Chystáte sa kúpiť do záhrady SKLENÍK! Poradíme vám, ako si vybrať SPRÁVNE
21. 1. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: profimedia.sk
Skleník či fóliovník dnes už nie je výsadou. Dopriať si ho môže takmer každý. Stačí len zvoliť správny pomer medzi kvalitou a cenou.

Dopestovať čerstvú zeleninu po celý rok a predpestovať kvety, ktoré krášlia záhradu v lete, to je potešenie, ktoré si môže dovoliť ten, kto má vlastný skleník. Jeho budovanie nie je lacnou záležitosťou, preto si každý chce vybrať správne. Pred kúpou si treba zodpovedať niekoľko dôležitých otázok.
Veľkosť a rozmery
Veľkosť skleníka závisí nielen od priestorových možností záhrady, ale aj od účelu, na aký ho chcete využívať. Pre bežného záhradkára je vhodný voľne stojaci skleník, ktorého plocha sa pohybuje najčastejšie okolo 12 m² (napríklad rozmer 3 x 4 m).
Na predpestovanie letničiek alebo rýchlenie zeleniny vám úplne postačí aj menší model s plochou od 3 do 8 m². Radosť zo skleníka si však môžete užiť aj bez záhrady. Úzke skleníky k stene môžete umiestniť aj na väčší balkón či terasu, prípadne si kúpte izbový miniskleníček.
Upevnenie a základy
Možnosť ukotvenia skleníka je ďalšou dôležitou otázkou. Opäť existujú dva základné varianty:
- Ukotvením do zeme je myslené zakopanie či zavŕtanie skleníka, respektíve jeho spodných častí do zeme.
Pri oblúkových skleníkoch sa robí pomocou zakopania presahujúcich oblúkových profilov. Na vyvŕtanie diery dopomôže klasický ručný zemný vrták alebo lopata. Diery potom jednoducho zasypete zeminou, prípadne môžete pridať piesok a štrk, ktoré prispejú k väčšej stabilite. Skleníky so sedlovou strechou však žiadne profily na zakopanie pri svojej konštrukcii nemajú. Ich kotvenie prebieha pomocou priamo určených kotviacich súprav a kovovej základne, ktorá je súčasťou balenia alebo je možné si ju dokúpiť.
Materiály a konštrukcie
Každý skleník stojí na základoch, má nosnú konštrukciu a zastrešenie. Základ prenáša ťarchu celej konštrukcie na pôdu. Musí byť preto dosť pevný a podklad musí túto záťaž uniesť.
Chráni rastliny v skleníku pred vonkajšími vplyvmi, ako sú chlad, horúčavy, vlhkosť, ale tiež pred nežiaducimi živočíchmi, ako sú napríklad myši. Medzi najpredávanejšie materiály skleníkových konštrukcií patria hliníkové a oceľové profily.
Typy a tvary
Okrem výberu materiálu treba zvážiť aj tvar konštrukcie skleníka. Medzi základné a zároveň najčastejšie využívané patria oblúkové a hranaté skleníky so sedlovou strechou, inak nazývané aj áčkové či trojuholníkové.
Zdroj: shutterstock
V súčasnosti sa väčšej obľube tešia oblúkové skleníky. Tie sú vďaka aerodynamickému tvaru konštrukcie až o 60 percent odolnejšie.
V súčasnosti sa väčšej obľube tešia prvé spomínané, oblúkové. Tie sú vďaka aerodynamickému tvaru konštrukcie až o 60 percent odolnejšie. Povrch oblúka navyše tvoria celistvé pláty, väčšinou polykarbonátu, čo oceníte pri búrke a silnom nárazovom vetre.
Výhody hranatého typu, naopak, oceníte už pri montáži. Skleník sa dodáva v jednej škatuli a sklená výplň je už dopredu narezaná. Pri oblúkovom skleníku si užívateľ musí diely na čelá skleníka vyrezať sám podľa priloženého plánu.
Sklo alebo polykarbonát
Vami zvolený tvar skleníka do značnej miery ovplyvňuje možnosť výberu výplne. Existujú dva varianty výplní – polykarbonát a sklo. Pri klasických hranatých skleníkoch môžete vyberať z oboch variantov presklenia.
Pri oblúkových dochádza k obmedzeniu pre samotný tvar, keď sklenené výplne nemožno na rozdiel od polykarbonátových platní ohýbať do okrúhleho tvaru.