Reklama

Ako správne rezom upraviť knip a hrotiak čerešne po výsadbe

Na ľavej strane je knip po reze a na pravej pred ním.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Úprava mladého stromčeka v nultom roku pestovania, čiže po výsadbe je dôležitá z pohľadu nástupu stromu do rodivosti. A tú chce každý dosiahnuť čo najskôr.

Každý ovocinár má svoje zaužívané spôsoby ako rezať mladé čerešne tesne po výsadbe. My sme sa boli pozrieť ako režú čerešne profesionáli. Je to veľmi jednoduché. Stromček rezom netrpí. Je zameraný na čo najskoršie vytvorenie rovnováhy medzi nadzemnou a podzemnou časťou. Pomerne rýchlo sa dostane do obdobia vyrovnaného rastu a rodivosti. Úroda, ktorá na ňom bude už v tomto roku ho nijako nevyvedie z miery.

Hrotiak a štíhle vreteno

S týmto druhom stromčekov sa stretáva záhradkár najčastejšie. Je to stromček, ktorý nemá zapestovanú korunku. Po vysadení sa podľa najnovšieho spôsobu rezu neodporúča na hrotiaku zakracovať stredník. Treba ho ponechať v pôvodnom stave. Stačí ho poriadne ukotviť v pôde a priviazať o oporu. Kolík má byť umiestnený zo strany prevládajúcich vetrov. Miesto štepenia samozrejme i v tomto prípade vyčnieva nad povrch pôdy asi 10 až 15 cm. Na jar, keď púčiky vyrašia si dajte hrubú rukavicu. Priložte k stromčeku koleno a všetky pod ním jedným ťahom ruky vyslepte. Zvyšné ponechajte. Nachádzajú sa tu aj kvetné puky, z ktorých budete mať už v tomto roku úrodu. Na budúcu jar urobíte pílkou 5 až 6 zárezov nad púčikmi na úrovni nad kolenom. Vyberte si také, ktoré vytvoria obrast rovnomerne rozložený do priestoru. V nasledujúcom roku budete postupovať ako vo videu.

Stromček, na ktorom sa nachádza konkurenčný výhon k stredníku. Má ostrý uhol odklonu od stredníka, jeho priemer je blízky priemeru stredníka a dosahuje aj jeho výšku, zrežte na dĺžku asi 10 cm.

Ak výhon vyrastá vo výške tesne nad kolenom, jemne ho nalomte a nechajte ho visieť. Rana sa zahojí, no jeho rast sa oslabí a donútite ho zarodiť.

Knip a štíhle vreteno

Je ideálny stromček na výsadbu. Má veľmi dobrú ujateľnosť a skorý nástup rodivosti. Ako vznikajú knipy si prečítate tu : Viete, čo je to knip?

Čerešne na knipe majú krásny postranný obrast, s ktorým prakticky nič netreba po výsadbe robiť. Stredník nerežete vôbec. Slabé výhonky necháte rásť i naďalej bez narúšania. Jediná mierka pre tvar štíhleho vretena je výška kolena, pod ktorou by sa nemal nachádzať žiadny obrast. Ak tam je, zrežete ho na konárový krúžok.

Pred rezom - Nad kolenom si vyberiete vhodne rozložené konáre. Postačí 5 až 6 kusov.

Po reze - Najvrchnejšie výhonky skráťte rezom na čapík dlhý asi 10 cm. Takto upravený stromček zarodí už v prvom roku pestovania. Čiže ak ste ho vysadili v predjarí, v tom istom roku už budete mať úrodu.

V prípade, že stredník nerastie vo zvislom smere, pomôžte mu vyviazaním o oporu. Len tak bude rásť vzpriamene.

Rada odborníka

Nezabúdajte na polievanie. Mladé stromy potrebujú veľa vlahy na zakorenenie. Odporúča každý týždeň jednorazovo zaliať každý jeden strom až 20 l vody.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    rez čerešne

    Vyberáme pre vás niečo PLUS