, aby na pučiace broskyňové púčiky pršalo, a tým zabránite vzniku kučeravosti listov. Hubové ochorenie (konkrétne podhubie) nemá na konárikoch vhodné podmienky na prerastanie. Listy nie sú napadnuté, sú čisté a zabezpečujú rast plôdikov, ktoré po odkvitnutí neopadávajú. Túto skúsenosť si potvrdzujem už viac ako tridsať rokov. Náhodne ponechané broskyne pod prístreškami boli čisté a tie konáriky, ktoré neboli zakryté, boli napadnuté kučeravosťou.

    35 najlepších odrôd nájdete na nasledujúcej strane >>>

    Zdroj: Shutterstock

    Broskyňa je teplomilný druh, ktorý je schopný rodiť aj v chladnejšej oblasti za predpokladu, že dostane požadovanú starostlivosť.

    Výživa je kľúčová

    Vo všeobecnosti broskyne prosperujú v pôdach s dostatkom makroživín ako dusík, fosfor a draslík. Dusík podporuje rast listov a letorastov. Fosfor pomáha celkovému prenosu energie a imunitnému systému. Draslík je zas zodpovedný za vyzrievanie pletív a obsah cukrov v plodoch. Broskyne vyžadujú aj ďalšie prvky ako vápnik, horčík, síru. Všetky tieto minerály sú prítomné v zdravej pôde, ale pri ich odčerpávaní plodinami sa musia dodávať. Najľahšia cesta, ako ich dodať do pôdy, je vyzretý kompost, prípadne vyvážené hnojivo na ovocné stromy.

    Odrody podľa obdobia dozrievania

    Broskyne sú krátkodobé ovocné dreviny, ktorých vek závisí najmä od podpníka. Aj preto sa viaceré staré odrody a niektoré semenáče vrátane takzvaných vinohradníckych broskýň nezachovali, kým neboli sústredené do zbierkových výsadieb.

    • Skoré pravé odrody: ‘May Flower’, ‘Víťaz’, ‘Amsdenova’, ‘Amsdenova zlepšená’, ‘Alexandrova skorá’, ‘Beatrice skorá’, ‘Michiganská skorá’, ‘Halova skorá’, ‘Riversova skorá’.
    • Poloskoré pravé odrody: ‘Wilderova’, ‘Champion’, ‘Fairhaven’, ‘Miluša skorá’. ‘Morettinyho úrodná’, ‘Purpurová skorá’, ‘Carmen’, ‘Miss Lola’, ‘Burbank July Elberta’, ‘Redhaven’, ‘Sunbean’,‘Dohnalova’, ‘Zelený kancelár’.
    • Neskoršie odrody: ‘Halehaven’, ‘J. H. Hale’, ‘Magdalenka červená’, ‘Metelkova broskyňa’, ‘Ellerstadská biela’.
    • Neskoré odrody: ‘Kráľovná záhrad’, ‘Dr. J. Říha’, ‘Cresthaven’, ‘Willermozova’, ‘Gracia’, ‘Elberta neskorá’, ‘Marta’, ‘Neskorá z Marsalambarda’.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.