Bežné chyby začínajúcich záhradkárov: Dopúšťate sa ich aj vy?
22. 2. 2015, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:07)

Zdroj: profimedia.sk
Vyhnite sa bežným začiatočníckym chybám, ktoré by vás mohli od záhradkárčenia zbytočne odradiť.
Pomaly sa už blíži sezóna aj pre záhradkárov, ktorí nemajú skleník. Predtým, ako sa pustíte do záhradkárčenia si radšej naštudujte základné pravidlá pestovania, aby ste po začiatočníckom nadšení nezažili zbytočné sklamanie.
Pestujte menej a kvalitnejšie
Mnohí začiatočníci sú nadšení predstavou bohatej úrody, a preto sa hneď pustia do pestovania vo veľkom. Lenže záhradka si vyžaduje dostatok času aj skúseností a nie každý dokáže hravo obrobiť všetky vysiate hriadky.
Preto by mali začínajúci záhradkári pestovať radšej menšie množstvo druhov aj jednotlivých koreňov a vyskúšať si, ako to dokážu zvládnuť. Nasledujúcu sezónu už budú mať reálnejšiu predstavu, či si môžu dovoliť pestovať viac, alebo im dalo zabrať aj pár menších hriadok.
Príprava pôdy
Zrejme nikoho neprekvapí, že pôda je pre pestovanie základ. Veď kedysi sa dobýjali celé územia len preto, že sa rozprestierali na kvalitnej pôde, ktorá dokázala dať život bohatej úrode.
Pôdu si treba otestovať a podľa potreby doplniť o živiny. Mala by mať čo najvhodnejšiu konzistenciu, pred vysievaním či vysádzaním treba hriadku dôsledne pripraviť, odburiniť či prekopať.
Podrobne sme o príprave pôdy písali v článku Otestujte si pôdu, aby sa tohtoročná úroda vydarila.
Svetelné podmienky
Každý záhradkár chce bohatú a kvalitnú úrodu, keď však pozemok neposkytuje optimálne podmienky na pestovanie určitých druhov, darmo sa budeme tvrdohlavo snažiť ich aj tak hojne pestovať.
Pozemok treba dobre poznať a vedieť, na ktorých miestach, v akej intenzite a ako dlho zvykne svietiť slnko. Na to, aby ste dopestovali krásne červené rajčiaky či chutné papriky skrátka potrebujete v záhrade dostatok svetla.
Tam, kde nie je svetla dostatok, dokážete vypestovať aspoň šalát, cesnak alebo hrášok.
Správne hnojenie
Správna miera hnojenia je večnou témou, veď akonáhle sa rastlinám nedarí, začiatočníci si zvyknú myslieť, že im niečo chýba... A to niečo zväčša pridávajú do pôdy.
Skúsení záhradkári vedia, že nie je hnojivo ako hnojivo a že viac ešte k tomu nevhodného hnojiva je skôr na škodu.
O tom, ako treba prihnojovať zeleninu sme písali v článku Hnojenie zeleniny: Ktoré hnojivo je najlepšie?
Veľa úrody z malej plochy
Niekto si myslí, že treba malú plochu vysiať či vysadiť hustejšie, aby bolo úrody v rámci možností čo najviac. Všetky druhy však potrebujú isté vzdialenosti, ktoré treba dodržiavať a ktoré sa neuvádzajú na vrecúšku s osivom zbytočne.
Viac úrody z malej plochy viete docieliť vhodným kombinovaním druhov, nie nahustením výsadby jedného druhu. Vtedy docielite opačný efekt – rastliny si budú navzájom cloniť a prekážať a úrody budete mať práveže menej a bude nekvalitná.
Užitočné tipy, ako naplno využiť malý priestor nájdete v článku Vypestujte si zdravú zeleninu na malom priestore.