Reklama

Chutnejšie, väčšie a zdravšie PLODY: O tomto ZLEPŠOVÁKU každý počul, no používa ho MÁLOKTO

Pri výbere prípravku treba rozlišovať to, aký druh mykorízy sa na rastline vytvára.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Alena Klíčová

Alena Klíčová

Odborníčka na mykorízu

Pre všetky rastliny je nesmierne dôležitá spolupráca s pôdnymi organizmami. Výnimkou nie sú ani záhradné plodiny, ktoré si nechávajú korene dobrovoľne osídľovať symbiotickými hubami. Obojstranne výhodné spolužitie sa nazýva mykoríza.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, čo je to MYKORÍZA? Spýtali sme sa odborníčky na mykorízne huby

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Alena KLÍČOVÁ, odborníčka na mykorízu

    Zdravie stúpa od koreňov

    Koreňový systém rastlín má iba obmedzený dosah na živiny v okolitej pôde a je isté, že skôr či neskôr ich v bezprostrednej blízkosti vyčerpá. Podhubie mykoríznych húb dokáže dosah koreňov zväčšiť do takej miery, že majú k  dispozícii až stotisícnásobne väčšie množstvo pôdy. Je to vďaka rýchlo rastúcim hýfam, ktoré siahajú ďaleko od koreňov a  dostanú sa do tých najmenších škár. Mycélium niektorých húb sa môže rozprestierať aj do rozlohy niekoľkých štvorcových kilometrov.

    Zdroj: archív redakcie

    Plody budú neporovnateľne chutnejšie a zdravšie. Žiadne hnojivá ani doplnky pôdy či zálievka nedokážu zvýšiť obsah vitamínov, antioxidantov a cukornatosti natoľko ako tieto prospešné huby.

    Príjem dôležitých živín

    Aplikáciou prípravku zabezpečíte rastline prirodzeného pomocníka ochrancu. Vďaka prospešným hubám sa stane silnejšou a  odolnejšou. Oblasť koreňov osídlia natoľko, že neostane voľný priestor pre hubové patogény, čím vzniká prirodzená rezistencia voči chorobám na koreňoch. Samozrejme, pozitívny vplyv mykorízy môžete sledovať aj na plodnosti a kvitnutí. Silné a zdravé rastliny sú schopné produkovať väčšie množstvo plodov, zvýšiť ich kvalitupredviesť bohatšie kvitnutie v sýtejších farbách.

    Zdroj: www.symbiom.sk

    Pri výbere prípravku treba rozlišovať to, aký druh mykorízy sa na rastline vytvára. Endomykorízne huby prenikajú dovnútra koreňových buniek a ektomykorízne sa rozrastajú po povrchu koreňa.

    ZELENINOVÉ VÝNIMKY!!

    Zelenina všeobecne veľmi dobre reaguje na prítomnosť mykoríznych húb. Výnimku tvorí iba čeľaď kapustovitých (brokolica, kapusta, kel) a láskavcovitých (špenát, repa). Tieto druhy nie sú schopné vytvoriť symbiózu s pôdnymi hubami, preto aplikácia prípravku neuškodí, ale ani nijako nepomôže.

    Prečo sú plody väčšie a chutnejšie? >>>

    Chutnejšia zelenina

    Na huby veľmi dobre reagujú predovšetkým rajčiaky, papriky, uhorky, ale aj pór, cibuľaďalšie zeleninové druhy. Ak k rastlinám pri výsadbe aplikujete takýto prípravok, budú vykazovať zvýšenú výnosnosť, zväčšenú odolnosť proti hubovým chorobám a  klimatickým zmenám. Rastliny lepšie odolajú obdobiu tesne po presadení obdobiam sucha. Plody budú neporovnateľne chutnejšie a  zdravšie. Žiadne hnojivá ani doplnky pôdy či zálievka nedokážu zvýšiť obsah vitamínov, antioxidantov a cukornatosti natoľko ako tieto prospešné huby.

    Zdroj: shutterstock

    Vyššia dávka mykoríznych húb skôr podporí rozvoj mykorízy a zaistí lepšiu výnosnosť i chuťové vlastnosti zeleniny.

    Hneď od začiatku

    Huby k rastlinám môžete aplikovať už pri predpestovaní priesad. Mykoríza sa bude rozvíjať postupne a neskôr pri výsadbe na konečné stanovište už nebude potrebné ju znovu použiť. Je to najekonomickejší spôsob použitia, pretože budete potrebovať najmenšie množstvo prípravku. Aplikáciu môžete vykonať aj plošne, teda zapraviť ich do pôdy približne 3 cm pod povrch pred siatím, a to v dávke 150 g/m². Môžete ich zmiešať aj so substrátom v  pomere 1,5 : 100. Obavy mať nemusíte! Osivo nemožno týmto prírodným prípravkom predávkovať. Vyššia dávka skôr podporí rozvoj mykorízy a  zaistí lepšiu výnosnosťchuťové vlastnosti zeleniny.

    Zdroj: www.symbiom.sk

    Ošetrenie mykoríznymi hubami je zásah, ktorý má trvalý efekt.

    Trvalý efekt

    Rozšírený koreňový systém zadržuje a metabolizuje viac vody a  živín a rastlina tak má nižšie nároky na výživu a závlahu. Pestovateľ teda šetrí náklady na hnojenie a  závlahu a  plodiny vydržia bez problémov aj dlhšie obdobie bez prítomnosti pestovateľa. Ošetrenie mykoríznymi hubami je zásah, ktorý má trvalý efekt. Ak ich pridáte k vysádzanému stromu, huby budú žiť na koreni počas celého jeho života, budú mu prinášať úžitok a rozrastať sa ďalej v záhrade.

    Zdroj: www.symbiom.sk

    Na huby veľmi dobre reagujú predovšetkým rajčiaky, papriky, uhorky, ale aj pór, cibuľa a ďalšie zeleninové druhy a bylinky.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS