Bylinkový kalendár na SEPTEMBER: Toto všetko môžete ešte zbierať!
12. 9. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: shutterstock
Pre bylinky je príznačné to, že každý mesiac môžete zbierať iné. V septembri sa snúbi leto s jeseňou, možností pre zber je však mnoho!

Kvety
- Sedmokrásky: kvety trhajte bez stopiek za suchého počasia, sušte v tieni a v prievane. Má odhlieňovacie a mierne zvieravé účinky.
- Slezu lesného: pôvodne ružové kvety po vysušení zmodrejú, pretože obsawhujú prírodné farbivo malvín. Má zvieravé a odhlieňovacie účinky. Používa sa na prípravu nálevov a liečivých čajov.
- Nechtíka lekárskeho: zbierajú sa obvodové kvety. Používajú sa proti kŕčom alebo na ťažko hojace rany. Je to aj prírodné farbivo.
Zdroj: profimedia
Nechtík lekársky často podľahne múčnatke.
Listy
- Pŕhľavy dvojdomej: zber robte výlučne v rukaviciach. Listy žihľavy je nevyhnutné rýchlo sušiť, aby si rastlina dokázala zachovať zelenú farbu. Obsahuje vitamín C, provitamín C, chlorofyl. Používala sa proti reumatizmu, ale má močopudné účinky a pomáha aj proti krvácaniu.
Zdroj: Shutterstock
Plody
- Borievky obyčajnej: kedysi sa pražili a používali ako náhrada kávy. Používajú sa aj na výrobu borovičky a ginu. Sušené borievky sa používali ako korenie. Sú vhodné na dochutenie diviny alebo ako prídavok do kyslej kapusty, omáčok či dezertov. Majú dezinfekčné vlastnosti, stimulujú prekrvenie, zmierňujú bolesť a majú močopudný účinok. Pozor ale na vyššie dávky a dlhodobé užívanie.
- Ruže šípovej: ľudovo nazývané aj šípky, sú vynikajúce na prípravu čaju aj lekvárov. Majú vysoký obsah vitamínu C, vápnika a rutínu. Šípky sú jedným z najlepších prírodných liekov proti paradentóze a chorobám ďasien, pomáhajú aj pri nachladnutí a pri kŕčových žilách.

- Bazy čiernej: obsahujú silné farbivo sambucín. Je potrebné, aby prešli varom, inak sú jedovaté. Používa sa na prípravu čajov, džemov, lekvárov alebo sirupov.
- Bedrovníka anízového: podobne ako z rasce aj z anízu sa po usušení plody mlátia. Má odhlieňovacie účinky, pôsobí proti nadúvaniu, podporuje tvoru mlieka a upravuje trávenie. Pôsobí aj proti parazitom ako vši, ploštice, šváby, svraby a mole.
- Koriandra siateho: plody sa z usušenej rastliny vymlátia, pôsobia proti nadúvaniu a podporujú travenie.
- Jarabiny vtáčej: v surovom stave sú mierne jedovaté, ale po spracovaní poslúžia ako chutné džemy či kompóty. Aj keď po tepelnej úprave strácajú vitamín C, plody jarabiny si zachovávajú ďalšie pozitívne vlastnosti. Dobre poslúžia pri problémoch močových ciest, zbavia vás obličkových kameňov, využívajú sa pri reumatizme a podporujú trávenie.
Zdroj: Profimedia.sk
Na rozdiel od vtákov môžeme jarabiny konzumovať len sušené alebo varené
- Archangeliky lekárskej: sušené sú vhodné na prípravu čaju a obkladu. Pomáha zmierniť plynatosť a kŕče pri trávení, podporuje tvorbu moču a je prevenciou pri vzniku močových kameňov, má protizápalové účinky a upokojuje podráždený žalúdok. Vyrobiť si z nich môžete aj domáci bylinný likér.
- Maku siateho: sú zdrojom kyseliny listovej, vitamínu E a minerálov. V 100 g maku sa nachádza až 1400 mg vápnika, čo je najviac zo všetkých potravín. Mak má upokojujúce účinky, pôsobí ako prírodné sedatívum. Má priaznivé účinky na stav vlasov, nechtov a zubov, znižuje krvný tlak a znižuje aj bolesť chrbta.
Vňať - Stavikrva vtáčieho: má zvieravé účinky, čaj sa používa na choroby dýchacích ciest, kedysi aj proti tuberkulóze.
Vresu obyčajného: najviac účinkov majú v lete, ale o niečo menšie aj na jeseň. Vňať sa kosí na začiatku kvitnutia. Pôsobí protizápalovo (predovšetkým na močové cesty), močopudne a upokojujúco.
Zdroj: Zuzka Slaninka
Prvotriedny kvet vresu sa zbiera v septembri až októbri.
Koreň
- Lopúcha: potrebné vysušiť ho až do stvrdnutia. Obsahuje inulín, je možné z neho variť čaj, odvar, lisovať lopúchový olej ale dá sa použiť aj čerstvý. Je vhodný proti akné, na rast vlasov. Koreň má močopudný a potopudný účinok, používal sa pri cukrovke, kameňoch, vredoch aj proti bolesti. Pomáha aj pri zápale ústnej dutiny. Ako obklad má antibakteriálne účinky.
- Puškvorca obyčajného: podporuje pamäť, pôsobí proti horúčke a kašľu, proti chrápaniu, hojí afty, odstraňuje zápach z úst, uľahčuje závislosť na cigaretách a pomáha aj pri poruchách spánku.
Zdroj: Shutterstock
Puškvorec obyčajný Čaj z koreňa puškvorca tlmí bolesti z opotrebovaných platničiek a kĺbov. Na jednu šálku postačí čajová lyžička sušeného koreňa, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať 15 minút a scedíte. Nápoj vypite teplý.
- Valeriány lekárskej: je známy svojimi účinkami pri nespavosti, upokojuje, pôsobí proti depresiám, upokojuje búšenie srdca a bolesti hlavy a menštruačné bolesti.
- Ligurčeka lekárskeho: má pozitívne účinky na trávenie a je močopudný. Môžete si zo sušeného koreňa pripraviť čaj ale pozr na alergické reakcie, pretože ligurček pôsobí aj ako alergén. Nepoužívajte ho počas tehotenstva ani dojčenia.
- Archangeliky lekárskej: sušený je vhodný na prípravu čaju. Podobne ako plody, aj ten pomáha zmierniť plynatosť a kŕče pri trávení, podporuje tvorbu moču a je prevenciou pri vzniku močových kameňov, má protizápalové účinky a upokojuje podráždený žalúdok. Vyrobiť si z nich môžete aj domáci bylinný likér.
Zdroj: archív
Archangelika lekárska sa používala ako ochranná rastlina pred urieknutím v kadidle, niekde sa vkladala do rohov domov.
- Čakanky obyčajnej: má mierne laxatívne účinky, koreň podporuje látkovú výmenu a funkciu pečene, pôsobí priaznivo na tvorbu a vylučovanie žlče, používa sa pri žalúdočných ťažkostiach a zápche, pôsobí v tráviacej sústave protizápalovo. Môžete odvar z koreňa použiť kako obklad na kĺby ekzémy, vredy či vyrážky. Z koreňa sa vyrába aj nápoj, ktorý nahrádza kávu.