Reklama

Na čo nezabúdať v januári! Ruky záhradkára si žiada ovocný sad, okrasné kry i skleník

Hoci záhrada odpočíva, za oknami pestovateľov sa opäť roztáča kolotoč príprav na novú sezónu. Veď už o pár týždňov bude aktuálna prvá sejba osiva na predpestovanie zeleninových a kvetinových priesad.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

V januári je ideálny termín na sejbu muškátov, v dňoch bez mrazu je čas na rez ovocín aj rozmnožovanie krov a to nielen okrasných. Je čas sa zamyslieť nad osevným plánom a doplniť osivo. Svoje si vyžadujú aj izbovky.

 Kým príroda spí, plánujte a testujte 

Zimný čas je vhodný na dôkladné naplánovanie nového rozloženia hriadok v záhrade. Nakreslite si jej plán a naznačte hriadky tak, ako vyzerali v minulom roku (ak to už nemáte). Následne sa snažte riadiť osevným postupom a do prázdneho plánu záhrady zakreslite nové usporiadanie plodín.

Pri nákupe osiva radšej neexperimentujte

Zdroj: profimedia.sk

Pri nákupe osiva radšej neexperimentujte

V súlade s výsevným plánom si pripravte nákupný zoznam. Aby ste ušetrili, oplatí sa skontrolovať si zásoby osiva z minulého roka. Ak je ešte v záruke a nebolo otvorené, klíčivosť by si malo udržať do dátumu minimálnej spotreby.

Prípravy na sezónu v skleníku vrcholia

Už čoskoro sa skleník opäť zazelená, preto sa treba na to dôkladne pripraviť. Ak ste na jeseň upratovaniu nevenovali veľkú pozornosť, urobte tak teraz. Urobte poriadok na stoloch a v policiach, dôkladne vyčistite výsevné nádoby. V nevykurovanom skleníku môžete vysievať odolnejšie druhy zeleniny, ako sú skoré odrody šalátu a reďkovky. Ale pozor, reďkovka klíči len pri teplote vyššej ako 6 °C, pričom optimálna teplota na jej rast je 10 až 12 °C.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Ak sa pošťastí a nasneží hoďte sneh do skleníka, aby ste pôdu zavlažili prirodzenými zrážkami.

V prípade, že máte k dispozícii vykurovaný skleník, môžete koncom mesiaca začať s predpestovaním kalerábu či karfiolu na rýchlenie v zakrytých priestoroch. Parenisko sa koncom mesiaca dá použiť na skoré výsevy tiež, ale musí v ňom byť dostatočne hrubá vrstva maštaľného hnoja, ktorý tento priestor ohreje. Teplo vytvorí aj slama alebo seno vrstvené s dusíkatým hnojivom s obsahom vápnika. Samozrejme, túto masu nesmiete zabudnúť zakryť vhodným substrátom vo vrstve aspoň 20 cm.

Kontrolujte zásoby v pivnici 

Uskladnená zelenina ľahko podlieha hnilobným procesom, je teda namieste pravidelne do pivnice zavítať a skontrolovať ju. I malé ložisko zhnitého pletiva na ktoromkoľvek druhu znamená zdroj infekcie. Stačí málo a rozšíri sa do okolia. Takže ak si všimnete čo i len náznak nákazy, plody odstráňte.

Zdroj: Shutterstock‎

Ak máte úrodu uskladnenú v pivnici, kde sa dostali myši, rozmiestnite v nej klasické mechanické pasce. Myšky sú maškrtné a najlepšie ich nalákate na kúsok voňavej slaniny. Zaručené priemyselné prostriedky proti nim v blízkosti potravín radšej nepoužívajte, predsa je to len chémia.

Pozor na mrazové trhliny! 

Na kmeňoch stromov koncom zimy často môžete objaviť poškodenú, popraskanú kôru – mrazovú trhlinu. Príčinou takéhoto poškodenia však nie je len mráz, ale najmä veľký rozdiel teplôt cez deň a v noci. Počas jasných, slnečných dní sa kmene zohrejú, a keď je potom v noci silný mráz, kôra následkom teplotného šoku popraská.

Zdroj: profimedia.sk

Kmene natrite skôr, ako sa začnú zväčšovať teplotné rozdiely medzi dňom a nocou.

Preventívnou ochranou je bielenie kmeňov alebo ich tienenie napríklad doskou, prípadne bielou netkanou textíliou. Ak ste tak doteraz neurobili, natrite kmene stromov a hrubých konárov vápenným mliekom. Ešte predtým ich očistite oceľovou kefou od starých, odlupujúcich sa vrstiev kôry. Biela farba odráža slnečné lúče a vápenné mlieko pôsobí aj dezinfekčne.

Rez ovocín s ošetreným náradím

Na správne vykonaný rez okrem znalostí je nutné aj ostré náradie. Preto využite ešte vždy dlhé zimné večery na ošetrenie  nožníc.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nabrúste si záhradnícke nožnice, aby rezali čisto a presne

    Chráňte kmene pred zverou 

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Takto vedia hladné zajace poškodiť mladé stromčeky v zime.

    Najmä zajace a srnky občas prichádzajú do záhrad, kde hľadajú potravu. Prekážkou pre ne nie je nízky plot, nájdu v ňom dieru, kadiaľ poľahky prejdú, zajace sa v miestach poškodenia dokážu podhrabať. Zvieratám chutí najmä kôra mladých stromčekov, ovocných kríčkov či viniča.

    Často ich dokážu tak poškodiť, že sa na jar nedajú zachrániť a vyschnú. Aby ste zabránili ich poškodeniu, je vhodné najmä v oblastiach v blízkosti lesov, kmene ovocných drevín a viničové štepy obaľovať. Použiť na to môžete rôzne plastové chrániče, sieťovinu alebo zajačie pletivo. V priebehu zimy pravidelne kontrolujte, či sú dobre upevnené a či nemáte poškodený plot.

    Režte kry drobného ovocia 

    Ak máte staré kry čučoriedok, ktoré neboli dlhšie rezané, odstráňte z nich všetky výhonky tesne nad povrchom pôdy. Vyrastené výhonky po niekoľkých rokoch znova prinesú bohatú úrodu. Ak v záhrade nie je sneh, môžete až pri zemi zrezať aj vyrodené výhonky malín. Veľmi dlhé výhonky skráťte na dĺžku asi 1 m. Aj kry liesok, egrešov, ríbezlí a josty zmlaďte odstránením najstarších, troj- a viacročných konárov. Pri ríbezliach dosiahnete optimálnu úrodu, ak po reze zostane na kre maximálne 8 až 12 starších konárov.

    Zdroj: Profimedia

    Rez malín je jednoduchý. Spravidla sa obmedzuje na vyrezanie odumretých vyrodených výhonkov a na skracovanie koncových častí.

    Postarajte sa o okrasné kry 

    Od decembra až do polovice marca je vhodné obdobie na rez opadavých drevín, ktoré kvitnú v lete. Patrí k nim napríklad budleja, kalina obyčajná, vajgélia, drieň sibírsky, kolkvícia, niektoré tavoľníky, plamienky a hortenzie. Vďaka vykonanému rezu podporíte nielen ich bohatšie kvitnutie, ale získajú krajší a upravenejší vzhľad, budú odolnejšie proti chorobám i škodcom a predĺžite im životnosť.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Predjarný rez okrasných krov na bohaté kvitnutie počas roka

      Pri reze odstráňte odumreté, poškodené a choré výhonky. Režte až do zdravého dreva alebo celkom pri báze kra. Ak chcete rastlinu presvetliť, odstráňte križujúce sa konáre alebo rastúce dovnútra. 

      Zdroj: Jarmila Szabóová

      Budleja vytvára kvety iba na silných dlhých výhonkoch. Odporúča sa ker zrezať asi meter nad zemou a to až o polovicu. Treba odstrániť staré drevo. Ak z neho ponecháte asi 10 cm dlhé čapíky, vyrastú na ňom nové výhonky. 

      Režte s precíznosťou

      Pravidelný rez v čase vegetačného pokoja vyžadujú aj popínavé druhy, ako je vistéria, trúbkovec, zemolez či popínavé ruže. Pri reze treba odstrániť výhonky staršie ako dva roky. Jednoročné len skráťte, lebo na nich sa vytvoria kvety. 

      Rozmnožte si okrasné kry 

      Väčšinu okrasných krov si môžete jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov. Zlatovka, orgován, hortenzia i budleja rýchlo vytvoria nové korene. Rovnakým spôsobom sa dajú mladé rastlinky dopestovať z ríbezlí, egrešov či liesok. Z kúskov konárikov bez listov už na jar vyrastú korene, z ktorých počas nasledujúceho pol roka narastú mladé kry.

      Zdroj: profimedia.sk

      Odoberte nedrevnatý vrcholový výhonok.

      Odrezky odoberajte počas teplejšieho zimného dňa, pretože v čase mrazov je drevo zamrznuté a konáre by ste pri reze mohli poškodiť. Nájdite si niekoľko tohtoročných nerozkonárených výhonkov hrúbky ceruzky a narežte ich na dĺžku 25 až 30 cm. Horný koniec výhonkov režte rovno, spodný šikmo. Ak pôda nie je zamrznutá, napichajte ich šikmo zrezanou stranou priamo do zeme. Ak je pôda zamrznutá, vložte ich do črepníkov s kyprou vlhkou zeminou. Tie potom umiestnite von na chránené miesto a zakryte netkanou textíliou. Už o niekoľko týždňov začnú vytvárať jemné korienky a v jeseni sa môžete tešiť z mladých zakorenených kríčkov.

      Sejte muškáty

      Muškátom pomerne dlho trvá, kým dorastú do veľkosti vhodnej na výsadbu do hrantíkov. Na ich vzchádzanie má vplyv teplota, vlhkosť a hlavne dostatok svetla. Doprajte im preto čas, primeranú zálievku a pobyt na slnečnom parapete s občasným vetraním. Zapojte aj deti, budú sa tešiť.

      Zdroj: Jarmila Szabóová

      Ideálne na sejbu semien muškátov sújiffy tablety.

      Uľahčite im dýchanie

      Zdroj: archív Záhradkár

       V zime je v panelákových bytoch vinou ústredného kúrenia suchý vzduch, ktorý neprospieva ani ľuďom, ani izbovým rastlinám. Preto je dôležité jeho zvlhčovanie. Aby však listy rastlín mohli dobre dýchať a prijímať vlahu, odporúča sa aspoň raz za mesiac ich očistiť od prachu. Použite na to vlhkú handričku alebo špongiu. V zimných mesiacoch je dôležité aj vetranie miestností, pričom dávajte pozor, aby sa na rastliny nedostal mrazivý vzduch, lebo by ich mohol poškodiť.

      Na čo sú vzdušné korene? 

      Niektoré izbové rastliny, ako je napríklad filodendron, monstera alebo orchidey, majú takzvané vzdušné korene. Hoci nepôsobia veľmi esteticky, majú dôležitú úlohu – rastliny nimi prijímajú vlhkosť zo vzduchu a odovzdávajú ju rastline. Preto ich nikdy neodstraňujte.

      Zdroj: avso.org

      avso.org