Ako ZBERAŤ HUBY a nedostať POKUTU? Právnik vám poradí!
17. 9. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Na Slovensku nie je zber húb ani lesného ovocia zakázaný. V legislatíve však nájdete niektoré obmedzenia zberu lesných plodov. Ako nedostať pokutu?
Zdroj: Gurmet
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Pri zbere húb si dajte pozor na tretie a vyššie stupne ochrany prírody. Tento zákaz zberu vyplýva priamo zo zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, je zakázané zberať rastliny vrátane ich plodov. Tretí stupeň ochrany platí napríklad v národných parkoch, ktoré zákon definuje ako rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 10-tisíc hektárov, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre tvoriace najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti a ktoré vláda vyhlásila za národný park.
Kde huby určite nezbierajte? Dočítate sa na ďalšej strane >>>
V súčasnosti sú na Slovensku vyhlásené za národné parky nasledujúce územia:
- Tatranský národný park,
- Národný park Nízke Tatry,
- Národný park Malá Fatra,
- Národný park Slovenský raj,
- Národný park Muránska planina,
- Pieninský národný park,
- Národný park Poloniny,
- Národný park Veľká Fatra,
- Národný park Slovenský kras.
Výnimkou, kde je zber možný, je Národný park Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. No pozor, aj na týchto územiach je zber povolený len na niektorých miestach a aj to iba pre vlastnú spotrebu. Všímajte si značky a radšej si dané územie, na ktorom sa chystáte zberať plodiny či huby, overte či spýtajte sa miestnych obyvateľov.