Čierne korenie ako účinný pesticíd? Žiadny blud, ale fakt potvrdený vedcami! Takto sa dá použiť
30. 12. 2024, 18:00

Zdroj: Shutterstock
Čierne korenie (Piper nigrum L.) je celosvetovo známe a široko používané korenie, ktoré si získalo pozornosť aj pre svoje biologicky aktívne zlúčeniny a prospešné vlastnosti. Čierne korenie má insekticídne, antivírusové, antibakteriálne a antimykotické účinky, ktoré potvrdili aj výskumy.
Zdroj: Getty Images
Zdroj: SodaStream
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Galéria k článku
Veda neustále napreduje a prináša nové výsledky. Výskumu podlieha tak pestovanie rastlín, ako aj ich ochrana pred chorobami a škodcami. V súčasnosti sa kladie dôraz na ochranu životného prostredia, aby príroda ostala zdravá bez škodlivín aj pre ďalšie generácie. Tento cieľ je dosiahnuteľný len v prípade, že sa tomuto trendu prispôsobí aj pestovanie rastlín a ich ochrana. Mnohí pestovatelia, ale aj záhradkári upúšťajú od použitia chemikálií a prikláňajú sa k biologickej a ekologickej ochrane. A práve k nej môžeme zaradiť využitie mletého čierneho korenia.
Čierne korenie má potenciál byť prírodným pesticídom na kontrolu rôznych škodcov. Takéto ekologicky šetrné pesticídy sú nevyhnutné v boji proti škodcom bez využitia syntetických chemikálií.
Autori tejto myšlienky zdôrazňujú, že účinnosť prírodného pesticídu ovplyvňuje nielen spôsob výroby, ale aj faktory ako letálna koncentrácia, dávkovanie a čas aplikácie. Taktiež sa zdôrazňuje význam zmien v rastových a vývojových štádiách cieľových škodcov, ktoré ovplyvňujú aplikačné rýchlosti a účinnosť extraktu.
Ako korenie použiť v záhrade?
Čierne korenie môžete v záhrade využiť rôznymi spôsobmi v závislosti od požadovaného efektu. Ak chcete ochrániť rastliny pred hmyzom žijúcim blízko koreňov, ako sú napríklad mravce, stačí posypať pôdu čiernym korením, ktoré ich účinne odpudí. Na ochranu listov a iných častí rastlín si môžete pripraviť rozprašovač, v ktorom zmiešate mleté čierne korenie s teplou vodou. Takto pripraveným roztokom postriekajte rastliny – po odparení vody zostane na povrchu listov jemná ochranná vrstva, ktorá škodcov odpudí.
Tak, ako po každom postreku, aj v tomto prípade je potrebné, aby látka na listovej ploche zaschla a priľnula k nej. Preto by ste pred postrekom mali sledovať priebeh počasia, ideálne aby po aplikácii nepršalo. Je totiž dokázané, že ak sa látka s obsahom čierneho korenia aplikuje správne, aby ste zaznamenali účinok, musí na škodcu pôsobiť aspoň 24 hodín, pri niektorých druhoch je to 48 hodín.
Ak dôjde k výrazným zrážkam alebo si všimnete, že vôňa čierneho korenia slabne, odporúča sa obnoviť ochrannú vrstvu na listoch.
Vyššia frekvencia použitia mletého čierneho korenia rozhodne nie je plytvaním. Tento spôsob ochrany rastlín totiž spája výhody bežných pesticídov bez toxicity a negatívnych dopadov na životné prostredie.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.