Najviac chutí bez semien! Vysaďte si niektorú z TOP 5 odrôd stolového viniča
12. 3. 2021, 13:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:55)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Ak si v lete radi pochutíte na chutnom a šťavnatom hrozne, inšpirujte sa výberom odborníka a vysaďte niektorú z nasledovných odrôd výnimočného stolového viniča. Neoľutujete!
Výsadba viniča v záhrade pri stene domu, pri plote alebo pergole nie je až taká zložitá. Ak sa však chcete tešiť zo zdravo rastúcich krov a sladkého hrozna, musíte dodržať niekoľko hlavných zásad. Myslite na to, že na danom mieste budú rastliny pri dobrých podmienkach rásť pokojne aj 25 či 30 rokov.
Správny termín výsadby
Ideálny spon
Ak chcete vinič pestovať na spôsob vinohradu, volte spon 1,3 x 1,7 m. Pri výsadbe k múru, plotu, pergole alebo k chodníku by mala byť vzdialenosť medzi krami 0,8 až 1 m a od prekážky aspoň 0,8 m, aby ste k nim mali pri ošetrovaní pohodlný prístup zo všetkých strán.
Zdroj: profimedia.sk
Úprava sadenice
Záhradníckymi nožnicami odstráňte bočné korienky a ostatné skráťte na 8 až 10 cm. Sadenice namočte aspoň na 12 hodín do vody a otužujte ich. Ak nie sú zavoskované, skráťte ich na dva dobre viditeľné púčiky.
Zdroj: Profimedia.sk
VINIČOVÉ SADENICE: Vysádzajte mierne šikmo, aby bolo miesto štepenia 3 cm nad pôdou.
Správne vysádzanie
Saďte do primerane veľkých jám k veľkosti sadeníc. Vyhĺbte ich tesne pred vysádzaním, aby pôda nevyschla. Na dno dajte vrstvu kompostu alebo záhradníckeho substrátu. Sadenice umiestňujte zvislo alebo mierne šikmo tak, aby bolo miesto štepenia 3 až 5 cm nad povrchom pôdy. Korene dôkladne rozložte a zasypte zeminou. Sadenicu potom mierne povytiahnite, pôdu okolo ušliapte, aby ste zabezpečili, že dôkladne obklopí korene. Nezabudnite na závlahu.

‘Dubovskij rozovyj’
Nový kríženec pôvodom z Ukrajiny. Spĺňa všetko, čo sa od modernej stolovej odrody očakáva. Veľkosť, vzhľad aj chuť sú mimoriadne. Bobule majú unikátny tvar aj farbu. Farba je v závislosti od ročníka, veľkosti úrody a počasia žltoružová, ružovofialová až žiarivočervená. Veľkosť bobúľ aj strapcov je extrémna. Odroda patrí k moderným stolovým odrodám s veľkosťou bobúľ 20 g a viac. Dĺžka jednotlivých bobúľ presahuje hranicu 5 cm. Pri tejto veľkosti je pozoruhodná aj výborná harmonická chuť a chrumkavá konzistencia. Strapce sú riedke a veľmi dlhé. Bobule nepraskajú alebo len pri naozaj výnimočne zlých podmienkach. Rodí na dlhom dreve. Hrozno dozrieva v polovici augusta. Odolnosť proti chorobám je stredná.
Zdroj: Jozef Teplan
Odroda stolového viniča ‘Dubovskij rozovyj’
‘Heliodor kišmiš’
Veľmi skorá bezsemenná odroda ukrajinského pôvodu. Hrozno dozrieva medzi prvými už koncom júla. Hlavné „naj“ tejto odrody je neuveriteľne vysoká úrodnosť. Úrodné sú už prvé očká, preto sa dá úspešne pestovať aj pri krátkom reze. Strapce sú obrovské (až do 5 kg). Na jednom letoraste sú bežne až tri súkvetia. Na dosiahnutie dobrej kvality hrozna treba robiť prebierku. Na jeden rodivý letorast nechajte po odkvitnutí jeden strapec. Pre rovnomernejšie dozrievanie odporúčame nechať len jeho polovicu, prípadne tretinu. Bobule bývajú často rôznych veľkostí – menšie do 6-8 g sú úplne bez semien. Najväčšie (15 g) majú vyvinuté duté semená. Chuť je jemne muškátová, farba až jantárovožltá. Rast krov je extrémne silný, odolnosť proti chorobám stredná.
Zdroj: Jozef Teplan
Odroda Heliodor kišmiš
‘Helloween kišmiš’
Bezsemenná odroda z Ukrajiny. Jej pôvod je v Kalifornii, kde ju vyšľachtili v roku 2002 a v roku 2011 bola získaná prvá komerčná úroda. Je to teda úplná novinka. Jej výnimočnosť je jasná na prvý pohľad. Tenké, extrémne dlhé bobule so zašpicateným koncom. V strapci sú rovnomerne rozložené tak, že strapec pripomína ježka. Dužina je chrumkavá a šťavnatá, sladká s nízkym obsahom kyselín. Je úplne bezsemenná. Hrozno u nás dozrieva v auguste. Má veľmi silný a hustý rast, preto vyžaduje dôsledné vylamovanie zálistkov. Úrodnosť je veľmi vysoká. Rodí aj na krátkom dreve. Strapce sú stredne veľké až veľké a pomerne ľahké, preto na letoraste môžete ponechať aj dva. Odolnosť proti chorobám je nízka.
Zdroj: Jozef Teplan
‘Helloween kišmiš’
‘Podarok belarusam’
Úplne nový kríženec pochádzajúci od majstra šľachtiteľa Kalugina z Ukrajiny. Prvú úrodu ukázala iba pred dvomi rokmi, takže ešte nie je dostatok skúseností s jej pestovateľskými vlastnosťami. Zatiaľ sa javí ako perspektívna moderná odroda s veľmi veľkými bobuľami s hmotnosťou 20 g a viac. Majú zaujímavý predĺžený tvar, veľmi hustú chrumkavú dužinu a výbornú harmonickú chuť s vysokým obsahom cukru. Dozrieva veľmi skoro už koncom júla. V bobuli býva iba jedno semienko a v niektorých nie sú žiadne, či je pri takých veľkých bobuliach výnimočné. Opelenie je bezproblémové, praskanie ani hnitie bobúľ zatiaľ nebolo pozorované. Odroda sa javí ako veľmi spoľahlivá, so silným rastom a s dobrou odolnosťou proti chorobám.
Zdroj: Jozef Teplan
‘Podarok belarusam’
‘Žar-ptica’
Ďalšia perspektívna veľkoplodá ukrajinská novinka. Ako už názov napovedá, odroda má výnimočne žiarivú červenú farbu. Vzhľad je naozaj parádny. Strapce sú úhľadné, stredne husté a bobule majú vyrovnanú veľkosť. Chuť je veľmi dobrá, sladká. Konzistencia je mäsito marmeládová, veľmi šťavnatá. Veľkosť bobúľ je 20 g aj viac. Odroda má veľmi vysoký potenciál rodivosti a rodí aj na krátkom dreve. Sila rastu je veľmi vysoká a odolnosť proti chorobám zvýšená. Dozrieva veľmi skoro, priemerne 100 dní od vypučania, čo býva približne začiatkom augusta.
Zdroj: Jozef Teplan
‘Žar-ptica’
