Budete sa čudovať, že vám to nenapadlo skôr! Najúčinnejšie PASCE NA MYŠI podľa našich čitateľov
13. 10. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Nielenže vás pripravujú o úrodu, často roznášajú rôzne choroby a dôležitosť toho, ako s nimi efektívne bojovať, narastá. Obťažujú svojou prítomnosťou nielen v záhrade, ale aj v obydliach

Rozhodujúcu úlohu pri premnožení hlodavcov v záhrade zohráva počasie. Mierna zima so sebou prináša väčšie riziko a poškodzovanie úrody či mladých stromčekov neprestáva ani v tomto ročnom období. Rozmnožovaniu hlodavcov však praje aj suchá jar a jeseň. V tomto období si vytvárajú nové chodbičky a nory, čo im umožní rýchly nárast počtu potomstva. Do záhrady sa nemusí prisťahovať len jeden záškodník, môže ich byť hneď viacero. Preto je dobré vedieť, s kým máte do činenia. Najčastejšími nevítanými obyvateľmi sú myši, hryzce, hraboše a veľakrát aj potkany. Dostať tieto škodce rýchlo a natrvalo preč zo záhrady, z pozemku a priestorov, kde nachádzajú pohodlný zdroj potravy, domov a dobré skrýše, nie je jednoduché.
Zdroj: Shutterstock
Pravidelné zberanie opadaného ovocia znižuje hlodavcom možnosti obživy.
Preventívne opatrenia Hĺbia si spletité chodbičky, škodia koreňom aj nadzemným častiam rastlín. Skôr ako vyskúšate drastické formy ochrany, skúste sa primárne zamerať na prevenciu. Sami môžete ovplyvniť, či vaša záhrada bude domovom týchto malých škodcov. Pravidelné zberanie opadaného ovocia spod stromov, dôsledné odnášanie pozberových zvyškov zo zeleninových hriadok, rovnomerné prehadzovanie kompostu, ale aj pravidelné kosenie trávnika prispievajú k tomu, že hlodavce nenájdu dostatočné množstvo potravy ani úkryty vhodné na ich pobyt v záhrade.
Zdroj: Shutterstock
Hlodavce si pochutia najmä na koreňovej zelenine a hlúbovinách, no nepohrdnú ani zemiakmi či jahodami.
Najlacnejšia a najúčinnejšia pasca na myši je obyčajný hlinený kvetináč. Postavíte ho na drevenú podložku a podložíte polovicou orecha obráteného jadrom dnu. Myška sa dostane pod kvetináč a začne orech obhrýzať. Pri najmenšom dotknutí orecha kvetináč padne a myš potom stačí vysypať do vedra s vodou.
Ja používam modré granuly a morené zrno a myší máme čoraz menej.
U nás funguje nalepiť na vnútornú stranu 7 dl pohára syr a pohár postaviť hranou na nejakú väčšiu mincu. Myš vlezie, a keď sa pokúša zjesť syr, rozkolíše pohár a ten sa zaklapne. Len treba dať pohár na nejakú dosku, aby ste myš mohli vyniesť von.
Už raz použité pasce na myši sa odporúča opariť vriacou vodou a potrieť kožou zo slaniny. Ako návnadu používam opečený chlieb.
Najlacnejším riešením je PET fľaša, z ktorej odrežete časť s hrdlom približne 10 cm dlhú, nasadíte ju naspäť na fľašu, ale opačným smerom (hrdlo je vnútri fľaše). Do fľaše dajte orech a umiestnite ju tak, aby do nej mohla myš bez problémov vliezť. Von sa už isto nedostane.
Používam ultrazvukové zariadenia. Mám pocit, že pomáhajú, hoci je pravda, že keď si raz myš nájde svoj revír vo vašom dome, ťažko sa jej zbavíte.