Reklama

Ani kvapka VODY nazmar: 10 pravidiel správneho ZAVLAŽOVANIA

Vzchádzajúcim rastlinám je dôležité zabezpečiť počas suchého obdobia dostatok vlahy. Pri zalievaní sa však treba vyvarovať tvorbe prísušku.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nedostatok vody a nesprávny spôsob zalievania zeleniny, ale aj okrasných rastlín so sebou prinášajú problémy. Zalievajte efektívne a vodu dodávajte len tam, kde je naozaj potrebná. Výsledkom efektívneho zavlažovania je bohatá úroda, zdravé a krásne rastliny aj za cenu nižšej spotreby vody.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Ani kvapka VODY nazmar: 10 pravidiel správneho ZAVLAŽOVANIA
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Kedy zalievať?

    Ak keď je pohodlnejšie polievať večer, najideálnejší termín je skoro ráno. Pôda nie je taká vyhriata a voda sa hneď neodparí. Večerné zalievanie môže mať taktiež za následok šírenie hubových ochorení. Chladnejšie rána sú tiež vhodné i pre teplotu ovzdušia. Studničná voda je príliš studená a  rastliny tak nezažívajú veľký teplotný šok. Dbajte však, aby zálievková voda nebola oproti teplote pôdy chladnejšia o viac než 5 °C.

    Zdroj: Shutterstock

    Snažte sa zavlažovať ráno alebo večer. Výpar vody je vtedy menší než cez deň.

    Menej je viac

    Vodu dodajte rastlinám podmokom, keď sa efektívne dostane až ku koreňom. Rozhodne nezavlažujte celý povrch záhona. Nielenže zbytočne míňate cennú vodu, ale aj prispievate k ľahšiemu zaburineniu plochy. Oplatí sa zalievať pravidelne a efektívne, no rastliny nerozmaznávať. Radšej menej často, ale výdatnejšie. Medzi jednotlivými zavlažovaniami musí pôda preschnúť. Pri tomto spôsobe si rastliny vybudujú bohatý koreňový systém, ktorý ľahšie prekoná prípadné obdobie sucha.

    Viac tipov nájdete na ďalších stranách...>>>

    Zdroj: pinterest/gapphotos.com

    Pôdny prísušok zhoršuje výživu rastlín.

    Kyprite

    Po oschnutí hriadky povrch pôdy prekyprite. Takto odstránite pôdny prísušok, zachováte vhodnú pôdnu štruktúru, prerušíte pôdne kapiláry, čím skutočne obmedzíte ďalšie vyparovanie pôdnej vlahy. Ak práve nejaké hriadky nevyužívate na pestovanie, môžete na ne vysiať rastliny zeleného hnojenia.

    Zdroj: Shutterstock

    Na nastielanie hriadok používajte prírodný materiál, ako je slama, pokosená tráva, piliny či drvená kôra.

    Nastieľajte

    Znižuje sa tým neproduktívny výpar vody a vlaha sa zadržiava v pôde. Nástielka nielenže zabráni rýchlemu zaburineniu, erózii či vyparovaniu vlahy, ale zároveň obmedzí nadmerné zabahnenie záhonov a  hriadok v  prípade náhlych letných búrok. Na nastielanie zeleninových hriadok použite piliny, hobliny, slamu či útržky bieleho papiera. V okrasných záhonoch sa zasa osvedčila vrstva drvenej kôry či štiepka

    Zdroj: Shutterstock

    Ak s realizáciou záhrady ešte len začínate, porozmýšľajte o umiestnení podzemnej nádrže.

    Dar zhora

    Zachytávajte dažďovú vodu, čím naozaj veľa ušetríte. Keďže zrážková voda je pre pestované rastliny najlepšia, nádrže na dažďovú vodu by nemali chýbať v  žiadnej záhrade. Na rozdiel od studňovej vody neobsahuje minerálne soli a rastliny ju dokážu lepšie prijímať. Efektívne riešenie do existujúcich záhrad sú nadzemné nádrže. Sudy a zberné nádoby však treba prekryť poklopmi, aby sa v nich nerozmnožovali komáre. Ak je váš dom či záhrada ešte v projektovej fáze, zapracujte do projektu umiestnenie podzemnej nádrže.

    Zdroj: Shutterstock

    Hlavné je nenamočiť listy.

    Nie na listy

    Rastliny nezalievajte na listy, pretože kvapky pôsobia ako lupa a mohli by slnečné žiarenie ešte viac zintenzívniť. Spôsobujete im tým teplotný šok a môže dôjsť aj k spáleniu listov. Obzvlášť buďte dôsledný pri uhorkách, rajčiakoch, tekviciach a melónoch, ktoré sú náchylné na výskyt plesní. Silný prúd z hadice ničí pôdnu štruktúru, podporuje eróziu aj tvorbu pôdneho prísušku. Navyše môže ľahko zlomiť slabé rastliny.

    Zdroj: Shutterstock

    Zber dažďovej vody je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako začať ekologickejšie záhradníčiť.

    Pozor na teplotu vody

    Vodu zo studne najskôr napustite do zbernej nádoby a nechajte odstáť. Studničná voda je totiž na priame zalievanie v horúcich letných dňoch pre rastliny príliš studená.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/e2/1e/0e/e21e0ea7a66abcc094313d5c2afd5d80.jpg

    Na závlahu použite hlinenú neglazovanú nádobu. Voda bude do pôdy presakovať postupne, čo v konečnom dôsledku zamedzí jej úniku do okolia bez toho, že by ju rastliny stihli efektívne využiť.

    Uľahčite si to

    Využite efektívne zavlažovacie nádoby, ako je priepustná hlinená samozavlažovacia nádoba olla. Zakopte ju po hrdlo do pôdy a naplňte vodou. Rastliny vysadené v jej okolí, cítiac zdroj vlahy, ju koreňmi doslova obrastú. Namiesto nej môžete použiť aj hlinený črepník. Využite tieniace textílie. Zídu sa najmä v horúcich slnečných letných dňoch na zatienenie skleníkov či fóliovníkov.

    Zdroj: shutterstock

    Aj začínajúcemu pestovateľovi ovocných drevín napadne, že pokým mladé stromy poriadne nezakorenia a nenaberú potrebnú silu, budú potrebovať dostatok vlahy.

    Voda pre bohatú úrodu

    Nezabudnite na ovocné stromy a kry drobného ovocia. Intenzívne tvary na slabo rastúcich a plytko koreniacich podpníkoch sa bez doplnkovej závlahy nezaobídu. Zamerajte sa aj na mladé výpestky sadené v jarnom období. Ich koreňový systém je ešte skutočne slabý a plytký, čo môže v extrémnych suchách spôsobiť vyschnutie. Z pohľadu efektívnosti je najlepšia kvapková závlaha. Umiestňuje sa ku koreňovému základu alebo kmeňu, čím sa voda privádza priamo k rastline.

    Zdroj: shutterstock.com

    Polievanie hadicou je prácne, no na malých plochách sa automatická závlaha neoplatí.

    Polievanie trávnika

    Trávnik zavlažujte výlučne ráno, najlepšie nadránom, kedy vychádzajúce slnko listy rýchlo vysuší. Absolútne nevhodné je večerné zalievanie, pretože listy zostanú mokré celú noc, čím sa vytvoria ideálne podmienky na vznik a rozvoj hubových ochorení. Aj tu platí, že treba polievať menej často, ale výdatnejšie. So stúpajúcimi teplotami je dobré kosiť vyššie. Pomôžete tak trávniku lepšie odolávať vysokým teplotám a lepšie hospodáriť s vodou.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.