Chcete mať dostatok sladkých SLIVIEK? REŽTE! 4 spôsoby, ktoré sa musíte naučiť
25. 3. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Ak hovoríme o slivkách, máme na mysli aj mirabelky, ringloty a slivy. Všetky druhy sa režú rovnako, pričom sa osvedčila tvorba pyramidálnej koruny. Tento tvar je ideálny na pestovanie v malej záhrade. Nižšia výška stromu umožňuje ľahké ošetrovanie a zber.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Celkovo je rez kôstkovín o čosi hlbší ako rez jadrovín. Keďže koruna slivky nedorastá do takej veľkosti ako koruna jablone, môžete vypestovať štyri kostrové konáre. Pre optimálny spôsob rezu slivkovín treba vedieť, že pri tomto druhu ovocia sa vyvíjajú kvetné púčiky predovšetkým na krátkych výhonkoch dvojročného a trojročného dreva. Krátke rodivé výhonky sa vytvárajú pri všetkých odrodách veľmi ochotne a vo veľkom množstve. Sú ukončené kvetným púčikom, zatiaľ čo dlhé výhonky majú takmer výhradne len listové púčiky.
Výsadbový rez
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Výsadbový rez slivky
- Cieľ rezu: zapestovanie koruny
- Termín rezu: začiatok až polovica marca aj pri jesennej výsadbe
- Frekvencia rezu: len raz
- Postup: Najprv odstráňte vzpriamene rastúce konkurenčné výhonky k stredníku. Vyberte štyri hlavné konáre, ktoré zvierajú so stredníkom približne 60-stupňový uhol. Podobne ako pri marhuliach aj tu vybrané výhonky poslúžia na zapestovanie kostrových konárov. Ak rastú príliš vzpriamene, použite rozperu, závažie alebo ich jednoducho vyviažte ku kmeňu. Kostrové konáre by mali byť rovnomerne rozložené do všetkých smerov, aby si netienili. Skráťte asi o polovicu až po očko smerujúce von z koruny, aby sa po reze nachádzali v rovnakej výške. Stredník skráťte vo výške asi 15 cm nad úrovňou rezom upravených kostrových konárov.
Výchovný rez
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Výchovný rez slivky
- Cieľ rezu: vytvorenie silnej kostry koruny so stredníkom, s hlavnými a bočnými konármi a rodivým drevom •
- Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním
- Frekvencia rezu: raz ročne
- Postup: Odstráňte konkurenčné výhonky aj konáre vyrastajúce kolmo zo stredníka a z hlavných konárov. Skontrolujte, či kostrové (hlavné) konáre nevyrastajú zo stredníka priveľmi kolmo. Najlepší by bol 60-stupňový uhol. V prípade potreby ich upravte rozopretím alebo vyviazaním. Na vybudovanie koruny vyberte na každom kostrovom konári dva až tri bočné konáre rastúce nahor pod miernym uhlom. Na stredníku a kostrových konároch treba vyviazať do vodorovnej polohy aj ďalšie dlhé výhonky. Podporí sa tým rast rodivého dreva. Strom nemá v prvom roku výchovného rezu všetky bočné konáre a konáre s rodivým drevom. Vyrastajú totiž postupne. Prihusto rastúce dlhé výhonky odstráňte, krátke výhonky ponechajte. Prírastok hlavných konárov a stredníka skracujte každý rok o tretinu. Hlavné konáre budú v miazgovej rovnováhe a stredník bude 15 cm nad nimi.
Udržiavací rez
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Udržiavací rez slivky
- Cieľ rezu: udržanie stability kostrových konárov, otvorená koruna, pravidelná úroda kvalitných a chutných plodov
- Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním
- Frekvencia rezu: každý rok až každé dva roky
- Postup: Odstráňte všetky výmladky, takzvané vlky aj suché a choré výhonky. Koruna bude dostatočne presvetlená, ak odrežete všetky dovnútra a vzpriamene rastúce výhonky. Hlavné výhonky neodstraňujte, ale presvetlite ich konce. Najlepšie rodivé drevo tvoria slivky na jednoročných až dvojročných konároch. Ak chcete po niekoľkých rokoch zabrzdiť rast slivky do výšky, stredník zrežte na nižšie položený konkurenčný výhonok.
Zmladzovací rez
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zmladzovací rez slivky
- Cieľ rezu: podporenie rastu nových výhonkov, presvetlenie koruny, pravidelná úroda kvalitných a chutných plodov
- Termín rezu: začiatok až polovica marca, tesne pred pučaním a na konci mája
- Frekvencia rezu: v prípade potreby len raz, postupne počas troch až štyroch rokov
- Postup: Odrežte všetky suché, choré konáre aj výmladky a takzvané vlky. Skráťte hlavné konáre a stredník o jednu tretinu až po mladšie rozkonárenie smerujúce von z koruny. V priebehu niekoľkých rokov postupne odstráňte všetky ostatné silné konáre, hlavne vzpriamene rastúce v hornej časti koruny. Presvetlite aj bočné konáre rezom na prevod. Zmlaďte staré rodivé drevo presvetľovacím a spätným rezom po mladšie rozkonárenia. Na nasledujúcu jar vznikne množstvo regeneračných výhonkov, z ktorých väčšinu ešte na jar odtrhnite. Ostatné vodorovnejšie rastúce nové výhonky vytvoria rodivé drevo.