Burina je v skutočnosti LIEK! Poskytnite pôde prvú pomoc, radí PERMAKULTURISTKA
10. 11. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: shutterstock
Záhrada je komplexný systém, ktorý sa pri nerovnováhe prejavuje chorobami rastlín, škodcami či malou úrodou. Základom je zdravá pôda. Ak poznáte zem pod nohami, pôdu medzi prstami, ste o krok vpred. Dokážete jej včas pomôcť či obohatiť ju.

Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ je autorkou úspešnej knihy Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa. Vytvorila so svojím tímom dokumentárny film V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Je lektorkou permakultúrnych kurzov od roku 2016. S rodinou žije v ekologickom dome uprostred certifikovanej prírodnej záhrady.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ, permakultúrna dizajnérka
Začnite s nastielaním
O kvalitnú kondíciu pôdy je potrebné sa starať na dvoch úrovniach: chrániť ju a zúrodňovať. Ochrana pôdy je založená na jej zakrývaní, teda nastielaní. Či už slamou, štiepkou, lístím, alebo zeleným hnojením či maštaľným hnojom. Zakrytá pôda nie je vystavovaná slnku, vode a vetru, ktoré spôsobujú eróziu, či tvorbe prísušku, pri ktorom sa do pôdy nedostáva vzduch a voda. Nastielanie je dôležitý krok k záhrade bez rýľovania a obracania pôdy. To, aký typ nástielky je pre pôdu vhodný, vychádza z typu pôdy a jej pôdnej reakcie (pH). Úzko s tým súvisí aj spôsob jej zúrodňovania.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Už dávno neplatí, že úžitková záhrada musí byť striktne oddelená od okrasnej. Čím bližšie k domu zeleninové hriadky máte, tým viac ich máte pod kontrolou.
Podľa tratí
Systém pestovanie plodín v pestovateľských tratiach je skvelou prevenciou, ako pôdu nevyčerpať. Funguje na obmieňaní plodín s rôznymi nárokmi na živiny, aby sa živiny čerpali rovnomerne. Na začiatku sezóny si pestovateľskú plochu rozdelíme na tri časti. Od plodín s najvyššími nárokmi po tie, ktorým čerstvo prihnojené hriadky „nevoňajú“.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Správnymi a logickými postupmi dosiahnete v záhrade stav rovnováhy a minimalizujete potrebné zásahy a práce.
Je pôda zdevastovaná?
Na jeseň hnojte hriadky, kde budete na jar sadiť hlúboviny, zemiaky, rajčiaky, papriku a inú plodovú zeleninu. Maštaľný hnoj alebo poctivý domáci kompost nielen dodajú pôde živiny, ale splnia aj funkciu nástielky. Navyše, pri ich rozklade vzniká teplo, ktoré účinne ničí škodce, choroby a semená burín. Ostatné hriadky nehnojte. Prikryte ich napríklad slamou alebo opadaným lístím.
Zelené hnojenie
Po sezóne, keď je pôda vyčerpaná, pomôžte jej vysiatím osiva určeného na zelené hnojenie. Tvoria ho skupiny rastlín, ktoré dokážu viazať vzdušný dusíka navrátiť ho späť do pôdy. Tieto rastliny dokážu vyťažiť z hlbokých vrstiev pôdy látky, ktoré si bežne pestované druhy „vziať“ nedokážu a naspäť ich odovzdať. Napríklad vika siata alebo lupína úzkolistá získajú z chudobnej piesočnatej pôdy až štvornásobné množstvo fosforu a trojnásobné množstvo draslíka. Tým, že rastliny pred kvitnutím zapracujete do pôdy, tieto látky sú pripravené pre nové pestovanie.
Zdroj: shutterstock
Aplikáciou prirodzených prírodných zákonitostí dosiahnete v záhrade stav rovnováhy, vyhnete sa neregulovanému premnoženiu škodcov a rozsiahlym chorobám rastlín.
- Ťažké pôdy zúrodní lucerna chmeľová, horčica, vika, hrach, ďatelina hybridná, bôb konský.
- Stredné pôdy obohatí horčica, ďatelina, vika, hrach, sója, bôb, repka a pohánka.
- Pre ľahkú pôdu vyberajte lupínu bielu a žltú, vtáčiu nohu siatu, hrach siaty roľný, ďatelinu purpurovú.

Sejte ich na prázdne miesta po pozberanej úrode. Klíčia rýchlejšie ako semená burín, vďaka čomu sa záhon opäť zazelená. Po zapracovaní rastlín do pôdy pôdu obohatia a pôda je pripravená opäť poskytnúť výživné látky.
Praktický prehľad budovania pôdy + PRVÁ POMOC >>>
Prvá pomoc
Ťažké ílové pôdy je dobré obohatiť o piesok, prípadne o štrk, pretože sa ťažko prehrievajú, sú často vlhké, no pri dlhých suchách preschýňaju v hĺbke. Pri ľahkých piesočnatých pôdach pridávajte ílovitú a humusovú zložku. Tieto sa rýchlo prehrievajú, presychajú a strácajú živiny.
Zdroj: shutterstock
Ak sú v pôde hrudy, ktoré sa nedajú ľahko rozbiť, pôda potrebuje zlepšiť vlastnosti. Ak je pôda ako prach, úplne nekompaktná, je nutná jej úplná obnova.
Pestovateľské problémy v záhrade majú komplexnejší charakter, a preto by ste nemali pri výskyte chorôb, škodcov a malej úrode riešiť len dôsledky, ale pravú podstatu. Riešiť príčinu toho, prečo sa pôda dostala do nerovnováhy.
Ak máte v záhrade príliš zásaditú pôdu, niektorým rastlinám môžu chýbať minerály – železo, meď, mangán a zinok. V kyslej pôde zase rastliny môžu mať problém absorbovať fosfor, vápnik, bór, molybdén alebo horčík, ktoré sú základnými minerálmi pre rast. Preto ak zbadáte, že vaša úroda je slabá, rastliny sú malé, listy rôzne sfarbené, môže byť problém v nevyváženom pH pôdy.
Ako podporiť pôdny život
„V mojej záhrade si každý rok vyrábame biouhlie v na mieru vyrobenej tzv. kon-tiki peci. Vzniká pyrolýzou, horením dreva bez prísunu kyslíka. Pálime v nej orezané konáre zo stromov. Je to pórovitý materiál plný vzduchu, ktorý je dôležitý pre život organizmov v pôde. Dokáže nasiaknuť množstvo vody, no zároveň aj živín. Preto ho pred zapracovaním do pôdy nechávame napustiť výluhom napríklad z pŕhľavy, slepačieho trusu alebo kompostu. Biouhlie následne primiešavame do pôdy,“ hovorí Zuzana.
Zdroj: Helena BENČÍKOVÁ
Viac sa môžete dozvedieť v knihe Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa.
Prehľad budovania pôdy
Zdroj: shutterstock
Na pôdne podmienky sa často pri návrhu a zakladaní záhrady často zabúda. A to je veľká chyba!
- Skorá jar (február/marec – apríl): Odkryte nástielku zo záhonov,aby sa pôda prehriala a preschla. Záhony, ktoré plánujete vysádzať neskôr, opäť nasteľte. Pred siatím rýľovacími vidlami prevzdušnite pôdu bez jej obracania. Je kyprá vďaka zelenému hnojeniu, nastielaniu a neutláčaniu šliapaním (viac v nasledujúcom článku). Do pôdy podľa osevného postupu a s ním súvisiacich pestovateľských tratí zapracujte kompost. Pridajte biouhlie, prípadne iné zložky na zlepšenie vlastností pôdy.
- Jar (apríl – máj): Po vzídení semien a spevnení rastlín opäť nastielajte. Priesady môžete vysádzať priamo do nástielky.
- Leto (máj – júl): Pôdu obohacujte o výluhy z rastlín, napríkla do pŕhľavový výluh. Na škodce a choroby používajte prioritne prírodné výluhy, pasce a princípy na zväčšovanie biodiverzity v záhrade.
- Neskoré leto (august – september): Vysievajte prvú vlnu zeleného hnojenia na prázdne hriadky po zbere prvej úrody. Pred kvitnutím rastliny skoste, nechajte preschnúť a zapracujte do pôdy.
- Jeseň (október – november): Vysievajte druhú vlnu zeleného hnojenia. Do pôdy pridávajte čerstvý maštaľný hnoj.
- Zima: Po prvých mrazoch zapracujte rýľovacími vidlami zelené hnojenie do pôdy.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Aká burina vám rastie v záhrade? >>>
Burina je najlepší budovateľ pôdy
Príroda to vymyslela tak, že na konkrétnom type pôdy vyrastie ten druh buriny, ktorý pôda potrebuje k tomu, aby bola zdravá a kvalitná. Burina je v prenesenom význame niečo ako prírodný liek. Tento pohľad na burinu vám môže zmeniť celkový prístup k nej. V jednotlivých typoch rastú najčastejšie nasledovné druhy burín:
Zdroj: shutterstock
Burina je najlepší budovateľ pôdy.
- kyslá pôda: praslička roľná, šťiav, orličník obyčajný, medúnok vlnatý, ruman, ostrica
- zásaditá pôda: šalvia lúčna, horčica roľná, nátržník husí, krvaveclekársky, pŕhľava
- suchá pôda: pŕhlica roľná, rumanček kamilkový, dúška materina, ruman
- vlhká pôda: škripina, bezkolenec, mäta, iskerník, podbeľ, sitina rozložitá
- pôda bohatá na dusík: hviezdica, pŕhľava, trebuľka, baza, lebeda, lipkavec, kapsička pastierska, mrlík, palina
- pôda chudobná na dusík: tomka voňavá, kostrava, jastrabík, rumenica, dúška materina
- zhutnená pôda: púpava, skorocel, nátržník, pichliač, mäta,štiav