Ak ste pri zakladaní zvýšeného záhona postupovali podľa zásad a na naplnenie obsahu použili organický materiál na základe frakcie, môžete sa smelo pustiť do výsadby, ktorá ma však svoje obmedzenia.

Množstvo organickej hmoty je vďačným pútačom pre dážďovky, ktoré prevzdušňujú pôdu. Dariť sa tu bude väčšine druhov, pričom ich môžete sadiť aj hustejšie.

Pri zvýšených záhonoch platia rovnaké pravidlá ako pri klasickom pestovaní na hriadke. Týka sa to najmä osevného postupu. Prvý rok po založení je záhon doslova nabitý organickou hmotou a dusíkom, preto je nanajvýš vhodné začať s pestovaním druhov I. trate, čiže zeleniny náročnej na živiny. Zaraďujú sa sem hlúboviny (kapusta, kel, karfiol, kaleráb), plodová zelenina (uhorky, rajčiaky, paprika), ale i zeler a skoré zemiaky. Veľa živín obľubujú aj tekvice, melón, cuketa, kukurica. V druhom roku môžete pokračovať v pestovaní zeleniny II. trate, čiže mrkvy, petržlenu, cvikle či cibuľky a v treťom roku vysadiť strukoviny.
Pestovanie zeleniny v troch jednotlivých zvýšených záhonoch je samozrejme ideálne a veľmi praktické, ktoré zvládnu aj úplní záhradkári začiatočníci. Bude stačiť, ak každoročne zahnojíte iba jeden záhon a na základe ich striedania vysadíte vhodné plodiny podľa osevných tratí. Kľúčom k úspechu je aj využitie zákonov polykultúry a alopatie, čiže zmiešanej výsadby.