Choroba, ktorá ničí KVETY aj KONÁRE! Eduard Jakubek radí, ako pomôcť stromom
11. 4. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
V tomto období na stromoch dobre vidieť, ktoré konáre sú napadnuté moniliózou, ktoré výhonky odumierajú, kde sa vyskytuje glejotok a koľko je vytvorených plodov. Preto sa snažte stromom pomôcť, aby sa výskyt chorôb neprenášal na celý strom.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Poškodené konáre
Výskyt bakteriálnych a hubových chorôb - monilióza kôstkovín - sa snažte obmedziť rezom, aby sa choroba nešírila do zdravých častí stromu. Zasychajúce konáre celé odrežte na konárový krúžok, aby sa rezná rana čím skôr zahojila. Po odrezaní nenechávajte čapíky a kýpte, pretože cez ne sa choroba šíri ďalej. Všetky väčšie rezné rany zatierajte kvalitným štepárskym voskom. Pri reze postupujte opatrne, aby ste nepoškodili zdravé konáre s vyvíjajúcimi sa plodmi. Prehustené a vysoké stromy marhúľ a broskýň sa snažte rezom znížiť, aby sa nadbytočným počtom konárov a plodov nevyčerpávali.
Zdroj: shutterstock
Veľmi dôležité miesto v boji proti moníliovému usychaniu kvetov a výhonkov marhúľ a višní a proti moníliovej hnilobe plodov všetkých ovocných druhov má likvidácia moníliových múmií ovocia z predchádzajúceho vegetačného obdobia.
Glejotok
Mazľavú hmotu (glejotok) sa snažte opatrne odstrániť tak, aby ste nepoškodili kôru. Miesto očistite a ošetrite octovou vodou v pomere 1 : 5 tak, že handričkou namočenou v roztoku zaviažete napadnuté miesta a ošetrenie počas vegetácie niekoľkokrát opakujete. Veľmi napadnuté časti odstráňte. Glejotok sa rýchlo šíri aj na tvoriace sa plody, ktoré sú nevzhľadné, počas dozrievania podliehajú hnilobe a zo stromov opadávajú.
Zdroj: shutterstock
Príčiny objavenia sa glejotoku na kmeňoch a výhonkoch kôstkovín sú rôzne. Najčastejšie sa však stretávate s glejotom spôsobeným baktériou s názvom Pseudomonas.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.