Bez malých pomocníkov, by sme NEPREŽILI. Pozrite, čo všetko dokážu VČELY
20. 6. 2023, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Azda najznámejší produkt včiel - med má drvivá väčšina rada. Ale okrem medu sa včely podieľajú aj na opeľovaní. Vedeli ste, že takmer každý tretí kus jedla, čo skonzumujeme, máme vďaka nim alebo inému hmyzu?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: CANVA
Bez nich by sme sotva prežili
Na svete existuje viac ako 20 tisíc druhov včiel. Tou najznámejšou je včela medonosná. V Európe môžeme nájsť "iba" 700 druhov včiel, pričom včela medonosná je jediná prispôsobená na výrobu medu. Okrem toho, že opeľujú stromy, kvety a rastliny, robia obrovskú službu nielen nám, ale i samy sebe. Peľ a nektár, ktorý sa nachádza v kvetoch slúžia aj ako potrava pre nich a ich potomkov.
Zdroj: Canva
Včely sú veľmi prospešné pre naše ľudstvo.
Možno sa pýtate, že kde ten peľ zachytávajú. Ukladajú si ho do špeciálnych košíčkov na treťom páre nôh, v ktorých ho bezpečne prenesú do úľa. Nečudo, že opeľujú kvety. Lákajú ich pestrými farbami, vôňami a nektárom. Pri lepšom pozorovaní, môžeme zistiť, že včely majú chlpaté nožičky, takže čiastočky peľu sa zachytávajú aj na tieto časti tela. Keď včela sadne na iný kvet, časti peľu sa dostanú na druhý kvet a tým pádom môže vzniknúť plod. Včely, čmeliaky a priadky morušové zaradili ľudia medzi užitočné hospodárske zvieratá. Odhaduje sa, že zo 100 druhov plodín na svete - tie tvoria 90% svetovej potravy, až 71% z nich opelia včely.
Podieľajú sa na opeľovaní takmer väčšiny rastlín
Niektoré plodiny sú samoopelivé, čiže nie sú tak závislé od opeľovania hmyzom. Žiaľ, takéto plody nemajú dlhú trvácnosť. Pokiaľ sa stane, že napr. ríbezľu neopelia včely, tak jej plody budú malé a bez chuti. Pokiaľ pozorujete, že vaša úroda na záhrade je menšia ako vlani, plody sú malé a bez chuti, môže to byť spôsobené tým, že v okolí sa nenachádza dostatok včiel.
Zdroj: Canva
Opeľujú nielen stromy, kvety a zeleninu, ale i kávu či bavlnu
Včelám dosť bránia aj poveternostné podmienky, ako je dážď, silný vietor či teplota pod 15°C. Vtedy vám neopelia takmer nič. Je to podobné ako u nás. Ani my nejdeme von, keď je zlé počasie, to isté majú aj včely. Vtedy zostanú pekne v úle. Ale pokiaľ je pekné počasie, idú za svojou prácou. Pekne je to vidno na ovocných stromoch, kde sa pri opeľovaní podieľajú až 88%. Včely sú veľmi inteligentné tvory, zbierajú peľ a nektár iba z jedného druhu rastliny. Závisí to od toho, ktorý druh rastliny išla opeliť po prvýkrát. Vedeli by ste si predstaviť deň bez kávy? Aj tieto malé tvory opeľujú kvety kávy či bavlny.
Anketa
Ste radi, keď máte včely vo svojej záhrade?
- Áno100%
- Nie0%
Hlasovanie bolo ukončené
Vyvážená flóra je základom
Albert Einstein raz povedal: ,,S vyhnutím poslednej včely neostávajú ľudstvu viac ako 4 roky života." Za posledných 25 rokov sa počet včiel znížil až o 25%. U nás sa zatiaľ nemusíme obávať o takýto pokles, iba keď tak o parazita včiel, ktorého nazývame klieštik. Ďalším nepriateľom malých pomocníčok sú aj neonikotinoidy, ktoré sa využívajú v postrekoch na hubenie vošiek. Prípravok sa dostane do konárov, kvetov, ale i plodov a nektáru.
Zdroj: Canva
Flóra by mala byť vyvážená, aby včely mohli prijímať potravu dlhšie obdobie
Dokonca aj prírodné prostredie vplýva na včely. Pokiaľ máme široko-ďaleko polia plné slnečníc alebo repky, včely majú robotu iba na určité obdobie, potom nasleduje fáza, v ktorej musia chodiť za peľom veľmi ďaleko. Vyvážená flóra prispeje nielen včelám, ale i nám ľuďom.