Reklama

Čo robiť v MÁJI, aby vám úrodu ovocia nepožrali škodcovia skôr, než dozreje?

Ako zavárať čerešne

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ján Tancik

Odborník na ochranu rastlín

V máji si aj ovocné stromy vyžadujú vašu pozornosť. Čo všetko vás čaká?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Ako na egreše bez múčnatky? Držte sa overených rád!

    Egreše a ríbezle

    Červeno sfarbené pľuzgiere na listoch egrešov, ale aj ríbezlí sú príznakom výskytu vošiek. Voška egrešová prezimuje v štádiu vajíčok na primárnych hostiteľoch (egreše, ríbezle). Nymfy sa liahnu od konca marca. Od polovice mája až do konca júla škodca tvorí na koncoch letorastov husté kolónie. Okrídlené samičky sa najviac vyskytujú v júli, keď preletujú na sekundárneho hostiteľa – kalinu. V jeseni sa vracajú na ríbezle a egreše.

    Ochrana: Je dôležité odstraňovanie zvyškov po reze krov. Proti prezimujúcim vajíčkam sa v predjarnom období robí postrek olejnatými prípravkami. Po vyliahnutí lariev, ale ešte skôr, ako sa na listoch vytvoria pľuzgiere, použite povolené aficídy (prípravky proti voškám). V organickej produkcii sa využívajú insekticídy na báze azadirachtínu (Neem Azal T/S). Proti voškám môžete použiť aj extrakt z pŕhľavy – prípravok BiocaURTICA (koncentrácia 0,4 až 0,5 % + 0,1 % BorOil).

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TEASER: Viete, ako predchádzať praskaniu čerešní?

      Čerešne a višne

      Takzvanú červivosť čerešní spôsobuje mucha vrtivka če- rešňová (Rhagoletis cerasi). Prezimuje v štádiu kukly v pôde. Imága sa liahnu v máji a júni. Samičky kladú vajíčka do plodov, v ktorých sa vyvíjajú larvy. Škodca viac napáda stredne skoré a neskoré odrody čerešní, no trúfne si aj na menej kyslé višne.

      Ochrana: Jednotlivé stromy sa dajú úspešne ochrániť použitím sférických žltých lepových dosiek. Na každý meter výšky treba umiestniť dve. Prvé ošetrenie proti imágam sa robí v čase zvýšeného náletu múch na žlté lepové dosky (keď sa chytí 1,5 muchy na 1 lapač za deň). Z chemických insekticídov sú autorizované prípravky zo skupiny pirethroidov, na báze deltametrinu (Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50) a prípravok EXIREL na báze aktívnej látky cyantraniliprole. Z biologických sa odporúča mikrobiálny prípravok NovaFermOrion 2 %. Pre lepší účinok pridajte aj prípravok obsahujúci pomarančový olej (BorOil).

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.