Za čierne ORECHY môže VRTIVKA: Čo na ňu efektívne zaberie?
12. 10. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: shutterstock
Orechy kráľovské v posledných rokoch decimuje malá muška, ktorá zapríčiňuje poškodenie plodov. Dá sa tento boj vyhrať?

Vrtivka orechová (Ragoletis completa) je malá muška veľkosti 4 až 6 mm, ktorá však vie narobiť veľké škody. Pochádza zo Severnej Ameriky a môže za hromadnú likvidáciu plodov orecha kráľovského (Juglans regia). Po jej prinesení do Európy bola najprv zistená vo Švajčiarsku a v Taliansku v roku 1986. U nás bola prvýkrát zaznamenaná až v roku 2018.
Zdroj: Shutterstock
Napadnutý plod postupne sčernie a predčasne opadne. Larva vrtivky sa k jadru cez škrupinu síce nedostane, hnilobná infekcia však áno.
Ako škodí?
Larvy vyžierajú oplodia, na ktorých sa dôsledkom poškodení a infektom zanesených baktérií či kvasiniek najskôr vytvoria hnedé a postupne čierne škvrny. Nakoniec sčernie celý plod a hniloba preniká k semenu. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäkké a predčasne opadávajú.
Zdroj: Shutterstock
Vrtivka orechová je malá muška dlhá asi 0,5 cm.
Ako chrániť stromy proti vrtivke orechovej? Čítajte na ďalšej strane...
Zdroj: Ján Tancik
Pôda pod orechom prekrytá netkanou textíliou.
Ako chrániť stromy proti vrtivke orechovej?
Nepriama mechanická ochrana
Pôdu pod stromami sa osvedčilo prekryť na jar netkanou textíliou, čím sa zabráni výletu dospelých jedincov, múch, z pôdy. Podobne je dobré tento postup zopakovať od polovice augusta, čo opätovne zabráni larvám preniknúť do pôdy a prezimovať tam. Larvy, kukly a napadnuté plody z povrchu netkanej textílie treba pozbierať a zničiť. Ak chcete použiť menej napadnuté sčerneté plody na konzumáciu, čo najskôr ich vysušte a zbavte prilepeného suchého oplodia. Na jeseň pôdu pod stromami zrýľujte.
Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Šupka oplodia mäkne, černie a ťažko sa odstraňuje.
Priama ochrana
Na signalizáciu i odchyt múch použite žlté lepové doštičky. Zaveste ich koncom júna na severnú časť koruny tak, aby boli zatienené lístím. Likvidácia je zameraná na dospelé jedince, najmä samičky, skôr než nakladú vajíčka. Prvá aplikácia je v prvej polovici júla, zhruba 7 až 10 dní po zistení prvých múch na žltých lepových doskách. Postrek treba opakovať každých 7 až 10 dní do konca augusta. Keďže aplikácia na celý strom nie je z praktického hľadiska možná, v záhradách sa používajú kombinované postreky pozostávajúce z lákadla a zo štandardných insekticídov. Nepostrekuje sa celý strom, iba do dvoch tretín oslnená vonkajšia strana koruny, kde sa muchy vyskytujú najviac. Veľkosť kvapiek pri postreku má byť asi 5 mm, preto treba použiť dýzy s veľkým otvorom a nízky tlak.
Zdroj: Shutterstock
Plod orecha kráľovského napadnutý larvami vrtivky orechovej.
Dávka na jeden strom (plocha 10 x 10 m): Combi-protec 10 ml + Spintor 0,5 ml + 0,2 litra vody alebo 10 ml Combi-protec + 200 ml vody + prípravok na báze účinnej látky acetamiprid (Mospilan SG: 0,25 g). V prípade silných zrážok do 24 hodín po aplikácii návnady (viac ako 10 mm zrážok) sa odporúča opakované ošetrenie.