Tento postrek v záhrade nezanedbajte! Aplikovať ho treba dvakrát
8. 3. 2021, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:49)

Zdroj: Jarmila Szabóová
Moniliózu každý ovocinár dôverne pozná. Prejavuje sa na plodoch, kvetoch aj výhonkoch.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Marcela Šišoláková
Zdroj: https://www.pinterest.de/pin/548383692118126912/
Galéria k článku
Huba spôsobujúca moniliózu kôstkovín (Monilia laxa) prezimuje v napadnutých plodoch (múmiách), ktoré ostali pod stromami a na konároch počas celej zimy. Akonáhle na jar nastanú pre patogén vhodné podmienky (teplo, vlhko), napáda kvety. Poškodenie je badateľné na pohlavných orgánoch kvetu, nie na okvetných lístkoch! Piestik je v dôsledku prerastania huby do vnútra kvetu zdeformovaný. Škodlivosť huby sa stupňuje prerastaním mycélia cez kvet do periférnych častí výhonkov, ktoré následne usychajú a tvorí sa na nich výrazný glejotok. Náchylné na moniliózu sú marhule, ktoré touto chorobou často trpia (nevyhne sa však ani čerešniam či iným kôstkovinám).
Možnosti ochrany
- Každý rok je nutné mechanicky odstraňovať múmie. Treba tak urobiť na jeseň, ale aj na jar, lebo sa môže stať, že na strome nejaké kusy ešte ostali. Múmie zozbierajte do vreca a vyhoďte ich do klasického odpadu, alebo spáľte.
- Rezom odstráňte napadnuté výhonky až do zdravého pletiva. Nožnice vždy dezinfikujte!
- Dodržujte techniku rezu, pri kôstkovinách to znamená rezať vždy na čapík.
- Postrekujte na začiatku kvitnutia aj na jeho konci. Povolený prípravok v malospotrebiteľskom balení je Signum, ktorý preniká cievnymi zväzkami rastliny do napadnutých častí stromu a bráni šíreniu mycélia. Za vegetáciu je povolené ho použiť maximálne trikrát (ideálne dvakrát), aby patogén naň nezískal rezistenciu. Prvú aplikáciu načasujte na začiatok kvitnutia, ktoré závisí od priebehu počasia. Druhú po odkvitnutí. Na broskyne a nektárinky je povolený aj prípravok Prolectus.
