Citrusy prinášajú do našich príbytkov okrem krásy a vône často aj úžitok. Ak sa aj vy rozhodnete pre ich pestovanie, skúste to s nami. Poradíme vám, ako začať.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Ak chcete pestovať citrusy v byte, zadovážte si semienka z pomaranča alebo citróna. Semienka z mandarínok nie sú vhodné na vypestovanie podpníkov, ale môžete ich pestovať ako okrasné stromčeky. Pripravte si tégliky, v dnách urobte dierky na odtok prebytočnej vody pri zalievaní a naplňte ich zeminou, najlepšie z krtinca. Na radiátor položte dosku s téglikmi, aby sa zemina zohriala. Na druhý deň zasaďte obschnuté semienka do hĺbky asi 2 cm a zalejte vlažnou vodou. Tégliky si označte – druh a dátum sejby, zakryte sklom alebo igelitom, čím zabezpečíte, aby zemina bola stále vlhká a teplá, asi 24 °C. Potom už len udržiavajte rovnomernú vlhkosť a teplotu zeminy. O 4 – 6 týždňov by sa mali objaviť prvé semenáčiky. Ak sa objaví prvý náznak klíčiacich lístkov, odstráňte sklo alebo igelit. Rastlinky roste vlažnou vodou.
Čo s citrusmi v januári
Aj pestovateľom, ktorí už citrusy vo svojom byte pestujú, budeme venovať pozornosť celý rok. Ani január nie je odpočinkový mesiac.
– Kontrolujte rastliny prezimujúce na chodbách, v pivniciach, schodištiach a podobne.
– Pomaly sa predlžujúce dni vás nesmú zvádzať k zalievaniu alebo prihnojovaniu. Substrát však nenechajte úplne vyschnúť. Iba rastlinám v teplom prostredí bytov doprajte miernu zálievku. Korene nie sú cez zimu aktívne, vodu neprijímajú, preto by mohli zhniť. Rastlinám lepšie prospeje omytie listov striekaním a rosenie.
– Ak zbadáte malé bledozelenkasté bodky – základ kvetných pukov, do vody raz za mesiac pridajte trocha listovej výživy, napríklad Vegaflor – asi polovičnú dávku z návodu. Ručne dvojnásobným stieraním odstraňujte puklice, ktoré majú pod sebou veľa mikroskopických vajíčok. Ak zistíte väčší výskyt škodcov, postriekajte všetky rastliny prípravkom.
– Rastliny v nádobách umiestnené na parapetoch okien chráňte pred prúdením studeného vzduchu. Pre rastliny je škodlivé, ak studený vzduch ochladzuje nádoby.
– Keď máte v nádobách viacero rastlín, umiestnite ich čo najbližšie k oknu, ale nie k radiátoru. Teplota v miestnosti by mala byť čo najbližšie k 12 °C, lebo aj pri bytovej kultúre potrebujú rastliny čiastočný vegetačný pokoj. Citrusy zaočkované alebo navrúbľované na podpník citrónovníkovca (Poncirus) vyžadujú teplotu pod 10 °C, inak rastlinám opadajú listy, začnú zasychať konáriky a budete mať veľké šťastie, ak na jar začnú pučať.
– V januári začnite sledovať vplyv slnečného žiarenia, ktoré môže v poludňajších hodinách podstatne zvýšiť teplotu vzduchu. Ten sa ľahšie prehrieva ako pôda okolo koreňov, na čo rastliny reagujú zhadzovaním listov. Teplotu vzduchu preto treba znižovať tienením, vetraním alebo nútenou cirkuláciou.
Zdroj: pinterest.com/wohnbuch
Dekorácie z citrusov