Reklama

Cenné RADY pestovateľa ČUČORIEDOK, po ktorých ich dopestujete na kilá!

Zásobiť sa zdravými plodmi drobného ovocia nie je vôbec zložité. Stačí ich zamraziť, čím si zachovajú vysoký obsah cenných látok.

Zdroj: myrtilla.sk

Reklama

Niektoré druhy drobného ovocia sú svojím nutričným obsahom vskutku výnimočné a ich silu využijete najmä počas zimy. Patria sem najmä čučoriedky, ktoré budú pre vašu imunitu žiadaným darom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bylinky na CUKROVKU: Napomôžu lepšej kontrole glykémie
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Drobné ovocie je s ľuďmi neodmysliteľne späté už od nepamäti a čučoriedkam, brusniciam i rakytníku začali po stáročia pripisovať až magické vlastnosti. Dnes vieme, že ich výnimočnosť spočíva v bohatom obsahu zdraviu prospešných látok, vďaka čomu sa zaraďujú medzi superpotraviny. Navyše ich pestovanie vôbec nie je náročné, tie menšie môžete pestovať aj v črepníku na balkóne a pre krásu vyniknú aj v okrasnej záhrade. Ďalším veľkým plusom je minimálna náchylnosť na choroby a škodce, čo ich predurčuje na pestovanie ekologickým spôsobom bez potreby akýchkoľvek chemických ošetrení.

    Zdroj: myrtilla.sk

    Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie. Z dospelého kra môžete zozbierať úrodu až 5 kg, čo za námahu určite stojí.

    Obľúbené čučoriedky

    Brusnica chocholikatá (Vaccinium corymbosum), známa ako čučoriedka kanadská, patrí medzi najobľúbenejšie drobné ovocie vôbec. Na rozdiel od lesnej brusnice čučoriedkovej (Vaccinum myrtillus) dorastie až do výšky 200 centimetrov. Ak jej doprajete vhodné pôdne podmienky, odmení vás sladkou úrodou prakticky na celom území Slovenska.

    Zdroj: Marián Komžík

    Po vysadení do špeciálneho substrátu okolie kra nastelte.

    Hoci porastie aj v polotieni, ale na slnečnom stanovišti prinesie bohatšiu úrodu. Vyžaduje piesočnaté až piesočnato-hlinité pôdy s vysokým obsahom organickej hmoty a s veľmi kyslou pôdnou reakciou od 3,5 do 4,5. Najvhodnejšie je zmiešať čistú vrchoviskovú rašelinu a hrubozrnný kremičitý piesok v pomere 3 : 1 a touto zmesou nahradiť pôvodnú zeminu do hĺbky aspoň 45 až 50 cm.

    Zdroj: pinterest/hub.suttons.co.uk

    Ak nemáte v záhrade dostatok miesta, bohatú úrodu čučoriedok dopestujete aj v črepníku.

    Rýchlemu znižovaniu kyslosti substrátu zabránite obložením okrajov jám nepriepustnou fóliou s drenážnou vrstvou. Neznáša premokrenie, ale pravidelnú vlahu bezpodmienečne potrebuje. Najviac jej vyžaduje v čase intenzívneho rastu a po odkvitnutí až do zberu plodov, a to nielen v dostatočnom množstve, ale aj v rozumných intervaloch. Na nastielanie je vhodná borovicová a smreková kôra alebo piliny z ihličnatých drevín v hrúbke 5 až 10 cm.

    Zdroj: myrtilla.sk

    Hoci sú pestované odrody brusnice chocholíkatej samoopelivé, opelenie inou odrodou pozitívne ovplyvňuje veľkosť plodov, a teda i väčšiu úrodu. Ideálne je preto vysadiť aspoň dve odrody kvitnúce v rovnakom termíne.

    Prečo sa čučoriedky oplatí maž v záhrade a cenné rady pestovateľa nájdete na ďalších stranách...

    Zdroj: Shutterstock

    Proti bolesti a zápalom môžete vyskúšať čučoriedky.

    Čučoriedky pre zdravie

    Liečivé účinky čučoriedok sú známe od stredoveku, čo potvrdzujú záznamy z 12. storočia. Ich modrofialové sfarbenie je spôsobené vysokým obsahom polyfenolov antokyánov, ktoré patria medzi významné antioxidanty. Dôležité je zastúpenie organických kyselín, trieslovín (tanín), vitamínov (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E) a minerálnych látok (draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, jód…).

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Čučoriedkovo-tvarohový tart.

    Preventívny účinok sa využíva najmä pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Obsiahnuté bioaktívne látky chránia bunky pred voľnými radikálmi, pomáhajú pri hnačke, zmierňujú črevné poruchy, pôsobia mierne močopudne, posilňujú oči, imunitný systém a zlepšujú krvný obeh. Vďaka obsahu myrtilínu a neomyrtilínu, ktoré účinkujú podobne ako inzulín, majú význam v podpornej liečbe cukrovky 2. typu. Liečivé však nie sú len plody, ale v podstate celá rastlina. Čaj z listov oceníte pri zažívacích ťažkostiach, ochoreniach močových ciest i cukrovke.

    Cenné rady pestovateľa nájdete na ďalšej strane...

    Zdroj: myrtilla.sk

    Pestovateľ čučoriedok Ing. Lukáš Daniel s priateľkou Katkou

    Cenné rady pestovateľa

    Pána Daniela už od detstva bavilo pestovanie rastlín a všetko, čo s tým súviselo. Jeho otec pracoval v dnes už bývalom výskumnom ústave v Krivej, kde sa s pestovaním čučoriedok začalo už v roku 1993. Po štúdiu záhradnej architektúry sa istý čas venoval práci s okrasnými rastlinami a dnes už ani presne nevie, kedy sa rozhodol založiť svoju vlastnú rodinnú farmu, ktorej nosným ovocím sú kanadské čučoriedky. Okrem nich sa venujú aj čoraz viac obľúbeným brusniciam.

    Pár rád odborníka pre tých, ktorí váhajú alebo ešte len začali s pestovaním čučoriedok:

    • Kupujte rastliny len v overených záhradníctvach alebo najlepšie priamo od pestovateľov čučoriedok, ktorí vám budú vedieť najlepšie poradiť, ako ich správne zasadiť a ako sa o ne postarať.
    • Najčastejšou chybou pri kúpe sadenice je výber len podľa výšky, hoci podstatnejším kritériom by mala byť veľkosť koreňového balu, ktorý je najväčším predpokladom dobrého ujatia rastliny. Ďalším krokom je vybrať čo najviac rozvetvenú rastlinu.
    • Dôležité je si uvedomiť, že vstupné náklady na výsadbu čučoriedok sú vyššie ako pri ostatných rastlinách, keďže treba rátať s výmenou pôdy. Keď sa vysadia správne, prvotná investícia sa vráti na rýchlom a zdravom raste kra.
    • Nebojte sa rastliny začať tvarovať čo najskôr a nečakať 3 až 4 roky s prvým rezom, keďže čučoriedky znášajú rez veľmi dobre. Podporíte tým rast nových výhonkov a práve vďaka tomu sa vám rastliny odvďačia bohatou a zdravou úrodou.

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.