Chystáte sa na jarnú VÝSADBU ovocných stromov? 9 rád ODBORNÍKA ohľadom OPORY stromu
21. 2. 2022, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/751327150348159245/
Moderné výsadby sa dnes už bez opornej konštrukcie nezaobídu, a to ani v prípade pestovateľov záhradkárov. Aj v ich prípade je pri výbere určitých ovocných druhov a hlavne podpníkov pestovanie stromov bez opornej konštrukcie takmer nemožné.

Budovanie opory pre ovocné stromy by ste mali načasovať na obdobie výsadby, prípadne bezprostredne po nej. Počas vegetácie sa totiž ťažšie manipuluje v okolí stromov a môže dôjsť k ich poškodeniu.
Na zvýšenie životnosti agátového kolu je vhodné časť, ktorá bude v pôde, takzvane opáliť. Je to proces, keď sa daná časť kola ošetrí v tlejúcej pahrebe. Niektorí pestovatelia skúšali opaľovanie pomocou plynového horáka, ale očakávania to nesplnilo, lebo na potrebné opálenie treba určitý čas.
V staršej literatúre sa na predĺženie životnosti odporúča koly namočiť do starých olejov či smoly, čo určite neodporúčame z dôvodu kontaminácie pôdy. Smola a starý prepálený olej po čiastočnom odhnití kolov prechádzajú do pôdy a môžu negatívne ovplyvniť jej vlastnosti a ekologicky ju znehodnotiť.
Niektorí záhradkári využívajú na opornú konštrukciu staré železničné podvaly, čo rovnako neodporúčame. Aj táto alternatíva je ekologicky nevhodná, lebo podvaly sú penetrované starými olejmi a technickými kvapalinami.
Ako opora sa neodporúča ani drevo z ihličnatých stromov, ktoré v závislosti od druhu odhníva už po 3 až 8 rokoch.
Hoci mladé ovocné stromy môžu rásť aj bez opory, je dôležité vedieť, že ak sú pravidelne vystavené vetru, namiesto
rastu a skorého nástupu do rodivosti posilňujú takzvanú mechanickú funkciu kmeňa, čím bojujú proti nepriazni vetra. Ak aj nedôjde k ich vylomeniu, takéto stromy môžu v porovnaní so zafixovanými stromami vstúpiť do plnej rodivosti až o dva roky neskôr.
Na vyväzovanie a fixáciu stromov ku kolom, prípadne k drôtom určite nepoužívajte špagát ani iné drôty. Rastom a hrubnutím konárov a kmeňa by mohlo dôjsť k takzvanému zaškrteniu stromu. Najvhodnejší fixačný materiál je ovocinárska bužírka, ktorá má určitú rozťažnosť a vie sa tak prispôsobiť hrubnutiu rastlín.
V prípade veterného počasia sa môže pri nezafixovaných stromoch vplyvom kolísania poškodiť koreňový systém, konkrétne jemné vlásočnice, ktoré plnia funkciu príjmu vody a živín z pôdy. Takýto strom je oslabený a v prípade výrazného vlahového deficitu môže vyschnúť.
Ak sú stromy vysadené v exteriéri, teda mimo záhrady či na neoplotenom pozemku, je vhodné chrániť ich proti poškodeniu vysokou zverou.