Reklama

Čo robí ZÁHRADKÁR začiatočník v MÁJI? Na TOTO si určite nájdite čas

žena - záhrada - práca v záhrade - sadenie - výsadba

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Máj – lásky čas. Nielen však iba vzájomnej lásky medzi ľuďmi, ale aj lásky k záhrade, rastlinám, a užitočným obyvateľom zo živočíšnej ríše. A na čo by ste v záhrade nemali zabudnúť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete vyskúšať HYDROPÓNIU? Začnite s odrezkami IZBOVÝCH RASTLÍN!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Nezabudnite na priesady

    V posledných rokoch sme si azda už všetci zvykli, že v máji začínajú teploty rapídne stúpať. Napriek tomu je však namieste byť opatrní a myslieť aj na riziko neskorých jarných mrazov. Svoje negatívne skúsenosti by vedeli rozpovedať záhradkári, pestovatelia, špeciálne ovocinári. Preto sa neunáhlite, s výsadbou priesad počkajte až do druhej polovice mája.

    Zdroj: Shutterstock

    Vypestujte si zdravie

    Ako začínajúci záhradkári riadiaci sa našimi radami a radami mnohých iných odborníkov máte už gro jarných záhradníckych prác za sebou. Na zeleninových hriadkach vykúka reďkovka, hrach, pomaly začínate siať aj teplomilné druhy zeleniny. V druhej polovici mesiaca je vhodný termín už aj na výsadbu zeleninových priesad. Ak by predsa len hrozili mrazíky, jednoducho ich ochránite pomocou netkanej bielej textílie.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Rozžiarte balkóny a parapety

    V máji je už v plnom prúde predaj letničiek. Sú to jednoročné rastliny s veľmi intenzívnym rastom a kvitnutím. Ak ste si nepripravili vlastné sadeničky, teraz si môžete zakúpiť naozaj obrovské množstvo druhov a odrôd. Nechajte sa inšpirovať názornými výsadbami, v galérií alebo v aktuálnom vydaní časopisu Záhradkár. Aj pri nákupe vám skúsení pestovatelia poradia a nakombinujú rastliny tak, aby bola výsledná kompozícia nielen oku lahodiaca, ale aby si jednotlivé druhy navzájom nekonkurovali. Do jednej nádoby totiž môžete zasadiť len tie, ktoré majú rovnaké pestovateľské nároky.

    Zdroj: Shutterstock

    Rastliny vyberajte dôkladne

    Hoci sú záhradníctva, kvetinárstva, nákupné centrá plné lákavých letničiek súperiacich vo veľkosti, množstve a farebnosti kvetov, neprihliadajte pri nákupe len na čo najnižšiu cenu. Podporujte hlavne domácich pestovateľov, ktorí predávajú svoje kvalitné výpestky najmä na tržniciach, v rodinných predajniach či prídu až do vašej obce na miestne trhovisko. Máte tu istotu kvalitných sadeníc a pri poctivých predajcoch sa môžete spoľahnúť aj na užitočné rady či istú formu záruky.

    Zdroj: Jana Jarabincová

    Letničky na slnko. Inšpiratívna zmiešaná črepníková výsadba.

    Rozkvitnuté nádoby

    Pri výbere letničiek sa zamerajte aj na správnu voľbu nádoby. Na trhu je ich naozaj veľké množstvo. Umiestnite ju na parapet, na balkón či terasu, k vchodovým dverám alebo k posedeniu? Budú črepníky jemne zdobiť altánok či budú výrazným akcentom? Máte možnosť polievať ich pravidelne (v lete každý deň) alebo si zjednodušíte starostlivosť samozavlažovacími nádobami? Ponecháte ich vonku len počas vegetačnej sezóny alebo na jeseň výsadbu obmeníte a črepníky budú vonku aj počas zimných mesiacov? V tom prípade určite kúpte mrazuvzdorné.
    Pozornosť venujte aj výberu kvalitného substrátu pre ten-ktorý druh. Nezabudnite ani na hnojivo, či už v tekutej forme, alebo pri výsadbe zapracujete do substrátu to, s postupným uvoľňovaním živín. Zvlášť si naštudujte pestovateľské nároky, ak chcete kombinovať letničky spolu s trvalkami alebo ak budú letničky tvoriť podsadbu väčšieho kra či stromu. Pri nádobách nezabudnite na odtokový otvor a drenážnu vrstvu.

    Zdroj: shutterstock

    Atraktivitu zeleninových hriadok zvyšujú aj niektoré kvitnúce okrasné rastliny, najmä letničky, ako sú aksamietnice, kapucínky či nechtík.

    Aj do záhonov

    Letničky rozhodne nepatria len do nádob. Veď predsa aj nechtík, aksamietnica, cínia, astra a mnohé iné rastliny patria medzi letničky a darí sa im vo voľnej pôde. Či už sa rozhodnete pre doplnenie zatiaľ prázdnych miest v záhonoch priesadami, alebo si vytvoríte v záhrade záhon pre priamy výsev letničiek, neoľutujete. Na trhu si môžete zakúpiť aj hotové zmesi osív letničiek vhodných napríklad na rez, na sušenie, pre opeľovače. Nechajte popínavé letničky vyšplhať sa po vašom plote. Na záver sezóny nezabudnite pozberať semená na ďalšiu sezónu.

    Zdroj: Shutterstock

    Okrem práce záhrada samozrejme slúži v prvom rade na oddych, tak si ju naplno vychutnajte.

    Nepodceňte kontrolu

    Venujte sa však nielen letničkám a ich vysádzaniu do nádob. Ešte stále je vhodné obdobie na doplnenie záhonov drevinami či trvalkami. V prvej polovici mesiaca môžete zakladať trávnik. Odstraňujte odkvitnuté kvety jarných cibuľovín, listy nechajte zatiahnuť. Kry kvitnúce na jar môžete zrezať (napríklad zlatovku). Pravidelne odstraňujte burinu. Nezabúdajte ani na zalievanie, najmä ak ste pri realizácii záhrady nenainštalovali automatickú závlahu. Kontrolujte mladé stromčeky a ich priviazanie k oporným kolom. Okolie stromčekov vysadených v trávniku udržujte bez porastu a pôdu kyprite.

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.