Na boj s obaľovačmi sa vybavte KEFOU! Ukrývajú sa pod borkou, radí ODBORNÍK
25. 1. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Michal Sedláček
V januári sa odporúča natierať kmene ovocných stromov vápenným mliekom. Pred samotným náterom by ste mali zo stromu oškrabať starú, odumretú borku teda kôru. Dávajte však pozor, aby ste neporanili mladú kôru pod ňou.

Rada nášho odborníka:
Zdroj: redakcia Záhradkár
Ing.Matej VAČKO, odborník na biologickú ochranu rastlín
Regulácia spod kôry
Zdroj: shutterstock
Larvy obaľovača prezimujú v trhlinách kôry ovocných stromov a plytko pod povrchom pôdy.
Na starších ovocných drevinách sa môže nachádzať odumierajúca zhrubnutá kôra s množstvom štrbín a pórov, ktorá vytvára prostredie na prezimovanie škodcov a je dobré ju odstrániť pomocou drôtenej kefy. Týmto spôsobom dokážete regulovať prezimujúce škodoce v ovocných záhradách a sadoch, najčastejšie však obaľovača jablčného, záhradného a slivkového.
Nasťahovanie dravcov
Zdroj: Matej Vačko
Nasadenie dravého roztoča je jednorazovou záležitosťou. Tento živočích prečkáva zimy v sadoch či viniciach, rozmnožuje sa a ostáva tam, kde ho najviac potrebujeme celkom prirodzene aj naďalej.
Jednou z možností podpory prirodzených predátorov škodcov je introdukcia dravého roztoča Typhlodromus pyri. Aplikuje sa v zimných mesiacoch (december až február) a v predjarí pripevnením na kmienok či rameno viničového kra. V každom páse sa nachádza minimálne 10 až 30 samíc. Aplikácia je jednorazová a nie je potrebné ju opakovať, pokiaľ sa dravý roztoč nezlikviduje nevhodnými chemickými postrekmi. Počas druhej sezóny po aplikácii sa dostatočne rozmnožia, aby udržali škodlivé roztoče pod prahom škodlivosti.
Eliminácia škodcov
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Rozmiestnite preto v zimnom období po záhrade napájadlá, kŕmidlá a búdky
Výskyt škodcov vždy eliminujete prilákaním ich prirodzených predátorov. Pozvite do záhrady viac vtákov. Často sa aj vtáky označujú za oprávnené škodce, pretože ani ony neodolajú vyzobávaniu semien zo zeme alebo oberaniu plodov z ovocných krov a stromov. Napriek pár škodám sú aj tak nenahraditeľnými deratizátormi, ktorí počas vegetačného obdobia vyčistia záhradu od škodlivého hmyzu, hlodavcov aj bezstavovcov. Rozmiestnite preto v zimnom období po záhrade napájadlá, kŕmidlá a búdky.