Brokolica má viac proteínu ako stejk! A tento spôsob prípravy je ešte lepší než varenie
6. 3. 2024, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Je to veľmi chutná a zdravá zelenina, ktorej sa dokonca darí aj v severnejších oblastiach. Táto príbuzná karfiolu má ružice zelenej farby rôznych odtieňov, no môžu byť až modrofialové.
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Zdroj: SPOLOCNOST 7 PLUS S.R.O.
Zdroj: DOBRÉ JEDLO
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Botanicky je to vlastne kapusta a celý jej odborný názov znie kapusta obyčajná špargľová (Brassica oleracea conv. italica). Pochádza z oblasti Apeninského polostrova a vyvinula sa z pôvodnej divorastúcej hlúboviny. Vzhľadom sa podobá na karfiol, ale má mohutnejší vzrast a výšku 40 až 60 cm. Ružica je menej kompaktná a chuťou pripomína špargľu. Má tmavozelenú až modrastú farbu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravá brokolica má tmavozelenú až modrastú farbu.
Využitie, zber a spracovanie
Rastliny znesú aj jesenné mrazíky do -5 či -8 °C, preto možno zberať úrodu často až do konca novembra. Najlepšiu chuť majú ružice predtým, ako sa začnú ukazovať žlté okvetné lístky. Brokolicu zberajte najlepšie ráno, pričom spolu s ružicou odrežte aj hlúbik dlhý 10 až 15 cm. Po zbere začnú na rastlinách z pazúch listov vyrastať druhotné ružice, ktoré sú síce menšie, ale rovnako dobré.
Zdroj: Shutterstock
Pri zbere spolu s ružicou odrežte aj hlúbik dlhý 10 až 15 cm.
Hoci brokolica sa najčastejšie varí, je lepšie blanšírovať ju. Zachová si tak krásnu zelenú farbu, všetky prospešné látky a zostane chrumkavá. Dá sa použiť do zeleninových šalátov, polievok, omáčok, nátierok, ako príloha aj hlavné jedlo, napríklad zapekaná s inou zeleninou. Na dlhší čas ju môžete uchovať mrazením.
Brokolica má viac proteínu ako stejk
Ak športujete alebo potrebujete nabrať svaly, určite ju neobchádzajte! Okrem množstva iných prospešných látok obsahuje brokolica aj značnú dávku proteínov – až 29 % zo svojej čistej hmotnosti, ak neberieme do úvahy vodu. To je viac než v hovädzom steaku (29 g/100 g). Toto platí v prípade, že by ste brokolicu jedli usušenú.
Pestovateľské rady nájdete na nasledujúcej strane >>>
Rady k pestovaniu
Na pestovateľské podmienky je menej náročná ako karfiol. Má kratšiu vegetáciu, lepšie znáša výkyvy teplôt a lepšie hospodári s vodou. Nároky na výživu má podobné ako iné hlúboviny. Dbajte na dostatok organickej hmoty v pôde – pri jesennej príprave dodajte maštaľný hnoj alebo kompost. Pred sadením priesad zapracujte kombinované hnojivo, napríklad Cererit. Na svoj rast potrebuje vzdušnú pôdu, najlepšie stredne ťažkú a slnečné stanovište.
Brokolica pestovaná v jarnom období je pri vyšších teplotách náchylná vybiehať do kvetu, čo znižuje kvalitu ružíc, preto sa odporúča neskoršie pestovanie. Priesady si predpestujte zo sejby od druhej polovice mája. Na vysádzanie budú pripravené za 4 až 5 týždňov.
Zdroj: Shutterstock
Priesady si predpestujte zo sejby od druhej polovice mája.
Odporúčaný pestovateľský spon je 50 x 50 až 60 x 60 cm. Pretože priesady sa sadia v lete, nechajte si túto prácu na večer a saďte do dobre zavlažených výsadbových jamiek. Niekoľko dní ich môžete tieniť. Druhá možnosť je, že osivo vysejte priamo na hriadku a rastlinky po vyrastení vyjednotíte na potrebnú vzdialenosť.
Počas vegetácie brokolica privíta prihnojenie dusíkom v liadkovej forme. Celú dávku hnojiva je vhodné aplikovať na dvakrát – prvú 3 týždne a druhú 6 týždňov po vysadení. Dôležité je tiež pravidelné kyprenie pôdy, ako aj pravidelné polievanie.
Choroby, škodce a iné problémy
Keďže brokolica patrí medzi hlúboviny, často ju napádajú skočky, ktoré škodia hlavne na mladých rastlinách niekoľko týždňov po vysadení. Pomôže časté jemné zavlažovanie, lebo tieto škodce neznášajú vlhko a brokolica sa bude rýchlo vyvíjať. Vhodné je aj zakrývanie vzchádzajúcich rastlín bielou netkanou textíliou. Pri mohutnejšom napadnutí budete musieť zasiahnuť chemicky.
Zdroj: Shatterstock
Na listoch brokolice si rady pochutnávajú húsenice motýľov.
V neskorších fázach rastu patria medzi najvýznamnejšie škodce mlynárik kapustový a mora kapustová, ktoré kladú vajíčka na rastliny a larvy sa neskôr zahrýzajú do ružíc, a tým znehodnocujú úrodu. Zasiahnuť proti nim môžete napríklad prípravkom Karate Zeon 5 CS či Spintor.