Chcete si založiť ZELENINOVÚ záhradu? Tieto KRITÉRIA berte do úvahy!
7. 2. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Shutterstock
Ak ste sa rozhodli pestovať vlastnú zeleninu, chcete sa predsa dočkať bohatej úrody. Správna poloha, dobrá organizácia a plán výsadby sú pre dosiahnutie tohto sna nevyhnutné.
Zdroj: Canva
Zdroj: čitateľ/ka časopisu Záhradkár
Zdroj: ateliér Flera
Galéria k článku

Zdroj: Shutterstock
Zeleninová záhradka
Aká veľkosť postačí?
Ešte predtým ako sa pustite do vysievania prvých priesad, je práve toto obdobie vhodné na plánovanie vašej budúcej zeleninovej záhrady. Jej veľkosť by mala byť priamoúmerná potrebám vašej rodiny. Uvedomte si, že všetky pestované plodiny vyžadujú vašu neustálu prítomnosť, starostlivosť a kopu času. Príliš bohatá úroda vám v konečnom dôsledku prinesie viac starosti ako radosti. Pri dodržaní osevného postupu sa priemerne na jedného člena rodiny doporučuje 100 m², čiže pre priemernú rodinu je rozumným riešením plocha užitkovej časti záhrady asi 350 až 500 m2.
Zdroj: shutterstock
Zeleninová záhradka
Správna poloha
Pre správny rast pestovaných plodín je ich umiestnenie v záhrade prinajmenšom kľúčové. Zeleninovú záhradu orientujte najlepšie k juhu alebo juhozápadu, čím zaistite rastlinám dostatok svetla. Zo severnej strany ich chráňte výsadbou vyšších drevín, krov či živého plota, ktoré zmiernia rýchlosť vetra. Zároveň myslite na to, že v tieni vám zelenina len ťažko porastie a stromy vysaďte v dostatočnej vzdialenosti.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zeleninová záhradka
Sklon záhrady
Ak je sklon vašej záhrady viac ako 8 percent, je nutné vytvoriť terasovitý systém pestovania. Nerovný terén by zapríčinil nielen nepohodlnú údržbu, ale i nedostatok vlahy. Zrážky by ľahko stekali po povrchu a ich absorpcia pôdou by bola minimálna.
Zdroj: shutterstock
Závlaha zeleninovej záhradky.
Myslite na závlahu
Zeleninové záhony potrebujú dostatok vlahy, preto myslite vopred na jej zdroj. Vlastná studňa na pozemku je v tomto prípade vynikajúca investícia, ktorá sa vám stonásobne vráti. Rozmiestnenie nádob na zachytávanie dažďovej vody by malo byť tiež samozrejmosťou. Neustále rozmotávanie a presúvanie hadíc na pozemku zaberie dosť času, a navyše ľahko môžete zničiť pestované rastliny. Ak nie ste nadšencom kvapkovej závlahy, vytvorte si aspoň základnú vetvu a zakopte do hĺbky aspoň 50 cm systém plastových hadíc s ventilmi, na ktoré ľahko pripevníte hadicu.
Nevynechajte kompost
Mať kompostovisko v záhrade prináša nesporne veľa výhod. Efektívne využijete prakticky všetok biologický odpad zo záhrady a z domácnosti, čím znížite množstvo komunálneho odpadu a zároveň ušetríte nemálo financií na kúpu priemyselne spracovaných hnojív. Kompostom obohatíte pôdu v záhrade o organické látky, humus a zlepšíte jej chemické a fyzikálne vlastnosti a štruktúru. Organická hmota obsiahnutá v komposte dokáže viazať ťažké kovy a čiastočne i dusičnany. Obmedzuje tým ich príjem do rastlinných pletív, čím zároveň chránite svoje zdravie.