Ako skrotiť rezom bujne rastúcu hrušku? Učil nás skúsený záhradkár
25. 2. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Hrušky majú sklon rásť vpzriamene a tvoriť korunu zahusťujúce výhonky najmä v prvých rokoch po výsadbe. A záhradkár si s nimi pred začiatkom pučania musí poradiť.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Jadroviny veľmi dobre znášajú zimný rez, rany sa po správnom ošetrení dobre hoja. Správnou technikou rezu prinášajú úrodu kvalitných plodov.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Hruška má tendenciu k zahusťovaniu koruny tvorbou vlkov vyrastajúcich zo starého dreva. K zahusťovaniu môže dochádzať aj pri narušení rovnováhy stromu nesprávne vedeným rezom.
Apikálna dominancia
Zdroj: Marián KOMŽÍK
Hruška ‘Williamsova’
Hrušky sú charakteristické tvorbou zvislo rastúcich výhonkov s nevhodným uhlom odklonu od stredníka. Tieto výhonky navyše korunu výrazne zahusťujú. Kombináciou zimného rezu s letným skrátením v tomto roku vytvorených letorastov sa dá dosiahnuť dostatočné presvetlenie koruny. Navyše strom donútite vytvoriť rodivý obrast.
Ako to urobiť? Dôležitý je prístup
Strom zhodnoťte a začnite rezať zdola nahor. Pridržujte sa architektúry už zapestovaného tvaru stromu. V našom prípade, ktorý vidíte vo videu, sa jedná o voľne rastúcu korunu na vysokokmeni. Majiteľ totiž chcel hrušku, ktorá bude v záhrade dominantnejšia, ako jablone, ktoré tu pestuje v tvare štíhleho vretena.
Kostrové konáre na konci výhonka neskracujte, ani tie, na ktorých sa nachádza rodivá zhrubnutina. Pokiaľ je to vhodné, aplikujte rez na prevod na výhonok s lepším smerom rastu.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Rezom na prevod spoľahlivo zmeníte smer rastu konára.
Výhonky vyrastajúce kolmo z kostrového konára v blízkosti stredníka odstráňte
Zbytočne v priebehu vegetácie korunu zahustia a nevpustia do jej stredu svetlo. Plody rastúce v tieni nevykazujú dobrú kvalitu, majú málo cukru aj vyfarbenie je nedostatočné , preto tieto výhonky zrežte na konárový krúžok. Naopak jednoročné výhonky rastúce bližšie k periférii koruny zrežte na čapíky so 4 púčikmi. Z nich v tomto roku vyrastú štyri letorasty. Spodné dva začiatkom júna skráťte za štvrtým listom a potom začiatkom augusta tieto skrátené výhonky opäť zosaďte za druhým listom. Horné dva letorasty nechajte pokračovať v raste do konca vegetačného obdobia. Do jari sa na skrátených letorastoch vydiferencuje plodonosný obrast. Vrchné letorasty o rok ošetríte rovnakým spôsobom rezu, ako sme popísali vyššie .Tento postup dodržte na celej ploche koruny. Samozrejme nezabudnite skrátiť konkurenčné výhonky k predlžujúcemu výhonku každého kostrového konára. Nie každý konár je ideálny a je možné pri ňom aplikovať rez na prevod. V takom prípade musíte využiť dvojstupňový sektorový rez, kedy docielite zmenu smeru rastu konára do takmer vodorovnej polohy.
Zdroj: Jarmila Szabóová'
Pri dvojstupňovom sektorovom reze zosadením konára na vnútorný púčik docielite vzpriamený rast výhonku z tohto púčika, ale aj vhodnejší smer rastu výhonku rastúceho z púčika pod ním. V nasledujúcom roku potom rezom na prevod upravíte smerovanie konára.
A čo stredník?
Ten si musí zachovať dominanciu, takže rezom musíte odstrániť všetky konkurenčné výhonky, ktoré majú tendenciu ho prerásť. Ak sa nechcete, aby bol strom vyšší, stredník zosaďte rezom na prevod na vhodne smerujúci výhonok rastúci pod ním.
Zdroj: Szabóová Jarmila
Pri výchovnom reze marhúľ v tvare štíhleho vretena sa zrezáva len konkurenčný výhonok k stredníku. Tento rez je však aplikovateľný aj pri čerešniach, jabloniach i hruškách i v ďalších rokoch po výsadbe v procese udržiavacieho rezu.
