Reklama

Čierne korenie ako účinný pesticíd? Žiadny blud, ale fakt potvrdený vedcami! Takto sa dá použiť

Black,Pepper,In,Bow,On,Wooden,Table.,Pile,Of,Ground

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čierne korenie (Piper nigrum L.) je celosvetovo známe a široko používané korenie, ktoré si získalo pozornosť aj pre svoje biologicky aktívne zlúčeniny a prospešné vlastnosti. Čierne korenie má insekticídne, antivírusové, antibakteriálne a antimykotické účinky, ktoré potvrdili aj výskumy.

Veda neustále napreduje a prináša nové výsledky. Výskumu podlieha tak pestovanie rastlín, ako aj ich ochrana pred chorobami a škodcami. V súčasnosti sa kladie dôraz na ochranu životného prostredia, aby príroda ostala zdravá bez škodlivín aj pre ďalšie generácie. Tento cieľ je dosiahnuteľný len v prípade, že sa tomuto trendu prispôsobí aj pestovanie rastlín a ich ochrana. Mnohí pestovatelia, ale aj záhradkári upúšťajú od použitia chemikálií a prikláňajú sa k biologickej a ekologickej ochrane. A práve k nej môžeme zaradiť využitie mletého čierneho korenia.

Čierne korenie má potenciál byť prírodným pesticídom na kontrolu rôznych škodcov. Takéto ekologicky šetrné pesticídy sú nevyhnutné v boji proti škodcom bez využitia syntetických chemikálií.

— Nitu Sinha and Sonali Ray, 2021

Autori tejto myšlienky zdôrazňujú, že účinnosť prírodného pesticídu ovplyvňuje nielen spôsob výroby, ale aj faktory ako letálna koncentrácia, dávkovanie a čas aplikácie. Taktiež sa zdôrazňuje význam zmien v rastových a vývojových štádiách cieľových škodcov, ktoré ovplyvňujú aplikačné rýchlosti a účinnosť extraktu.

Ako korenie použiť v záhrade?

Čierne korenie môžete v záhrade využiť rôznymi spôsobmi v závislosti od požadovaného efektu. Ak chcete ochrániť rastliny pred hmyzom žijúcim blízko koreňov, ako sú napríklad mravce, stačí posypať pôdu čiernym korením, ktoré ich účinne odpudí. Na ochranu listov a iných častí rastlín si môžete pripraviť rozprašovač, v ktorom zmiešate mleté čierne korenie s teplou vodou. Takto pripraveným roztokom postriekajte rastliny – po odparení vody zostane na povrchu listov jemná ochranná vrstva, ktorá škodcov odpudí.

Tak, ako po každom postreku, aj v tomto prípade je potrebné, aby látka na listovej ploche zaschla a priľnula k nej. Preto by ste pred postrekom mali sledovať priebeh počasia, ideálne aby po aplikácii nepršalo. Je totiž dokázané, že ak sa látka s obsahom čierneho korenia aplikuje správne, aby ste zaznamenali účinok, musí na škodcu pôsobiť aspoň 24 hodín, pri niektorých druhoch je to 48 hodín.

Ak dôjde k výrazným zrážkam alebo si všimnete, že vôňa čierneho korenia slabne, odporúča sa obnoviť ochrannú vrstvu na listoch.

— housedigest.com

Vyššia frekvencia použitia mletého čierneho korenia rozhodne nie je plytvaním. Tento spôsob ochrany rastlín totiž spája výhody bežných pesticídov bez toxicity a negatívnych dopadov na životné prostredie.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.