Reklama

Dávajte si pozor na MALINY, JAHODY a ČERNICE. Pozrite, čo ich môže NAPADNÚŤ

Máte v záhrade jahody, maliny alebo černice? Dajte si pozor, aby ste neprišli o úrodu

Zdroj: Canva

Reklama

Na výsadbu tohto drobného ovocia potrebuje naozaj málo priestoru. Väčšina z nich si nevyžaduje žiadnu špeciálnu a mimoriadnu starostlivosť o svoj rast. Úrody sa dočkáme aj bez väčších predchádzajúcich skúseností. Môžeme povedať, že za málo peňazí, veľa muziky. Čo robiť, keď ich niečo napadne?

Zdroj: Canva

Krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus)

Krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus)

Vo výhonkoch malín a černíc prezimuje v podobe lariev buď kovovolesklý modrozelený, alebo bronzovozelený chrobák krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus). Keď sa vyliahne a premení na chrobáka, začne sa objavovať v júni. samičky tohto druhu kladú vajíčka na zelené časti výhonkov. Larvy začnú pomaly, ale isto vyžierať špirálovité chodbičky. Pod takýmto vplyvom výhonok začne praskať a zdurí sa. Neskôr vyschne a odumrie. Keďže tento chrobák v podobe larvy prezimuje, najúčinnejšou radou je, keď tieto výhonky odrežete a spálite. Okrem neho tu máme aj byľomora ostružinového (Lasioptera rubi). Táto larva sa zavŕta do drene výhonkov. Začnú sa pomaly vo vnútri množiť. Preto na jar tieto výhonky odrežte a spáľte. Preto je potrebné sa o kry dôkladne starať, nech máte aj úrodu.

Zdroj: Canva

Malinár plsnatý (Bytutus tomentosus)

Malinár plsnatý (Bytutus tomentosus)

Ďalší škodca, ktorý môže urobiť neplechu v záhrade je roztoč (Phyllocoptes gracilis). Ten sa práveže zamieňa s vírusovou mozaikou malín. Malý roztoč ide na spodnú stranu listov, kde cicia šťavy. Počas zimy spia v púčikoch alebo v puklinách kôry. Ďalší pán na holenie je malinár plsnatý (Bytutus tomentosus), ktorý spôsobuje červivosť plodov malín. Proti tomuto malému stvorenie nie sú zatiaľ žiadne účinné chemické prípravky. Aby sme tomuto všetkému predišli, tak je za potreby sa o kry starať, pravidelne zalievať a dávať dostatok živín.

Zdroj: Canva

Voška malinová (Aphis idaei)

Voška malinová (Aphis idaei)

Voška malinová (Aphis idaei) je rovnaká ako iné druhy vošiek a má za následok to, že deformuje listy a stojí za vznikom hustých zhlukov na konci výhonkov. Chemický postrek je nutný iba v tom prípade, že ker napadla vo veľmi veľkej miere. Odporúčame ho dávať iba dvakrát počas sezóny. Acalitus essigi zapríčiňuje, že černice nerovnomerne dozrievajú. Poškodené časti černíc zostanú po útoku škodcov červené až bordové.

Zdroj: Canva

Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi).

Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi).

Na srdiečkových listoch jahôd parazituje roztočík jahodový (Tarsonemus fragariae). Ten listy deformuje, skučeraví a následne ich zakrpatí. Tu aj škodca prezimuje, preto zasiahnite postrekom hneď ešte počas pučania rastlín a druhýkrát pri tvorbe kvetných púčikov. Postrek by sa mal dostať aj na srdiečkové listy. Na jahodách si rada pochutná aj kvetovka jahodová (Anthonomus rubi). Tá zboku nahryzie stonky púčikov. Tie neskôr uschnú. Ak si myslíte, že škodcovia sú iba na púčikoch a listoch, mýlite sa. Konáre jahôd často napadajú nosánik vajcovitý (Otiorrhynchus ovatus) a taktiež pandravy chrústov. Po takomto napadnutí rastliny vädnú a odumierajú. Účinnou radou je zasiahnuť insekticídmi, ale robte to až po zbere jahôd.

Vyberáme pre vás niečo PLUS