Reklama

Čím nakŕmiť vtáky v zime? Vieme, akým pochúťkam neodolajú

Reklama

Mnohé vtáky, ktoré počas leta žijú v našej prírode, s príchodom jesene odlietajú na juh. Niektoré tu však zostávajú aj počas zimy, ako napríklad drobné stehlíky.

V zimnom období sa stehlíky sústreďujú v blízkosti ľudských príbytkov, kde majú v tomto ročnom období väčšiu možnosť obživy. Spoznáte ich podľa bohatého, pestrofarebného operenia a hrubého kužeľovitého zobáka.

Zdroj: shutterstock.com

Stehlík obyčajný dorastá do veľkosti 13 cm, rozpätie krídel má 23 cm a hmotnosť 17 g.

Stonky s plodmi a v nich ukrytými semenami bodliakov (Carduus), lopúchov (Arctium), pichliačov (Cirsium) a štetiek (Dipsacus) odolajú prudkým jesenným vetrom a neskôr aj bohatej snehovej nádielke. Vďaka tomu sú pre niektoré druhy vtákov dôležitým zimným zdrojom potravy. Aj pre stehlíky obyčajné predstavujú semienka týchto druhov obľúbenú potravu. V početných kŕdlikoch sa zlietajú na bohatú hostinu.

Vtáčia spoločnosť na kŕmidlách

S príchodom zimy  môžete na vhodne umiestnených a správne naplnených kŕmidlách pozorovať desiatky vtáčích druhov, ktoré u nás zostávajú aj počas zimy. Prikrmovanie tak nie je len pomocou pre väčšie či menšie operence, ale aj dobrou príležitosťou na sledovanie a spoznávanie ich zaujímavého života. Dbať však treba na viacero zásad, aby ste im, hoc dobre mienenou snahou viac neublížili než pomohli.

„V urbanizovanej krajine priamo v sídlach môžeme zaznamenať široké spektrum zimujúcich vtákov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú vo voľnej prírode a žijú napríklad v lesoch či v poľnohospodárskej krajine,“ vysvetľuje Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Zimná tradícia

Prikrmovanie vtáctva je u nás na mnohých miestach doslova tradíciou. Ľudia vykladajú kŕmidlá rôznych veľkostí a konštrukcií, vtákom ponúkajú loj, bobule, semienka, ovocie. Vždy je dôležité, aby boli tieto pochutiny nekorenené, nesolené a nepražené. Ideálne sú napríklad semienka slnečnice, prosa a pšenice. Možné je zhotoviť aj tukové zmesi z rozpusteného živočíšneho tuku s pridaním rôznych semien a zŕn.

Veľkou chybou prikrmovania je vykladanie kože z údenej slaniny, ktorá pre vtáctvo vôbec nie je vhodná.

— undefined

Zdroj: Andrej Chudý

Vrabec poľný

„Pre niektoré vtáčie druhy môže predstavovať zimné prikrmovanie doslova záchranu. Takými sú napríklad vrabce. Naša krajina a životný štýl sa zmenili. Aj tradičný kolorit vidieka sa výrazne zmenil. Kedysi početné kŕdle vrabcov potichu vymizli. Zanikli gazdovské dvory, kde našli dosť potravy pri hydine a dobytku aj v zime. Polia sú nehostinné, a tak nielen vrabce, ale aj ďalšie vtáčie druhy v dôsledku výrazných zmien v krajine ubúdajú,“ informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Zdroj: shutterstock.com

Sýkorky veľké sú veľmi krotké. Na jar a v lete žijú v párikoch, jeseň a zimu prečkávajú v kŕdlikoch. Ako druh sú nadviazané na listnaté kry a stromy.

Zdroj: shutterstock.com

Potrava sypaná do vtáčieho kŕmidla musí byť dostatočne chránená pred dažďom a snehom.

Kto u vás hoduje?

Zima a obdobie núdze núti vtáky priblížiť sa viac k ľuďom. Druhy, ktoré sú obyčajne veľmi plaché, môžete zahliadnuť takmer z bezprostrednej blízkosti, dokonca ich fotografovať. Od 1. decembra až do Vianoc predstavíme operence, ktoré je možné zaznamenať na vtáčích kŕmidlách v rámci vtáčieho adventného kalendára na našich sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Vtáčí advent zavŕšime sčítaním vtáctva na kŕmidlách, takzvaným Garden Birdwatch (záhradným pozorovaním/sčítaním vtákov), do ktorého sa môže zapojiť každý, kto prikrmuje vtáctvo,“ pozýva Zuzana Lackovičová k účasti na užitočnej a náučnej akcii v dňoch 24. až 31. decembra 2021.

Kam s kŕmidlom?

Malo by byť na priestrannom mieste, odkiaľ kŕmiace sa vtáky majú dostatočný rozhľad a aj čas na únik pred predátorom. Tiež treba dbať na to, aby kŕmidlo nebolo umiestnené v blízkosti presklených plôch, do ktorých môžu vtáky pri preletoch narážať. Nemala by sa doňho dostať mačka.

V mestskom prostredí obzvlášť platí, že treba citlivo  vybrali miesto, kam umiestnite kŕmidlo. Neumiestňujte ho v blízko frekventovaných ciest. Prelietajúce vtáky môžu byť obeťami kolízií s autami. Dávajte pozor na prítomnosť túlavých mačiek. Časť krmiva skončí vždy na zemi, pričom niektoré druhy ho s obľubou zberajú, preto je dôležité, aby mali vtáky dobrý rozhľad a včas spozorovali blížiace sa nebezpečenstvo.

Ďalším obrovským problémom sú presklené plochy. Vtáky číre sklo nerozoznajú ako prekážku. Tiež plochy, ktoré odzrkadľujú okolie a v odraze vidieť oblohu alebo strom, spôsobia kolízie a časté úhyny. Na takéto miesta kŕmidlá nevykladajte.

Vyhýbať sa treba aj vzniku kolíznych situácií so spoluobčanmi a umiestniť kŕmidlo na také miesto, kde rušný vtáčí život nebude vadiť ostatným obyvateľom sídliska. Je to dôležité aj z hľadiska bezpečnosti vtákov, aby ste sa vyvarovali prípadnému prenasledovaniu, plašeniu či dokonca likvidácii. Nie je zriedkavé strieľanie vtákov v obývanom prostredí aj napriek ich legislatívnej ochrane. Preto prikrmovaním nedajte možnosť na vznik takýchto situácií a ak viete, že je vo vašom okolí niekto, komu by to vadilo, umiestnite kŕmidlo na vhodnejšie miesto. Okrem umiestnenia klasického kŕmisla na balkón existuje veľa výrobkov, ktoré viete zavesiť, pripevniť na okno či na zábradlie balkóna. Vyrobiť si môžete aj vlastné kŕmidlo.

Treba počítať s tým, že návštevníci kŕmidla spravia v jeho okolí neporiadok. Sýkorky po vylúsknutí  slnečnicového semienka šupky rozhodia po okolí. Tiež sa môže objaviť trus. Preto je vhodnejšie kŕmidlo lokalizovať na miesto, kde tieto drobné sprievodné javy nebudú nikoho dráždiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prikrmujte zodpovedne. Vieme, čo (ne)dať do vtáčieho kŕmidla
    Anketa

    Kŕmite v zime vtáky?

    Vyberáme pre vás niečo PLUS