Červíky v plodoch rajčiakov? Môže to byť psota
25. 6. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:26)

Zdroj: iZáhradkár
Plody rajčiakov v našich podmienkach nemávali škodcov. Všetko sa však zmenilo asi tak pred desiatimi rokmi, kedy sa priamo v ich útrobách poprvýkrát objavila psota rajčiaková.
Zdroj: irac-online.org
Zdroj: Archív
Zdroj: bcpcertis.com
Galéria k článku
Naozaj tu nebola vždy, dostala sa k nám z Južnej Ameriky. V roku 2006 ju zaznamenali v európskych prímorských krajinách v oblasti Stredozemného mora, ale aj u našich južných susedov. O štyri roky neskôr sa tento motýľ dostal aj k nám. Prišiel s dovozovými rajčiakmi a aj keď ho objavili a zneškodnili, už tu ostal.
Psote sa u nás páči. Najviac jej chutia rajčiaky, ale nepohrdne ani zemiakmi, baklažánom, fazuľou či divorastúcimi druhmi z čeľade ľuľkovitých.
Za všetko môže klíma
Za vhodných klimatických podmienok (dôležitá je najmä teplota) môže mať psota aj 12 generácií za rok. Celý cyklus vývinu tohto nočného motýľa prebehne za 29 až 38 dní, čo sa samozrejme môže predĺžiť, ak je vonku chladnejšie. Alebo sa vývin urýchli, ak sú teploty priaznivejšie. So psotou je to podobné, ako s pásavkou, obom vyhovuje minimálna teplota 14 °C.
Cez deň psotu nestretnete, ukrýva sa medzi listami, aktívna je až cez noc. Samičky kladú podlhovasté biele vajíčka na nadzemné časti rastlín, pričom jedna samička zvládne za svojho života naklásť 250 až 300. Larvy sa vyliahnu ani nie po týždni a už si aj hľadajú zdroj potravy. Dostanú sa do listov, stoniek a aj do plodov. Kým z nich vznikne motýľ, prejdú niekoľkými štádiami pričom sa vždy zmení aj ich sfarbenie. Najskôr sú biele s hnedou hlavou, neskôr sú zelené a potom zas ružovo-zelené. V poslednom štádiu sa kuklí buď na povrchu listu alebo v pôde. Dospelá psota má striebrosivú farbu a čierne škvrny na prednom páre krídel. Veľká nie je, dorastá ani nie do dĺžky jedného centimetra.Prezimuje ako vajíčko, kukla alebo dospelý jedinec.
Škody bývajú rozsiahle
Nepríjemné húsenice mínujú listy, stonky, vrcholové púčiky, kališné lístky. Poškodzujú plody rajčiakov zrelé aj zelené. V pletivách, kde si vytvorili chodbičku zanechávajú za sebou trus. Na plodoch je viditeľný otvor, ktorým sa dostala húsenica do jeho útrob aj von.
Okrem škôd spôsobených na plodoch, dochádza k znižovaniu asimilačnej plochy, čo má za následok celkové oslabenie rastlín. Listy nevytvárajú potrebné asimiláty, rastlina nedokáže vyživovať plody a úroda sa znižuje. V oblastiach s masívnym výskytom môže psota rajčiaková zničiť celú úrodu. Nebezpečná je najmä v skleníkoch, kde jej prostredie nanajvýš vyhovuje.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý sadbový materiál a hygiena na hriadke i v skleníku je nutnou prevenciou.
Psota rajčiaková sa šíri zásielkami rastlín na pestovanie, teda sadenicami alebo plodmi rajčiaka.
Ako sa proti nej brániť?
Rovnako ako pri všetko, prvoradá je prevencia. To znamená kúpa a pestovanie iba zdravého materiálu, dôkladné čistenie záhrady od pozberových zvyškov, likvidácia burín z čeľade ľuľkovitých. Pokiaľ máte skleník, vždy ho po sezóne poupratujte, vyčistite. Na mieste je rozmiestnenie svetelných a feromónových lapačov, ako aj striedanie rastlín vrámci osevného postupu. Z pohľadu biologickej ochrany pomáha podpora dravých bzdôch a je povolený prípravok Lepinox Plus, ktorý obsahuje pre psotu likvidačnú baktériu Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki.
Prečítajte si aj: