Reklama

Chorých pribúda! Pomôžu OVERENÉ rady na kašeľ, bolesť hrdla, nádchu i horúčku

Vyskúšajte overené tipy.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Ako doma prekonáte prechladnutie? Vyskúšajte cibuľový sirup, kúpeľ nôh, kloktadlo či lipový čaj. Zistite, čo vám pomôže pri kašli a horúčke! Máme pre vás účinné tipy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Účinné a na prípravu jednoduché! 2 tipy pri prechladnutí, ktoré pomôžu

    Cibuľový sirup pri prechladnutí

    Skvelé účinky, ktoré prospejú najmä pri kašli a chorých prieduškách ponúka cibuľový sirup, ktorý si kedykoľvek jednoducho pripravíte. Nakrájajte 2 cibule a zalejte ich medom. Dôkladne premiešajte a nechajte lúhovať aspoň 4 hodiny. Cibuľa pustí šťavu.
    Sirup si doprajte niekoľkokrát denne po 2 lyžiciach.

    SOS kúpeľ nôh pri prechladnutí

    Do lavóra si pripravte teplú vodu – najteplejšiu, akú vydržíte. Rozmiešajte v nej soľ a namočte do nej chodidlá. Majte ich takto asi 10 minút. Potom ich natrite prekrojeným cesnakom, ľahnite si do postele, dobre sa prikryte a vypite šálku lipového čaju s medom. Takto to robili naše staré mamy hneď, ako mali pocit, že prechladli alebo že na ne „niečo lezie“. Kúpeľ nôh pomohol telu, aby sa prehrialo.

    Bravčová masť na škrabanie a bolesť v hrdle

    Masť  ohrejte, aby nepálila a bola znesiteľná.  Potom do nej namočte savú látku - veľmi dobre poslúži bavlnená plienka. Takto pripravený obklad obmotajte alebo priložte na hrdlo alebo na hrudník, ak potrebujete pomôcť s vykašliavaním. Je dobré pridať naň aj igelitovú vrstvu a starý uterák, aby ste udržali teplo a nechať pôsobiť. 

    Zdroj: Shutterstock

    Zatočte s nepríjemným škriabaním v hrdle.

    Chrenový sirup pri kašli

    Koreň chrenu očistite a nahrubo nastrúhajte. Dajte do skleneného uzatvárateľného pohára a zalejte asi 150 g medu. Pohár zatvorte a postavte na teplé miesto.
    Na druhý deň šťavu preceďte do tmavej fľašky. V chladničke vydrží asi 6 dní. Užívajte 3-krát denne čajovú lyžičku ako prevenciu prechladnutia alebo pri kašli.
    Pretože má dosť ostrú chuť, nie je vhodný pre deti. Dospelí by ho nemali užívať v prípade, že trpia na žalúdočné či dvanástnikové vredy.

    Čajová zmes na vykašliavanie 

    Zmiešajte  sušené bylinky -2 PL pľúcnika, 3 PL prvosienky jarnej, 5 PL podbeľu lekárskeho. Čaj pripravte tak, že 1 ČL zalejete 200 ml vriacej vody. Zakryjete a necháte 10 minút lúhovať. Môžete osladiť medom a popíjať pri zahlienení aj 2- až 3-krát denne maximálne počas 2 týždňov.

    Zdroj: Canva

    Bylinky pomôžu s vykašliavaním.

    Lipový čaj pri horúčke

    Spomeňte si naň vždy, keď vás bude trápiť horúčka. Lipový čaj totiž pôsobí potopudne čím pomáha odstraňovať z tela škodlivé látky a znižovať teplotu. Celkovo je prospešný pre imunitu. Pozitívne vplýva na obličky a pomáha aj pri zápaloch močového mechúra. Pokojne si ho doprajte v kombinácií s medom a citrónom.

    Čaj z kvetov bazy čiernej

    Podobne ako kvety lipy aj čaj zo sušených kvetov bazy podporuje potenie a je dobré piť ho pri horúčke. Pomáha zahlieneným prieduškám a je vhodný pri prechladnutí.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.