Čo robiť so STARÝMI ovocnými stromami? Takto ich zrežte a prinesú úrodu, radí Eduard JAKUBEK
25. 9. 2024, 16:00

Zdroj: shutterstock
Starnutie ovocných stromov sa prejavuje malými prírastkami, odumieraním konárov a vyrastaním vlkov pod miestom štepenia. Týmito prejavmi vám dávajú stromy najavo, že potrebujú pomôcť.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ak prídete do starších záhrad, niekoľko desaťročí neošetrovaných, uvidíte koruny stromov väčšinou bez prírastkov, ktoré sú namiesto rastu ukončené kvetným púčikom. Objavíte množstvo zoslabnutého bočného obrastu a pozasychaných konárov. Do korún sa nedostáva slnko a na podpníkovej časti a z koreňov vyrastajú plánkové vlky, ktoré ľahko rozoznáte od ušľachtilých vlkov tým, že plánkové majú pichľavé špicaté tŕne, na ktorých by ste dopestovali len drobné plody. Tieto koruny je potrebné čím skôr hlboko zmladiť. Zmladzovací rez vyvolá rast nových vlkov a prírastkov, čím predĺžite životnosť stromu.
V akom veku začínajú stromy starnúť?
Dlhoročnosť pestovania stromov ovplyvňuje podpník, na ktorom sú odrody naštepené. Ak stromčeky máte navrúbľované na plánkových podpníkoch, ktoré vyrástli z jadierka alebo kôstky, tieto stromy sa v plnej rodivosti dožívajú 80 až 100 a viac rokov, podľa toho, ako sa o ne dokážete počas života postarať. Odrody naočkované na vegetatívne podpníky, ktoré ste získali nakopcovaním z bylinnej alebo drevnatej časti, sa dožívajú podľa typu a sily rastovej fázy 20 až 40 rokov a opäť sú ovplyvňované starostlivosťou pestovateľa. Ak sú napríklad stromčekové ríbezle a egreše naštepené na meruzalke zlatej a nedokážete im dopestovať nové, jednoročné výhonky, ich starnutie je veľmi rýchle a dožívajú sa veku od 10 do 20 rokov.
Zdroj: shutterstock
Po reze hrubých konárov nenechávajte na strome kýpte, vešiaky dlhé 20 až 30 cm, ale režte tesne pri ďalších rozvetveniach na konárový krúžok. Ponechané kýpte zaschnú, udržia sa v nich choroby a rezné plochy nevytvoria kalus.
V ktorom termíne sa môžu ovocné stromy zmladzovať?
Môžete ich zmladiť hneď po zbere úrody alebo na jar tak, aby ste ich opäť naštartovali v raste, čo sa hneď v danom roku prejaví už počas vegetácie v tvorbe nových letorastov a vlkov, z ktorých si postupne dopestujete nové kvalitné rodivé drevo. Pri odstraňovaní hrubých kostrových konárov musíte byť opatrní, pretože krehké prestarnuté drevo často praská a nedokáže udržať opreté rebríky, na ktorých stojíte. Rebrík je potrebné vždy opierať tak, aby ste mali istotu, že vás vo výške udrží. Hrubé konáre režte na dvakrát alebo aj viackrát, aby sa po reze kôra neodtrhla pod miestom rezu a nevytvárali sa poškodené kýpte.
Zdroj: shutterstock
Zmladzovacie rezy sa používajú, keď stromy nevytvárajú dostatočne dlhé prírastky, prestávajú rásť, vnútri v korunách presychajú konáre a sú prehustené krehkým plodonosným obrastom.
Nové výsadby
Ktorých chýb sa treba pri zmladzovacom reze vyvarovať?
Niekedy ľudia režú len veľmi málo, hrajú sa v korune stromov so suchými konármi, odstraňujú krížiace, ale neurobia hlbší rez. To znamená, z vrcholov stromov je potrebné odrezať zo všetkých strán kolmo rastúce konáre na niektoré bočné, ktoré rastú do strán. Väčšinou je potrebné odstrániť najmenej jednu tretinu a viac takto rastúcich hrubých konárov a až potom sa venovať kozmetickým úpravám. Aj tie sú pre strom veľmi potrebné, keď chcete mať vzdušnú korunu, do ktorej sa dostanú slnečné lúče. Ak postupujete pri reze opačne, požadovaný efekt nedosiahnete. Po reze je dôležité udržať korunu nielen zníženú, ale dodržať aj jej rovnomerne rozložený tvar.
Zdroj: shutterstock
Zmladzovacie rezy hrubších konárov dokážete urobiť len kvalitnou otáčavou záhradníckou pílkou, kde sa dá otáčavý list nastaviť do konárových rozvetvení pod uhlom, aký potrebujete.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ako postupovať po zmladení starých stromov?
Po hlbokom zrezaní začnú od mája do konca roku vytvárať na hrubých vyholených konároch vlky, ktoré vyrastajú zo spiacich púčikov. Tie predstavujú najcennejšie ročné prírastky a po dvoch rokoch začínajú rodiť. Majú nový mladý plodonosný obrast, vďaka ktorému strom začne opäť prinášať kvalitné ovocie. Vlky na konároch ponechávajte od seba vo vzdialenosti 20 až 25 cm, nadbytočné zavčasu odstraňujte úplne pri základe konárov. Ponechané vlky v júni o polovicu alebo jednu tretinu skráťte, tým získate potrebné rozvetvenie a zaplníte prázdne miesta na strome. Po skrátení ich už v ďalších rokoch neskracujte, len udržujte presvetľovaním. Rovnako hlboko zmladené stromy v ďalších rokoch pravidelne presvetľujte a upravujte.
Zdroj: shutterstock
Ak chcete zachovať staršie kvalitné krajové odrody aj pre ďalšie generácie, je potrebné ich naštepiť do mladých podpníkov. Vrúble odoberajte vždy v zimných mesiacoch (november až december), ešte pred príchodom mrazov.
Ako ďalej presvetľovať hlboko zmladené stromy?
Po znížení výšky stromu sa snažte zmladzovať ponechané staršie konáre v nižšej fáze koruny. Spodné rastúce konáre majú vplyvom nedostatku svetla veľmi krehký, často machmi a lišajníkmi napadnutý bočný obrast. Ten opatrným rezom odstraňujte na vhodné rastúce plodonosné drevo, ktoré je životaschopné. Touto pravidelnou údržbou súčasne vytvárate nové prírastky, ktoré vytvoria nové rodiace drevo. Za tri až štyri roky takto dokážete zmeniť prestarnutý strom, obnoviť rast a rodivosť a súčasne predĺžiť jeho životnosť. Pri zmladzovaní musíte vždy myslieť na to, že môžete rezať len toľko konárov, aby ste mali na strome dostatok listovej plochy, ktorá zabezpečí fotosyntézu. To znamená, že listy na ovocnom strome dodávajú koreňom potrebné asimiláty, bez ktorých nemôžu rásť, a preto postupne odumierajú, nedokážu v pôde prijímať rozpustené živiny a rýchlo odumierajú.
Zdroj: shutterstock
Keď naštepená časť zmohutnie, čo trvá približne štyri až päť rokov, potom môžete aj ostatné ponechané vlky postupne preštepiť alebo úplne odstrániť. Ak je podpník životaschopný, vždy sa oplatí staré stromy takto zachrániť.
Ak koruna odumrie, smie sa do časti podpníka vrúbľovať?
Ak ušľachtilá naštepená odroda odumrie a pod miestom vrúbľovania vo výške 100 až 200 cm na hrubom podpníku máte množstvo plánkových vlkov s priemerom 1 až 15 cm, môžete do nich naštepiť novú odrodu, z ktorej vytvoríte novú korunu a životnosť stromu opäť predĺžite. Takéto stromy sa v záhradách vyskytujú veľmi často a do vyrastených vlkov môžete na jar vrúbľovať. Vlky je potrebné najprv upraviť. Prehustené prerieďte a na štepenie použite len dva až tri najlepšie vyrastajúce vlky. Súčasne niekoľko hrubých vlkov (tri až štyri) ponechajte, aby cez listovú plochu zabezpečovali koreňovému systému potrebné asimiláty. Ak sa nám vrúble príjmu, prvé tri roky na nich uplatňujeme výchovný rez, to znamená, skracujeme ich vo výške naštepenej časti, ako keď upravujeme mladé novovysadené stromčeky, čiže vytvárame im novú korunku.
Zdroj: shutterstock
Ak po hlbokom zmladzovacom reze stromy nevytvoria nové prírastky a vlky, drevo vysychá, až potom je potrebné pristúpiť k postupnému odstráneniu celého stromu.
Zdroj: shutterstock
Ako ochrániť bútľavé stromy?
Na starých kmeňoch a konároch často vidieť hlboké diery, stržňová časť chýba a ďatle a iné vtáctvo má v nich urobené hniezda. Do týchto otvorov často padá dážď, sneh a poškodená časť prehníva. Diery sa ľudia často snažia zaplniť betónom, zeminou, penou či inými materiálmi. Otvor je však potrebné v prvom rade zakryť, napríklad jednoduchou drevenou strieškou tak, aby sa do nej nedostávala zrážková voda. Pre kmene a kostrové konáre je najdôležitejšie, aby mali po obvode nepoškodenú pokožku a pletivá, cez ktoré prechádzajú potrebné živiny z pôdy do koruny stromov a opačne. Nová listová plocha opäť oživí starý strom a dokáže prinášať kvalitné ovocie.