Reklama

Čo skrýva biela vata na konároch? Keď tohto škodcu rozpučíte prstami, zafarbia sa vám

Typická kolónia vlnačky krvavej chránená voskovými vláknami.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Dlhé biele voskové vlákna prekrývajú kolónie vošky vlnačky krvavej, aby ich chránili pred prirodzenými nepriateľmi, ale aj insekticídnymi postrekmi, a tak komplikovali ochranu stromov proti tomuto nepríjemnému škodcovi.

Keď bezkrídlu samičku vlnačky krvavej (Eriosoma lanigera), s telom pokrytým voskovými vláknami podobnými vate rozpučíte medzi prstami, zafarbia sa vám červenou hmotou, ktorú veľmi ťažko vyčistíte, ak sa dostane na oblečenie.

Zdroj: Juraj Matlák

Vlnačka krvavá škodí cicaním rastlinných štiav a spôsobuje tak vznik nádorov. Po prasknutí sú tak zdrojom pre vstup patogénov.

Mladé larvy vlnačky voskovými vláknami nedisponujú. Prezimujú na koreňoch a kmeňoch jabloní, na jar migrujú do koruny a cicajú na konároch. Nymfy sa menia na dospelé neokrídlené samičky, ktoré rodia živé larvy v počte 100 až 150. Kolónie vošiek sa tak tvoria veľmi rýchlo, najmä na mladých konárikoch v blízkosti púčikov.

Najvyšší výskyt škodcu možno zaznamenať v máji a júni, potom sa jeho početnosť znižuje, ale v septembri znovu stúpa. V júni sa objavujú okrídlené formy samičiek, ktoré prelietavajú na susedné stromy. Škodca môžeme mať počas roka 10 až 15 generácií.

—  

Obľubuje konáre, nie listy

Vlnačka krvavá neškodí na listoch, ale vyciciava rastlinné šťavy z konárov, čím spôsobuje tvorbu kambiálnych nádorov. Konáre sa na napadnutých miestach deformujú, tvoriace sa nádory praskajú, čím vznikajú vstupné brány pre mnohé patogény. Silno napadnuté stromy zaostávajú v raste, môžu odumrieť, pričom ohrozené sú najmä mladé stromy.

Zdroj: profimedia.sk

Vlnačka krvavá

Dôležitá je podpora prirodzených nepriateľov: Ako na to? 

1. Priamu ochranu stromov vykonávať len v naozaj nevyhnutných prípadoch, keď hrozí znečistenie plodov medovicou, ktorú vošky vylučujú.

2. Postreky robiť insekticídmi netoxickými pre prirodzených nepriateľov.

3. V sadoch podporovať podmienky na prežitie prirodzených nepriateľov, napríklad ponechaním vegetácie alebo vysievaním kvitnúcich rastlín produkujúcich peľ a nektár ako zdroje potravy užitočného hmyzu.

4. Sledovať vývoj a migrácie prirodzených nepriateľov a naučiť sa správne naplánovať ich uplatnenie v regulácii vošiek. 

Nepriatelia vlnačky krvavej

Z najznámejších prirodzených nepriateľov, ktorí sú schopní udržať populáciu vlnačky krvavej pod hladinou škodlivosti, majú na jar najväčší význam ucholaky, rôzne druhy lienok, larvy pestríc, imága a nymfy dravých bzdôch. V lete je užitočný parazitoid Aphelinus mali. Do Európy bol dovezený v 20. rokoch minulého storočia. Najviac sa prirodzene vyskytuje v sadoch, kde sa nepoužívajú insekticídy.

Preventívne opatrenia

Znížiť riziko napadnutia jabloní vlnačkou krvavou môžete výberom správnej odrody a podpníka. Veľmi citlivé na výskyt škodcu sú napríklad bujne rastúce odrody ako ‘Jonagold’, ‘Idared’ či ‘Melrose’, z podpníkov sa preň ako atraktívne ukázali A2, M111, M106 a M9. Rovnako dôležité je vhodné stanovište, správny výsadbový spon a zníženie poškodení stromov počas ošetrovania. Väčší výskyt škodcu bol pozorovaný v sadoch so silno orezanými stromami. Veľký význam má aj ošetrovanie rán po reze či úplné odrezanie a spálenie napadnutých konárov.

Zdroj: profimedia.sk

Na neošetrených ranách po reze stromov sa často vyskytujú kolónie vlnačky krvavej, preto rany treba ošetriť prípravkami na ošetrenie rán (balzam,vosk).

Chemická ochrana 

Proti škodcovi sú účinné predjarné postreky, povolené sú aj pred kvitnutím. V lete sa zásahy robia pri výskyte viac ako 10 kolónii na 100 letorastoch. V ochrane proti vlnačke krvavej sa používajú rovnaké prípravky ako proti iným voškám. Postrek treba urobiť pod vyšším tlakom a s väčším množstvom vody, aby prenikol pod voskovú ochrannú vrstvu škodcu.

Ekoprístup 

Najskôr sa odporúča použitie prípravku s obsahom mazľavého draselného mydla, ktoré pomáha pri zmytí voskových vlákien. Aplikuje sa pri vyššom tlaku a s väčším množstvom vody (50 až 60 ml prípravku na 10 l vody). Po obschnutí, najviac do 24 hodín treba použiť niektorý z biologických prípravkov proti voškám.    

Vyberáme pre vás niečo PLUS