Reklama

Chystáte sa na nákup semienok, no zásoby máte bohaté? Otestujte, či v nich ešte prúdi život

Pokiaľ semienka nevyklíčia do dvoch až troch týždňov a ak ich vyklíči menej ako polovica, radšej si zaobstarajte nové osivo.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nákup semienok je pre záhradkára vždy radosť, ktorú si musí splniť len čo sa starý rok prehupne do nového. Predtým než sa opäť zásobíte novým osivom, najskôr si overte, či tie z minulého roka sú ešte životaschopné.

Semená rôznych druhov zeleniny a kvetov si zachovávajú klíčivosť rôzne dlho. Niektoré sú životaschopné len niekoľko mesiacov, iné sa preberú aj po niekoľkých rokoch. Vplyv na kvalitu osiva má nielen jeho zrelosť v čase zberu, ale aj skladovanie do ďalšej sezóny.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    RECEPT: Bylinkový ČAJ na zlepšenie klíčivosti SEMIEN
    Zdroj: Klára LAPINOVÁ

    Borcami v udržaní klíčivosti sú strukoviny. Fazula, hrach a šošovica vyklíčia aj po 10 rokoch, preto sa nemusíte každý rok zásobiť osivom, ak vám nejaké ostalo z rokov minulých. Skúške klíčivosti ho však podrobiť môžete. Päť až osem rokov v suchých podmienkach bez prístupu vlhkosti a svetla si klíčivosť zachovajú niektoré bylinky (mäta, oregano) a zeleninové druhy z čeľade tekvicovitých (uhorky, tekvice, cukety). Tu vám však odporúčame skúšku vykonať, lebo už sa nám stalo, že tekvica skladovanie nezvládla. Tri až päť rokov si klíčivosť udrží mrkva, rajčiak, reďkovka, kaleráb, karfiol. Najmenej, a to len rok až dva, je to pri petržlene, cibuli a šalátoch.

    Ponorte ich do vody

    Existujú rôzne spôsoby overenia klíčivosti semien. Spoľahlivý, ale zdĺhavý spôsob spočíva v umiestnení aspoň 20 semien na vlhkú papierovú utierku alebo na gázu, pričom sledujete koľko semien vyklíči a s použitím trojčlenky určíte reálnu klíčivosť v percentách. Rýchlejší spôsob, a bez matematických operácií, je overenie klíčivosti vo vode.

    Ako na to:

    1. Z vrecúška vyberte semienka druhu a odrody, ktorú chcete odtestovať.
    2. Do skleného pohára nalejte vodu izbovej teploty a semená do nej nasypte.
    3. Chvíľu počkajte. Po niekoľkých minútach sledujte, ktoré ostali na hladine a ktoré klesli ku dnu.
    4. Semienka na dne pohára sú vhodné na vysievanie.

    Metóda s vodou nie je na 100% spoľahlivá, je však nenáročná na pomôcky a čas.

    — Záhradkár

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Máte kopu semienok a neviete, čo s nimi? Skôr než ich vyhodíte, odtestujte ich, možno sa zídu

      Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.