Čo zberať v januári? Prinášame vám vzácne rady priamo od bylinkárky
8. 1. 2024, 8:00 (aktualizované: 17. 1. 2025, 11:58)

Zdroj: Shutterstock
Nový rok začnite úplne jednoducho. Prechádzkou, na ktorej si nazberáte šípky alebo kôru z brezy.
Nech je to akokoľvek s vašimi predsavzatiami na rok 2024, jedno je isté. Nič nepokazíte, ak začnete viac chodiť do prírody a spoznávať bylinky. Popritom môžete vďaka chôdzi aj schudnúť, výrobou vlastných čajov a prírodných produktov ušetriť, pobytom na čerstvom vzduchu nadobudnúť viac energie, posilniť si imunitu a zdravie. Navyše je to aktivita, ktorú vždy môžete robiť so svojím dieťaťom, partnerom, kamarátkou alebo štvornohým miláčikom.
„Odmalička som sa v prírode cítila lepšie a rozoznávala som veľké množstvo liečivých bylín a rastlín. Spolu s Jankou Strmeňovou okrem výletov do prírody robíme workshopy zamerané na výrobu prírodných produktov (ktoré aj vyrábame), píšeme e-knihy (nielen) pre mamy o zaujímavých bylinkových témach. Stali sa z nás Fytomamy.“
Zber šípok
Je pomerne jednoduchý a v našich končinách zaužívaný. Hoci nie je pravda, že v nich prvé mrazy zvyšujú obsah vitamínu C, aj zmrznuté šípky vynikajúco poslúžia. Pokojne ich môžete len tak ohrýzať. Pozor, jadierka s chĺpkami nekonzumujte! Sú vhodné nielen na prípravu čaju, ale aj džemu, kompótu, sirupu, vína či oleja na telo, tvár, vlasy.
Zdroj: Facebook.com/fytomama
Bylinkárka JUDr. Monika ŠTESKOVÁ, zakladateľka projektu FYTOMAMA
Snehobiela kôra
Breza a jej kôra sú v našej krajine veľmi nedocenené. Pre alergikov sú doslova postrachom. V ľudovom liečiteľstve sa však breza bežne používa už niekoľko storočí. Patrí medzi známe symboly mladosti a jari. Hovorí sa, že má zvýšený bioenergetický účinok. Pri zbere kôry buďte opatrní a citliví, odtrhnite len vonkajšiu časť pre svoju spotrebu.
Obsahuje účinnú bioaktívnu látku betulín, ktorý podporuje obranyschopnosť organizmu pri vírusových a bakteriálnych infekciách. Rovnako posilňuje pečeň a pokožku v ich prirodzenej funkcii. Okrem čaju z nej môžete pripraviť prášok na rany – kôru jednoducho pomeľte. Slúži aj ako účinné antipyretikum – zmierňuje horúčku. Na čajový výluh môžete použiť aj tenké halúzky.