Ako na výstavbu VYVÝŠENÉHO záhona? Permakulturistka radí dodržať tieto kroky!
14. 11. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Zdravá pôda „nabitá” živinami je základom úspešného pestovania. Ak ju kvalitnú nemáte, musíte si ju vyrobiť. Najjednoduchší spôsob je vytvoriť obľúbené vyvýšené záhony.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ je autorkou úspešnej knihy Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa. Vytvorila so svojím tímom dokumentárny film V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Je lektorkou permakultúrnych kurzov od roku 2016. S rodinou žije v ekologickom dome uprostred certifikovanej prírodnej záhrady.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ, permakultúrna dizajnérka
V exteriéri sú materiály ťažko namáhané. Ak použijete na stavbu záhona zvyškové drevo, ktoré ste získali zadarmo a za 5 až 6 rokov zhnije, môžete ho bez finančnej ujmy vymeniť za iný materiál. Vyžaduje to čoraz menej úsilia ako každý rok orať, okopávať, plieť, ako je zvykom pri konvenčnom pestovaní. Možnosťou je i kúpiť nové rezivo a vyrobiť dobre ošetrené a odizolované drevené vyvýšené záhony, ktoré budú mať dlhšiu životnosť. Je to otázka priorít, ceny a aj architektúry.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Viac sa môžete dozvedieť v knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa.
Ako podľa Zuzany postupovať pri výstavbe vyvýšeného záhona?
1. Obruba vyvýšeného záhona
Môže byť z kameňa, tehly, dreva, zo škridly...Je veľmi efektívne recyklovať materiály, ktoré máte doma alebo ktoré by inak skončili na smetisku. V záhrade si nájdu znova dôležité miesto. Zaváži určite aj ekonomický aspekt, Sú totiž väčšinou zdarma.
2. Kartónová vrstva
Nie je problém záhon zakladať priamo na trávniku. Aby ste trávnik nemuseli prácne odstraňovať, položte naň kartóny tak, aby sa prekrývali. Trávna mačina zhnije, kým sa kartón v záhone rozloží. Odstráňte z nich lepiace pásky či kovové spinky.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
3. Vrstva konárov
Na dno uložte kmene stromov, najhrubšie suché konáre a na ne sa snažte precízne poukladať tenšie. Je v poriadku, ak vytŕčajúci konár skrátite, aby jednotlivé konáre zapadli do prázdnych priestorov. Je to v podstate skladačka, v ktorej nenechávajte medzery.
Super tip: Ak nemáte dostatok konárov či iného „hrubého odpadu“ do spodne vrstvy, použite nerozložený materiál z vášho kompostéra. Jeho postupný rozklad zabezpečí rastlinám nielen živiny, ale aj teplo v skorých jarných mesiacoch.
4. Vrstva zeminy a hnoja
Konáre zasypte prvou vrstvou zeminy. Dbajte na to, aby prepadla do všetkých medzier. Nasleduje vrstva hnoja alebo domáceho kompostu. Jej hrúbka by mala byť približne rovnaká ako hrúbka zeminy.
5. Vrstva sena
Hnoj zasypte senom alebo lístím. Hrubej vrstve čerstvo pokosenej trávy sa radšej vyhnite. Rátajte s tým, že vrstvy po čase zľahnú pod vplyvom rozkladu použitého materiálu a bude ho treba potrebné doplniť.
Článok pokračuje na ďalšej strane...
6. Opakovanie jednotlivých vrstiev
Vrstvy zeminy, hnoja a sena opakujte podľa nárokov na výživnosť záhona. Čím bude záhon vyšší, tým viac živín bude obsahovať. Samozrejme, obmedzení ste aj priestorovými možnosťami záhrady.
7. Nástielka
Poslednú vrstvu utlačte a môžete siať, sadiť alebo ju nasteľte vhodným materiálom. Ako nástielku už určite nepoužívajte seno. Semená bylín v ňom obsiahnuté by začali klíčiť a želaný efekt hriadky bez burín a zbytočnej práce by sa nedostavil. Odporúčame použiť slamu z organického pestovania alebo opadané listy z vašej záhrady. Takto na jeseň spotrebujete všetok biologický odpad z vašej záhrady a na jar máte záhony na pestovanie pripravené v plnej sile.