Reklama

Ázijský agresor ohrozuje už aj slovenské VČELY! Obavy potvrdil aj skúsený VČELÁR

Sršeň ázijský je predátorom rôznych druhov hmyzu vrátane opeľovačov a môže spôsobiť značné straty na včelstvách.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Sršeň ázijský je predátorom rôznych druhov hmyzu vrátane opeľovačov a môže spôsobiť značné straty na včelstvách. Z tohto dôvodu vyvoláva obavy medzi včelármi. Spôsobuje tiež škody v ovocných sadoch a vo vinohradoch.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:40
Remaining Time 1:40
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Včelári sú v pozore! Hneď keď sa objavia prvé jedince SRŠŇA ÁZIJSKÉHO, musíme konať

    Sršeň ázijský čiernohrudý (Vespa velutina nigrithorax) je invazívny druh pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. V roku 2004 bol náhodne zavlečený do Francúzska a rýchlo sa rozšíril do ďalších krajín. V súčasnosti sa vyskytuje aj na území Slovenska a ľahko si ho môžete pomýliť so sršňom európskym (Vespa crabro). Návštevník z Ázie je však o niečo menší, hlava, hruď a časť brucha sú čierne, s úzkym žltým pásom na začiatku bruška a výrazným žltooranžovým pásom na konci bruška. Nohy má čierne so žltými koncami. Hlava je spredu žltooranžová a pri pohľade zhora je čierna.

    Obratný lovec

    V Ázii prirodzene žije oveľa viac druhov sršňov ako v Európe, pretože južná a juhovýchodná časť bola pôvodným miestom ich vývoja. Z mnohých ázijských druhov sa však v posledných rokoch začal ako jediný šíriť sršeň ázijský (V. velutina). Z približne pätnástich poddruhov sa práve nigrithorax dostal aj na Slovensko. Nigrithorax je označenie poddruhu vyvinutého špecifickým spôsobom, ktorý objavil efektívnu metódu lovu, využívanú aj na lov včiel. Dokáže manévrovať vo vzduchu ako vážka, to znamená, že sa vie presúvať dozadu, dopredu, doprava, doľava, nahor aj nadol. Európsky dokáže letieť len dopredu.

    Zdroj: shutterstock

    Ak uvidíte sršňa ázijského, nahláste to pomocou formulára na Štátnu ochranu prírody SR cez systém rýchleho varovania.

    Jarný monitoring

    Životný cyklus sršňov sa začína na jar, keď kráľovná (zakladateľka) postaví malé hniezdo na uzavretomchránenom mieste (dutina stromu, kôlňa či veranda). Spočiatku pozostáva z 30 až 40 buniek a má veľkosť citróna. Trvá približne 30 až 50 dní, kým sa vonku objaví prvá skupina robotníc. Ak lokalita neumožňuje rozšírenie kolónie, sršne sa premiestnia a postavia druhé hniezdo, ktoré môže byť až v 200-metrovej vzdialenosti od prvého. Po usadení sa v druhom hniezde kráľovná už len znáša vajíčka a robotnice preberajú povinnosti hľadania potravy rozširovania hniezda.

    Zdroj: shutterstock

    Sršne vyhľadávajú teplejšie miesta a neprekáža im ani blízkosť človeka, preto sa ich hniezda dajú často nájsť aj v tesnej blízkosti ľudských obydlí, v záhradných domčekoch či na detských preliezačkách.

    Invazívne spoločenstvo

    Sršne si vyvinuli vynikajúcu organizáciu a presnú štruktúru hniezda. Majú mimoriadne vyvinutú vzájomnú komunikáciu medzi príslušníkmi tej istej kolónie a vynikajúcu schopnosť adaptovať sa na nové prostredie. Útočia v skupinách a jedno sršnie hniezdo denne skonzumuje aj 1,5 kg hmyzu. Vyhľadávajú teplejšiu klímu s dostatkom potravy. Spektrum koristi je ovplyvnené okolím hniezda, mestské kolónie lovia viac včely medonosné a lesné kolónie viac sociálne osy. Intenzita útokov dosahuje vrchol začiatkom októbra. Majú výborné adaptačné a reprodukčné schopnosti. S výnimkou človeka nemajú v Európe prakticky žiadneho významného predátora.

    Zdroj: shutterstock

    Na vrchole sezóny, v septembri až novembri, žije v hniezde 1 500 až 2 000 jedincov, z nich môže byť až 500 kráľovien, ktoré sa potrebujú dobre zásobiť na obdobie prezimovania.

    Ohrozenie ekosystému

    Riziko, ktoré predstavuje pre včely medonosné, je značne veľké. Pomerne v krátkom čase dokáže zlikvidovať veľké počty aj zdravých včelstiev, čo má značný dosah na ekonomické aktivity včelárov, opeľovanie poľnohospodárskych plodín, pestovanie ovocia, oblasť vinárstva, udržiavanie verejnej zelene a v neposlednom rade aj bezpečnosť pohybu občanov, osobitne včelárov.

    Zdroj: shutterstock

    Často lietajú okolo včelích úľov, kde chytajú včely priamo pri otvore do úľa. Možno ich nájsť aj v ovocných sadoch, kde sa živia sladkou šťavou z ovocia.

    Prvá pomoc pre včelárov

    Ak včelár zistí, že sa v okolí včelnice vyskytujú sršne ázijské, je potrebné prijať tieto opatrenia:

    • chrániť vstup do úľov elektrickými sieťami,
    • umiestniť selektívne pasce,
    • udržiavať silné a zdravé včely,
    • udržiavať poriadok vo včelnici,
    • nahlásiť výskyt sršňa ázijského miestnemu združeniu a ŠOP SR.

    Smrtiaca taktika

    Skupinové útoky na včelstvá môžu veľmi výrazne narušiť dynamiku zberu nektáru a peľu. Prítomnosť predátora pred úľom spôsobuje, že robotnice ostávajú na letáči, aby si chránili otvor do hniezda. Sršne sú vo väčšom počte neustále prítomné pred letáčom. Počas prítomnosti sršňov počet včiel, ktoré sa odvážia vyletieť za zberom potravy, postupne klesá. Matka v hniezde prestáva klásť a klesá tak aj počet zimnej generácie včiel. Dôsledkom zníženej zberovej aktivity sú včely paralyzované a včelstvo postupne začína hladovať. V niektorých prípadoch môže byť toto správanie až extrémne a môže spôsobiť úplné prerušenie zberových aktivít, čoho dôsledkom je zníženie stavu zásob v úli až uhynutie včelstva.

    Zdroj: shutterstock

    Včasné spozorovanie a ničenie ich hniezd je najúčinnejšou metódou na spomalenie ich šírenia.

    Ako môže škodiť v záhradách? >>>

    Postrach záhrady

    Okrem hmyzu potrebujú sršne k životu aj veľké množstvo cukru. V rokoch, keď je veľa ovocia, dokážu narobiť nemalé škody nahryznutím plodov, ktoré postupne podliehajú moníliovým hnilobám. Po odstránení poškodených plodov si sršne nájdu ďalšie nové plody, takže škody sa zvyšujú. Ovocinárom sa osvedčilo ponechať načaté ovocie na stromoch, aby sršne nenahryzávali ďalšie zrelé plody. Rovnako aj práca na viniciach a v sadoch môže byť pre ľudí nebezpečná. Najviac ohrozené sú oblasti s intenzívnym pestovaním ovocia.

    Zdroj: shutterstock

    Potrava sršňov sa skladá z bielkovinovej a cukrovej zložky. Zberajú nektár a obľubujú sať šťavu z ovocia. Bielkovinovú zložku získavajú z uloveného hmyzu, prípadne z uhynutých zvyškov zvierat.

    Riziko pre človeka

    Bodnutie sršňom ázijským nie je smrteľné, ale opatrnosť je vždy namieste. Jed nie je nebezpečnejší ako jed ôs útočných alebo sršňov európskych. Všetko však závisí od obete a jej schopnosti odolávať jedu, ktorý sa dostane do tela. Osoba alergická na jed blanokrídlovcov bude pravdepodobne alergická aj na jed sršňa ázijského. Možno však povedať, že jed je nebezpečný pre každého, a to aj bez rizika vzniku silnej alergickej reakcie, pretože obsahuje množstvo toxických molekúl. U ľudí, ktorí boli bodnutí sršňom ázijským, vznikla v mieste bodnutia nekróza alebo silný opuch. V prípade viacnásobného bodnutia sú tieto účinky ešte znásobené množstvom vstreknutého jedu.

    Zdroj: shutterstock

    Sršeň európsky meria približne 4 cm (kráľovná). Je skôr žltooranžový.

    Hniezdo v Palárikove

    Prvý potvrdený prípad výskytu sršňa ázijského bol nahlásený 28. septembra 2024 v meste Palárikovo, okres Nové Zámky. Odborníci zo štátnej ochrany prírody podnet preverili a potvrdili identifikáciu druhu. Paralelne druh potvrdili aj pracovníci Centra biológie a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Druh sa pravdepodobne dostal na naše územie prirodzenou cestou z územia Maďarska, keďže jeho výskyt v Maďarsku bol zaznamenaný približne len 80 kilometrov od Palárikova. Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci s odborníkmi zlikvidovala prvé objavené hniezdo sršňa ázijského, ktoré sa nachádzalo vo výške 20 mbolo veľké približne 80 cm.

    Zdroj: shutterstock

    Sršeň ázijský meria približne 3 cm (kráľovná). Je čierny so žltými nohami.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.