Reklama

Chystáte sa na samozber jabĺk? Počkajte až dozrú tieto odrody, vydržia v pivnici až do jari

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra 6. septembra 2024. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Zdroj: Henrich Mišoviè

Reklama

Na samozber sme si už akosi zvykli. Mnohé rodiny majú zavedenú tradíciu v nášteve ovocných sadov. S obľubou tu zberajú jahody, marhule, hrášok či jablká. My sa aktuálne chystáme na jabĺčka, ale ešte si počkáme na odrody, ktoré pri správnom skladovaní vydržia v pivnici až do jari.

Správne pozberané jablká vydržia aj niekoľko mesiacov za predpokladu, že ich po zbere uskladníte vo vhodnej pivnici. Ideálny je tmavý priestor s vysokou vlhkosťou vzduchu, v ktorom sa konštantne drží teplota na úrovni 0,5 až 4°C. Teplejšie priestory, najmä pivnice v bytových domoch, sú zvyčajne aj suchšie a jablká tu vydržia kratší čas.

Teplotu tu znížite pootvorením okien, pozor si však treba dať na mrazy, aby plody nezmrzli.

— Záhradkár

Ak sa vám ju podarí znížiť na požadovanú úroveň, môžete upraviť aj vlhkosť vzduchu. Vysychaniu jabĺk čiastočne zabráni prekrytie debničiek tmavou látkou. Ak sa vám zdá, že v pivnici je príliš suchý vzduch, zvýšiť vlhkosť pomôže vedro s vodou, ktorá sa tu bude odparovať. Zatemnenie docielite jednoducho prekrytím okennej tabule alumíniovou fóliou. Pamätajte, že aj napriek tomu, že urobíte všetko pre to, aby sa jablká vo vašej pivnici mali ako v bavlnke, nutná je pravidelná kontrola.

Pravidlá zberu jabĺk

Jablká netrhajte zo stromu silou, ale plod uchopte pevne do ruky tak, aby ste ho nestlačili. Jablko mierne pootočte, samo sa oddelí od konára aj so stopkou. Následne ho uložte do debničky. Nikdy plody nehádžte z výšky, ani keď majú naozaj pevnú dužinu. Vzniknuté odreniny by totiž rýchlo po uskladnení začali hniť.

A ktoré odrody sú na skladovanie najviac vhodné? Nájdete na ďalšej strane

Šťavnatý ‘Braeburn’

V dobrej pivnici vydrží až do neskorej jari. V čase zberu, v októbri, ešte nie je najvhodnejší na konzum. Plná chuť sa rozvinie až koncom zimy. ‘Braeburn’ je veľmi šťavnaté jablko s dužinou sladkej chuti. Má hladkú, ale jemnú šupku, ktorá pri jedení neprekáža a ľahko sa žuje. Veľká výhoda pri zbere je tvrdosť plodov, ktoré dobre znášajú manipuláciu a transport.

Sladučké ‘Fuji’

Nazberáte si ju spolu s ‘Braeburn’ nakoľko dozrievajú v rovnakom termíne. ‘Fuji’ je neskorá zimná odroda, ktorá sa taktiež dá skladovať až do neskorej jari, pričom najchutnejšia je v januára, kedy dosahuje kozumnú zrelosť. Jablká sú šťavnaté a sladké s chrumkavou dužinou. I v tomto prípade šupka pri jedení neprekáža.

Rokmi overený ‘Jonagold’

Jablká tejto odrody sú pomerne rozšírené aj v malých záhradkách. A niet sa čo čudovať. Je to úrodná odroda, ktorá dozrieva už koncom septembra. Na skladovanie je vhodná aj napriek jemnejšej dužine. Má sladkú šťavnatú dužinu. Pri skladovaní v pivnici vydrží do februára, no ku koncu skladovacieho obdobia je skôr vhodná do koláčov.

Zdroj: Radovan Stoklasa

Samozber jabĺk v sade v spoločnosti Fructop v Ostraticiach (okres Partizánske) láka množstvo ľudí zo širokého okolia. Na snímke jablko odrody Pinova. Ostratice 14. októbra 2019. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Chutná ‘Pinova’

Šťavnaté plody mierne kyselkavej chuti s pevnou dužinou nadobúdajú plnú chuť v decembri. Pri správnom skladovaní však vydržia až do neskorej jari. ‘Pinova’ je odroda s vysokým potenciálom, ktorá sa uplatí aj v menších záhradkách, kde sa dá pestovať v hustejšom spone.

‘Idared’, stará klasika

Mierne sploštené plody s hrubou šupkou a šťavnatou dužinou dozrievajú začiatkom októbra. V súčasnom ponímaní ‘Idared’ patrí k starým odrodám (vyšľachtili ju v roku 1935), do zabudnutia snáď neupadne. Na okraj záujmu pestovateľov by ju mohla posunúť práve citlivosť na múčnatku a chrastavitosť, v ktorej ju tromfnú práve novšie odrody.

Kyselkavý ‘Topaz’

Je pomerne mladá odroda, ktorú sa podarilo vyšľachtiť v susednej Českej republike. Žlté plody s charakteristickými oranžovočervenými pásikmi dozrievajú koncom septembra a v októbri. Sladká, mierne kyslá dužina je ukrytá pod na dotyk mastnou šupkou. Aj napriek jemnejšej konzistencii dužiny sú jablká odolné proti otlačeniu.

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.