BYLINKOVÁ skalka. Poteší oko a vylepší ZDRAVIE. Takto ju zrealizujete
12. 5. 2023, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Canva
Bylinky sú dnes už prakticky súčasťou každej záhrady, či dokonca letnej terasy. Pomaly ale isto sa navraciame k medicíne starých materí. Bylinky však nemusíme sadiť len ako jednotlivé druhy do črepníkov a záhonov, ale vytvoriť si skutočnú bylinkovú skalku.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Aký je rozdiel medzi skalkou a bylinkovým záhonom?
Skalku predstavuje samostatný pozemok na záhrade, kde hrá dominantnú rolu kameň. Rôzne druhy kameňov sú v rôznych veľkostiach esteticky a prakticky zostavené. Zaujímavo vyzerá aj kombinácia kameňov v rôznych odtieňoch. Skalky sa krásne vynímajú ako samostatný celok v otvorenom priestore. Skalka je často aj šikovným riešením, ako sa dá prakticky zútulniť nejaká inak nevyužívaný kus záhrady. A áno, bude sa na nej dariť aj bylinkám.
Zdroj: Pinterest
Skalky predstavujú unikátny biotop.
Nemusí mať len okrasnú funkciu
Rastliny vhodné pre skalky sú ľudovo nazývané skalničky a vyberať môžete z neskutočného množstva druhov. Skalka však nemusí slúžiť iba estetickému účelu. Darí sa v nej mnohým bylinkám, ktoré dorastajú do výšky až 1 metra. Ide hlavne o druhy, ktorým sa darí v dobre odvodnenej a suchšej. Zasadiť možno teda medovku lekársku, ligurček lekársky, mätu, bedrovník, rebríček alebo šalviu.
Najlepšia bude blízko kuchyne
Skalky sú oproti záhonom dlhodobou záležitosťou. Nebudete ich každý rok meniť a rekonštruovať. Preto miesto vyberte naozaj starostlivo. Keby sa rastlinám zo skalky menilo stanovište, nemali by šancu úspešne zakoreniť. Ideálna je polotienistá časť záhrady v blízkosti domu či záhradnej kuchyne. Budete tak mať bylinky stále po ruke.
Zdroj: profimedia.sk
Ligurčeku sa na skalke bude dariť. Nie je náročný na zálievku.
Ako skalku postaviť?
Ak už viete kde a čo budete pestovať, je už len potrebné začať skalku realizovať. Veľkosť a druh kameňov vyberajte vždy s ohľadom na ďalšie doplnky v záhrade a udržujte nastavený štýl. Ak ste zástancami prírodných prístupov, voľte vždy neopracované kamene, ktoré je možné nazbierať vo voľnej prírode alebo v blízkosti kameňolomov. V prípade, že patríte k vyznávačom moderných štýlov, môžete zakúpiť kamene opracované aj farbené.
Najprv veľké, potom až tie malé
Začnite tým, že ako prvé umiestnite veľké kamene, ktoré budú tvoriť dominanty celej skalky. Pokiaľ máte skalku na nerovnom teréne, mali by byť v spodných pozíciách a tvoriť akési základne. Postavte ich do zeme tak, aby vyzerali prirodzene.
Nakoniec osaďte skalku zvolenými rastlinami a bylinkami a niektoré plochy môžete ešte dosypať pieskom, okruhliakmi či kôrou. Všetko už je len na vašej fantázii a ďalšej starostlivosti.