Reklama

V APRÍLI sa venujte priamym výsevom a hnojeniu + CHEMICKÁ OCHRANA podľa odborníčky

Medvedík obyčajný zapríčiňuje škody na zelenine pestovanej v krytých priestoroch, ale aj na otvorenom poli. Najčastejšie ho nájdete v rašeliniskách, kompostoch či maštaľnom hnoji.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Či sa vám to páči, alebo nie, záhrady sú domovom aj mnohých nezvaných hostí. Medzi najčastejšie škodce patria hraboše, myši a medvedíky obyčajné.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Pri dopestovaní priesad RAJČIAKOV nezabudnite na VAJEČNÉ škrupiny
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Oľga SCHLOSÁRIKOVÁ, certifikovaný poradca v ochrane rastlín

    Kontrola interiéru

    Zdroj: shutterstock

    V čase, keď sú rastliny vhodné na pikírovanie, sa vo výsevnom substráte minie zásoba živín. Rastliny sa následne presádzajú do plnohodnotného substrátu, najlepšie s postupne sa uvoľňujúcimi živinami. Ten zvoľte podľa toho, čo pestujete – letničky, zeleninu či bylinky.

    Popri všetkých povinnostiach v exteriéri, nezabudnite na kontrolu izbových rastlín a nových priesad v interiéri, ktoré ešte nemôžete vystaviť aprílovému počasiu. Kontrolujte vlhkosť, výskyt škodcov a či majú dostatok živín. V obchodoch si zakúpte univerzálne štartovacie hnojivo na priesady, neskôr aj na každú plodinu samostatne zoženiete konkrétne špecializované prípravky. Aj ovocné kry a stromy prahnú po prihnojení a  v  suchších dňoch ocenia dostatok vlahy

    Semienka ocenia vlahu a chlad

    Zdroj: shutterstock

    Semená mrkvy klíčia pomaly, trvá to aj tri týždne. Vlažná voda a udržiavanie hriadky vo vlhkom stave pomôže v raste.

    Medzi prvé semienka, ktoré sa dostanú priamo do voľnej pôdy, sa zaraďujú petržlenmrkva. Skoré vysievanie umožňuje týmto druhom konkurovať burinám. Tie začnú klíčiť až neskôr, keď sa pôda zohreje. Koreňová zelenina dobre zvláda chladné počasie a  skorý termín výsevu im umožní vyklíčiť skôr, ako prídu teplé dni. Mrkva aj petržlen majú totiž dlhú dobu klíčeniav teplých dňoch by semienka nemali dostatok vlahy. Ak chcete mať tento rok bohatú úrodu kôpru, nečakajte a vysejte ho tiež v  apríli. Osivu totiž nevyhovujú príliš vysoké teploty.

    Rezom k zdravému rastu a úrode

    Zdroj: shutterstock

    Na rez viniča sú určené vinohradnícke nožnice. Na staré a hrubšie drevo môžete použiť pílku s úzkym listom alebo pákové nožnice. Musíte dbať na to, aby bol rez hladký a rana čo najmenšia.

    Apríl je ideálny mesiac na orezávanie niektorých stromov, krov a okrasných rastlín. Stále máte čas aj na rez viniča. Počas tohto obdobia sa rastlina nachádza ešte v štádiu pokoja a  pred začiatkom aktívneho rastu. Aprílový rez viniča pomáha formovať a budovať ker, odstrániť nežiadúce výhonky a podporiť lepší vzhľad a plodnosť v priebehu sezóny. Dôležité je vybrať si správny spôsob rezu v závislosti od konkrétneho druhu viniča.

    Zabráňte nečakanej návšteve

    Zdroj: shutterstock

    Často si záhradkári prinesú medvedíka obyčajného do záhrady práve v čerstvom hnoji. Preto je namieste zvážiť možnosť kúpy sušeného upraveného hnoja. Na trhu je na výber kravský, slepačí, ovčí, ale aj konský hnoj.

    Či sa vám to páči, alebo nie, záhrady sú domovom aj mnohých nezvaných hostí. Medzi najčastejšie škodce patria hraboše, myši medvedíky obyčajné. Pri hlodavcoch treba prijať zopár preventívnych opatrení, aby ste ich mali pod kontrolou. Poriadok v  záhrade zabezpečí, že nenájdu priestor na úkryt v kope nepotrebného materiálu. Na reguláciu populácie používajte iba bezpečné pasce na odchyt a kontrolu jedincov. Najvhodnejším a  najúčinnejším likvidátorom však stále zostáva mačka. Proti medvedíkom sa osvedčila hlboká orba, ktorá ničí hniezda pod zemou, ale aj odpudzovače na rastlinnej báze z ricínu obyčajného.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.