Neutíchajúcim trendom je používať v záhrade čo najmenej chémie. Nemali by ste sa báť prejsť po svojom trávniku na boso, s chuťou sa zahryznúť do čerstvo odtrhnutého rajčiaku či jahody. Ak sa však nechcete trápiť so škodcami či chorobami a užiť si bohatú úrodu, bez chemickej ochrany a hnojenia to občas nejde. Príroda má riešenie aj na toto.
Správnou biologickou rovnováhou v záhrade docielite to, že u vás škodce nebudú mať šancu. Vzájomné kombinovanie rastlín s bylinkami na záhone a v záhrade dokáže zastúpiť, ak nie úplne nahradiť chemické prípravky.
Využíva ich napríklad permakultúrny dizajn, no vychádza z neho aj tradičné usporiadanie záhonov v záhradách našich starých rodičov. Rastliny prirodzene vylučujú látky, ktoré pôsobia na okolité prostredie, a teda aj na susedské plodiny. Niektoré kombinácie sa k sebe hodia, pomáhajú si, iné si škodia.
Premýšľali ste, prečo sa mrkve vo vašej záhrade jednoducho nedarí? Pozrite sa na jej susedov.
Všeliek ponúkajú bylinky a ich správne kombinácie. Získate tak zbraň dva v jednom. Môžete využívať liečivé vlastnosti byliniek a dochucovať nimi jedlá, na záhone zase dokážu svojou vôňou odpudiť škodce a vylučovanými látkami zlepšiť úrodnosť či ovplyvniť chuť zeleniny. Napríklad...
Levanduľa aj proti mravcom
Určite ste si na kvetinových záhonoch aj v debničkách všimli spoločnú výsadbu ruží a levandule. Myslíte si, že to je iba preto, že to tak výborne vyzerá? Omyl. Levanduľa prirodzene odpudzuje vošky, ktorým ruže chutia. Ak ju však zasadíte v blízkosti mraveniska, pomôže vám zbaviť sa aj mravcov.
Levanduľa ochráni ruže pred voškami aj mravcami
Foto: pinterest.com
Pažítka chráni pred plesňou
Pažítka dodá jedlu jemnú cibuľkovú chuť. Na záhone patrí k mrkve, uhorkám aj hlúbovinám. Ak ju vysadíte nahusto okolo záhona, pomôže vám bojovať s múčnatkou. Jahody chráni pred plesňou sivou.
Fenikel na molice
Fenikel má výraznú vôňu, ktorá priťahuje užitočný hmyz. Ten sa zase živí molicami. Vysaďte ho všade tam, kde vás bežne otravujú tieto malé biele mušky.
Mäta na skočky
Mäta pieporná rozhojdaná vo vetre zaplní omamnou vôňou celý záhon. Dokáže zlepšiť chuť rajčiakov a ochráni váš šalát pred skočkami.
Vôňou proti slimákom
Ak okolo záhona vysadíte nahusto dúšku tymianovú, šalviu a rozsypete nasekané listy rajčiakov, ochránite svoje plodiny pred slimákmi a slizniakmi. Tie neznášajú výrazné vône a poberú sa ďalej.
Pažítka pomáha proti plesni
Foto: profimedia.sk
Aksamietnica do každého rohu
V záhradách má aksamietnica svoje nenahraditeľné miesto. Chráni zemiaky, jahody, ruže aj cibuľoviny. Patrí k rajčiakom aj paprike. Ochráni pred háďatkami, voškami, molicami, nepáči sa ani komárom.
Kapucínka do skleníka
Okrem aksamietnic patrí do skleníka aj kapucínka, ktorá bojuje proti voškám, moliciam aj slimákom. Ak chcete bojovať s už zabývanými škodcami, môžete skúsiť aj postrek vyrobený z jej listov, ktorý môžete nastriekať na zemiaky či tekvice.
Proti mlynárikovi
Mlynárik kapustový nebude mať na záhone šancu, ak bude v blízkosti šalvia alebo saturejka.
Bazalka + rajčiaky
K záhonu rajčiakov patrí bazalka, ktorá okrem toho, že zlepší ich chuť, odpudí aj komáre a muchy, čím vám uľahčí zber.
Ladia aj na tanieri
Rajčiaky a bazalka sa k sebe neodolateľne hodia nielen v záhrade, ale aj v kuchyni. Čerstvo natrhané cherry rajčiaky umyte a nechajte osušiť. Lístky bazalky jemne oddeľte a tiež ich umyte pod tečúcou vodou. Chlieb nakrájajte na malé kocky, na špajľu napichujte striedavo rajčiaky, lístky bazalky a chlieb. Pokvapkajte olivovým olejom a jemne posoľte.