Leto, teplo, prázdniny, grilovačky, bazén a chutné limonády. Pre záhradkára je však júl aj synonymom závlahy, odburiňovania, zberu a spracovania úrody. Doprajte si oddych, no nezabudnite ani na tieto povinnosti!
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Super tipy, ako vďaka dažďovej vode ušetriť na záhrade stovky eur Zdroj: Redakcia Záhradkár
Ako zalievať v lete?
V posledných rokoch, často hlavne v horúcich letných dňoch, badáme nedostatok pitnej vody. V takomto alarmujúcom období je dokonca zakázané napúšťať si ňou bazény či polievať iné ako úžitkové rastliny. Preto nečakajte na stav núdze a pripravte sa. Pod odkvapy umiestnite sudy na dažďovú vodu. Je pre rastliny najvhodnejšia. Postačí na to akákoľvek nádoba, prípadne sústava nádob, do ktorej potečie voda priamo z odkvapu. Musí byť zakrytá, nesmú sa do nej dostať nečistoty. Dažďovú vodu môžete zberať i priamo do jazierka. Do záhonov, zeleninových hriadok či dokonca do črepníkov umiestnite nádoby určené na samozavlažovanie – takzvané olly. Inšpirácie, rady a tipy, ako efektne hospodáriť s vodou, nájdete v júlovom vydaní časopisu Záhradkár na stranách 68 až 78.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Ako na dokonalú papriku? Stačí spraviť tieto 3 veci!
Dôležitá nástielka
Pôda by nikdy nemala byť holá. Vtedy totiž priamo podlieha veternej a vodnej erózii, je vystavená prudkému slnku. Navyše na takejto ploche veľmi rýchlo a vo veľkej miere klíčia semená burín. Priestory medzi jednotlivými rastlinami preto nastielajte vhodnými a dostupnými materiálmi, čím zadržíte v pôde vlhkosť a eliminujete rast burín. Slama, podrvené konáre z jarného rezu drevín, pokosená preschnutá tráva v tenkej vrstve, kôra či v niektorých prípadoch aj minerálna nástielka (štrk, kameň v rôznych frakciách). Všetky tieto materiály vám urobia veľkú službu.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
5 dôvodov PREČO JESŤ JAHODY: Okrem iného, SCHUDNETE! Zdroj: NMH
Zber sladkých plodov
Prvá úroda vám pošteklí chuťové poháriky. Šťavnaté rajčiaky, chrumkavá paprika, červenajúce sa čerešne, svieže ríbezle, marhule, skoré jablká, hrušky a mnohé iné postupne oberajte a spracúvajte. Ovocie do koláčov, džemov, zeleninu na raňajky, do šalátu… Čo nezjete čerstvé, mrazte, sušte, sterilizujte. V zime si pripomeniete chuť leta. Zberajte bylinky a pripravte sa tak na jesenné a zimné obdobie. Začnite si chystať rastliny z poplazov na vysadenie nového alebo rozšírenie pôvodného jahodoviska.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Najlepšie tipy k poriadnej úrode rajčiakov? Skúste toto!
Zbavte sa buriny
Hoci sa môže zdať, že všetky rastliny počas leta akosi zastavili rast, burina je vytrvalá. Nezanedbajte jej odstraňovanie, ideálne ešte pred kvitnutím, aby ste zabránili vytvoreniu semien. Takéto rastliny nemusíte hádzať do nádoby určenej na vývoz bioodpadu. Práve tento materiál, ako aj iné biotické súčasti záhrady a rastlinný odpad z kuchyne, je veľmi cennou komoditou. Dôsledným kompostovaním sa ho totiž ľahko zbavíte a navyše získate živinami nabitý substrát na ďalšie pestovanie alebo jarné hnojenie hriadok a záhonov. Veľkou výhodou je, že viete, z čoho sa kompost skladá.
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Remaining Time -0:00
Loaded: 0%
Chapters
descriptions off, selected
captions and subtitles off, selected
This is a modal window.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Myslite na zvieratá
V odľahlejšej časti záhrady, ktorú príliš často nenavštevujete, vytvorte miesto pre úkryt drobných živočíchov, ako sú ježe, jašterice. Ponechajte tu staré konáre, peň stromu, kamene. Ježovi postačí „zabudnutá“ hromada konárov, otvorený kompostér či prevrátená debnička na ovocie s dostatočne veľkým otvorom. Nezabudnite niekde v záhrade (najlepšie na tienisté miesto chránené pred domácimi miláčikmi) umiestniť napájadlo, ktoré uľahčí prístup k vode nielen vtákom, ale aj smädnému hmyzu.
Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.