Čo robí záhradkár začiatočník v OKTÓBRI? Na toto si nájdite čas!
1. 10. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
Farby kvetov v záhonoch postupne nahrádza pestré lístie. Pokiaľ dávate prednosť práve listnatým stromom a krom, teplé a hrejivé odtiene zdobia nielen prírodu, ale aj vaše záhrady.
Zdroj: pinterest/Baška
Zdroj: Jana Jarabincová
Zdroj: pinterest/thefullbouquetblog.com
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Hoci jeseň, často sychravá a chladná, vás bude lákať schovať sa pod teplú deku s čajom a niečím dobrým na čítanie, využite všetky priaznivé dni na posledné práce v záhrade. A to, že sú posledné, vôbec neznamená, že by boli menej dôležité.
Zdroj: Shutterstock
Ešte stále je čas na vysádzanie. Či už nové rastliny kúpite, alebo si ich oddelíte zo starších trsov, do zimy stihnú zakoreniť.
Nové záhony
Jesenné mesiace sú vhodné na delenie trsov trvaliek. V októbri môžete teda smelo v tejto činnosti pokračovať a rozširovať si záhony. Ani teraz však nezabudnite nové záhony dôkladne naplánovať. Použite množstvo druhov zodpovedajúce veľkosti záhona. Neprežeňte to, nechcete predsa doma botanickú zbierku. Vysoké druhy dozadu, stredne vysoké do stredných partií, nízke záhon obrúbia. Trvalky, ktoré zaťahujú (srdcovka) vysaďte k tým, ktoré kvitnú skôr. Kombinujte termíny kvitnutia, farby, textúry a štruktúry trvaliek. Nebojte sa ani tých s okrasnými listami. Doplňte okrasné trávy a v neposlednom rade cibuľoviny.
Zdroj: Shutterstock
Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ patrí medzi najdlhšie kvitnúce trvalky a záhony rozžiari aj na jeseň. Vynikne najmä v spoločnosti okrasných tráv, ako je smlz ostrokvetý ‘Waldenbuch’ (Calamagrostis x acutiflora).
Neoberte sa o krásu
Mnohí záhradkári sa s cieľom uľahčiť si prácu na jar rozhodnú už na jeseň ostrihať suché časti trvaliek. Týmto spôsobom vyčistia svoje záhony a zároveň zamedzia nekontrolovateľnému rozrastaniu druhov, ktoré sa ľahko množia samovýsevom, ako je napríklad echinacea, kocúrnik, šalvia či orlíček. Pri tomto postupe je však dôležité dbať na ochranu koreňového systému trvaliek pred zimnými mrazmi. Na ostrihané trsy preto použite opadané lístie či čečinu alebo jednoducho nechajte odstrihnuté časti trvaliek, ktoré nie sú napadnuté žiadnou chorobou alebo škodcami, ležať priamo na záhone.
Zdroj: shutterstock.com
Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) dlho kvitne a po odkvitnutí zdobí záhony aj v zime.
Prirodzenejšou metódou je strihanie odkvitnutých trvaliek až v predjarnom období. Týmto spôsobom sa uvoľní cesta pre nové výhonky vyrastajúce z koreňov. Podzemné časti trvaliek sú tak chránené počas celej zimy a nemusíte používať špeciálnu ochranu proti mrazu s výnimkou niekoľkých citlivých druhov. Odkvitnuté kvety zároveň poskytujú vtákom zdroj potravy vo forme semien a prázdne stonky sa stávajú útočiskom pre hmyz. Ďalšou nezastupiteľnou výhodou jarného strihania je to, že záhony nezostanú dlho prázdne a dokonca aj počas zimy ponúknu pekné pohľady.
Zdroj: Michal Sedláček
Okolo spodnej časti kmienka nasypte vrstvu pilín alebo nakopcujte zeminu ako pri kríčkových ružiach. Vo vyšších a chladnejších polohách môžete kmienky stromčekových ruží obaliť jutovinou alebo čečinou.
Kráľovné kvetov pod perinu
Kríkové ruže skráťte približne o tretinu, odstráňte všetky suché alebo napadnuté časti, prihrňte pôdou alebo prikryte okolie koreňov čečinou. Stromčekovým chráňte korunku zabalením do jutového alebo papierového vreca. Môžete použiť aj bielu netkanú textíliu. Pred samotným obaľovaním odstráňte listy. V žiadnom prípade nebaľte do nepriedušnej fólie! Popínavým len odstráňte odkvitnuté kvety a výhonky pripevnite k opore. Hlavný rez ruží sa vykonáva až na jar.
Zdroj: Michal Sedláček
Korunky prikryte papierovým alebo jutovým vrecom, obaľte záhradnou tkaninou alebo čečinou. Nezabudnite na prikrytie miesta očkovania, čo sa nachádza tesne pod korunkou. Materiál, ktorým zakryjete korunky, pevne priviažte, aby vydržal celú zimu.
Zdroj: Michal Sedláček
Ruže je nutné zazimovať ešte pred príchodom prvých silnejších mrazov. Počas zimy kontrolujte hlavne ruže, ktoré ste vysadili na jeseň.
Zdroj: Shutterstock
Kvetinová lúka
Vysejte lúku
Október je ideálny mesiac na vysievanie pestrofarebnej lúky. Tá sa v posledných rokoch stala trendom a znakom trvalo udržateľných záhrad. Úspešne nahrádza trávnik, hodí sa do vidieckej i modernej záhrady. Okrem toho, že je pastvou pre opeľovače a úkrytom pre drobný hmyz, je obľúbená aj pre svoju nenáročnosť. Nemusíte ju totiž pravidelne kosiť, polievať a dokonca v žiadnom prípade nehnojte. Na trhu sú dostupné viaceré zmesi osív určené pre rôzne stanovištia. Postup práce sa nelíši od zakladania trávnika. Čiže najprv pôdu zbavte burín, spracujte, vyrovnajte a lúku vysejte. Hrabľami osivo jemne zapracujte, povalcujte a zalejte. Jesenné počasie sa o následné zavlažovanie postará. Osivo lúčnych kvetov v žiadnom prípade nedosievajte do existujúceho trávnika. Semená v konkurenčnom a zapojenom prostredí tráv nemajú šancu na vyklíčenie a rast.